Půjčka v hotovosti – hotovostní na ruku, směnku i po telefonu

Hotovostní půjčky vyhledávají zejména lidé, kteří nevlastní bankovní účet a zároveň potřebují peníze okamžitě. Jaké společnosti půjčky v hotovosti nabízejí? Jaké podmínky je nutné splňovat? A jak probíhá žádost a následná výplata půjčky v hotovosti?

Půjčky ihned na ruku jsou poskytovány pouze nebankovními společnosti. Proto v některých případech není nutné dokládat příjem. Půjčka ihned na ruku bez příjmu se však řadí mezi rizikové půjčky, proto je s nimi třeba nakládat opatrně.

Pro někoho může být výhoda, že se jedná o půjčku na ruku bez účtu. Nabídka půjček v hotovosti není tak široká, jako je tomu u bezhotovostních půjček, to však neznamená, že je nelze získat. Dostupné jsou dokonce i hotovostní půjčky na ruku pro nezaměstnané nebo zadlužené.

Poskytovatelé půjček v hotovosti

Mezi nebankovní společnosti, které poