Přepis auta – přihlášení vozidla, cena přepisu

kolik stoji prihlaseni auta

Přepis auta dříve býval časově a administrativně náročný. V současné se celý proces zrychlil a přihlášení vozidla je možné vyřídit během jedné krátké návštěvy úřadu. Co je třeba k přihlášení vozidla? Je nějaká lhůta k přihlášení vozidla? A kdo má tyto úkony udělat a zaplatit?

Přepis auta byl v minulosti doslova horor. Prodávající musel vozidlo nejprve odhlásit a následně ho mohl kupující přihlásit. Navíc se tyto úkony mohly řešit pouze v místě trvalého bydliště prodávajícího a kupujícího.

Od roku 2017 už je to naštěstí jinak. Celý proces se o dost zjednodušil. Přepis může být proveden na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností a není třeba se obávat ani dlouhotrvajících front. Ve větších městech jde totiž udělat online rezervace přepisu auta přes internet.

Shrnutí článku

Cena za přihlášení vozidla v České republice je stanovena zákonem na 800 Kč.

K úspěšnému přepisu je potřeba několik důležitých dokumentů, jako je velký a malý technický průkaz, doklad totožnosti, kupní smlouva a zelená karta.

Z pohledu registrace je vozidlo nové tehdy, pokud dosud nebylo registrováno na žádného majitele v České republice. To znamená, že se jedná o vozidlo, které nebylo nikdy provozováno na našich silnicích.

Prodejce vozidla je ze zákona povinen zajistit změnu majitele v registru silničních vozidel do 10 pracovních dnů od převodu vlastnického práva.

Přepis vozidla je proces, při kterém se změní majitel vozidla v registru silničních vozidel. Součástí tohoto procesu je také úprava povinného ručení.

Kolik stojí přihlášení auta – cena přepisu

Cena za přihlášení vozidla v České republice se může mírně lišit v závislosti na konkrétním typu vozidla a místě, kde se registrace provádí. Nicméně základní poplatek je stanoven zákonem na 800 Kč.

Na konečné ceně se mohou podílet i další poplatky, jako je technická prohlídka, emisní zkouška nebo přepis registrační značky. Pokud totiž vozidlo ještě nemá platnou technickou prohlídku, musí absolvovat STK a u starších vozidel může být vyžadována emisní zkouška.

Co je potřeba k přepisu auta?

Přepis auta je proces, při kterém se změní majitel vozidla v registru. K úspěšnému přepisu je potřeba několik důležitých dokumentů:

  • Velký technický průkaz – tento dokument obsahuje podrobný popis vozidla.
  • Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla) – obsahuje základní údaje o vozidle a jeho majiteli.
  • Doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas nového i původního majitele.
  • Plná moc – pokud na úřad nejdou oba majitelé, je nutná úředně ověřená plná moc od toho, kdo se neúčastní.
  • Kupní smlouva – doklad o prodeji vozidla, který obsahuje údaje o obou stranách a vozidla.
  • Zelená karta – doklad o povinném ručení.

V některých případech mohou být vyžadovány i další dokumenty, jako například protokol o evidenční kontrole, který potvrzuje shodu údajů v technickém průkazu se skutečným stavem vozidla, nebo doklad o zaplacení ekologického poplatku, pokud se jedná o vozidlo staršího data výroby.

Jak probíhá přepis auta?

Napřed je potřeba připravit všechny dokumenty a osobně navštívit příslušný úřad. Tam se vyplní žádost o změnu údajů v registru silničních vozidel a předloží se všechny dokumenty. Poté se zaplatí správní poplatek za přepis vozidla. Po úspěšném přepisu bude vystaven nový velký a malý technický průkaz.

Důležité upozornění:

Před návštěvou příslušného úřadu je vhodné zkontrolovat platnost všech dokumentů, zejména technické prohlídky a pojištění. V některých případech je před přepsáním nutná evidenční kontrola vozidla.

Pravidla pro přepis vozidel se mohou čas od času měnit, proto je nutné před samotným přepisem konzultovat aktuální informace na příslušném úřadě nebo na webových stránkách Ministerstva dopravy.

Přihlášení nového vozidla – registrace

Když se mluví o přihlášení nového vozidla, nejedná se pouze o auto, které právě sjelo z výrobní linky. Z pohledu registrace je vozidlo nové tehdy, pokud dosud nebylo registrováno na žádného majitele v České republice. To znamená, že se jedná o vozidlo, které nebylo nikdy provozováno na našich silnicích.

Pokud vozidlo dosud nebylo registrováno, budou pro jeho přihlášení potřeba následující dokumenty:

  • Čistopis velkého technického průkazu – tento dokument předá prodejce vozidla, obsahuje podrobný popis vozidla a jeho technické údaje.
  • Plná moc prodejce – pokud na úřad nejde i prodejce, bude potřebova jeho úředně ověřená plná moc.
  • Přihláška k registraci vozidla – tento formulář se vyplní přímo na úřadě, je také možné si jej vytisknout z internetu.
  • Doklad o nabytí vozidla v originále – tímto dokladem je zpravidla kupní smlouva, která byla uzavřena s prodejcem.
  • Zelená karta – doklad o povinném ručení vozidla.
  • Občanský průkaz

Kde a jak probíhá přihlášení nového vozidla?

Přihlásit nové vozidlo lze na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Postup je jednoduchý. S potřebnými dokumenty se navštíví úřad, kde se vyplní přihláška, uhradí správní poplatek a budou vystaveny nové dokumenty – velký a malý technický průkaz.

přepis auta cena
Pokud se jedná o ojeté vozidlo, které bylo již dříve registrováno, postup je trochu odlišný. V tomto případě se jedná o přepis vozidla na nového majitele a budou potřeba jiné dokumenty.

Lhůta pro přihlášení vozidla

Prodejce vozidla je ze zákona povinen zajistit změnu majitele v registru silničních vozidel do 10 pracovních dnů od převodu vlastnického práva. To znamená, že od okamžiku, kdy je podepsána kupní smlouva s kupujícím, je ze zákona nutno zajistit, aby vozidlo bylo přepsáno na nového majitele.

Pokud nebude desetidenní lhůta dodržena, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Důvodem je to, že původní majitel vozidla nese odpovědnost za jeho provoz, dokud není změna majitele řádně zaregistrována.

Mnoho prodávajících se domnívá, že pokud udělí kupujícímu plnou moc k přepisu vozidla, zbaví se veškeré zodpovědnosti. To je však omyl – původní majitel stále nese odpovědnost za dodržení lhůty pro přepis.

Pokud kupující s přepisem otálí, může to mít pro prodejce následující důsledky:

  • Pokuta za nedodržení lhůty.
  • Pokud prodané vozidlo spáchá nějaký přestupek (např. překročení rychlosti, parkování na zakázaném místě), prodejce za něj může být stále stíhán.
  • Pokud kupující neuhradí pojistné a vozidlo bude odstaveno, může prodejci vzniknout dluh vůči pojišťovně.

Dodržování lhůty pro přepis vozidla je zákonnou povinností. Pokud si prodejce není jistý, jak postupovat, může se obrátit na odborníka.

Odhlášení auta – kdy je nutné?

V minulosti bylo při prodeji auta potřeba nejprve odhlášení auta a poté opětovné přihlášení na nového majitele. To už dnes neplatí. Proto pokud se někdy řekne odhlášení auta, jedná se spíše o vyřazení z provozu. Jaké důvody mohou k vyřazení vozidla z registru vést?

K odhlášení auta, resp. jeho vyřazení může dojít ze třech důvodů:

  • na žádost vlastníka
  • auto bylo odcizeno
  • nebylo obnoveno povinné ručení

Na základě žádosti vlastníka existují dva způsoby, jak odhlásit – vyřadit vozidlo z registru vozidel. Jeden je dočasný a nazývá se vyřazení vozidla. Druhý je trvalý, nazývaný jako zánik vozidla.

Dočasné vyřazení auta trvá do 12 měsíců. Vlastník je povinen zabezpečit auto takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí, a neodstraňovat podstatné části vyřazeného auta (zejména karoserii a motor). 

Pokud je vyřazení delší než 12 měsíců, je vlastník povinen úřadu sdělit, kde se auto nachází a účel jeho využití. Pokud bylo auto odcizeno, musí vlastník předložit úřadu policejní protokol o odcizení a doklady od vozidla.

Také je třeba pamatovat na to, že auto je automaticky vyřazeno z registru vozidel i v případě, kdy došlo k zániku povinného ručení a do 14 dnů od jeho zániku nebylo sjednáno nové.

Trvalé vyřazení vozidla z provozu neboli zánik vozidla je úkon, kdy majitel oficiálně zruší auto nebo autovrak. Dochází k vymazání zápisu o vozidle z evidence motorových vozidel. Vozidlo však musí být nejdříve ekologicky zlikvidováno, jinak ho nelze natrvalo z registru vyřadit.

Přepis auta a povinné ručení

Přepis vozidla je proces, při kterém se změní majitel vozidla v registru silničních vozidel. Součástí tohoto procesu je také úprava povinného ručení.

Povinné ručení je zákonná pojistka, která chrání řidiče i ostatní účastníky silničního provozu před případnými škodami. Při změně majitele vozidla je nutné povinné ručení přepsat, aby bylo zajištěno nepřetržité pojištění vozidla.

Pokud se povinné ručení nepřepíše včas, hrozí pokuta za neuhrazené pojistné, ztráta bonusů za bezškodní průběh pojištění a pokud se stane nehoda, pojišťovna nemusí uhradit škodu, protože vozidlo nebylo řádně pojištěno.

K přepisu povinného ručení bude potřeba:

  • Kupní smlouva – doklad o prodeji vozidla.
  • Velký a malý technický průkaz – dokumenty vozidla.
  • Zelená karta – doklad o stávajícím povinném ručení.
  • Občanský průkaz – doklad totožnosti nového majitele.

Tipy pro hladký průběh přepisu

Novou smlouvu o povinném ručení je dobré sjednat ideálně ještě před samotným přepisem vozidla na úřadě. Důležité je také nezapomenout zrušit starou smlouvu o povinném ručení. Před uzavřením nové smlouvy je vhodné porovnat nabídky různých pojišťoven.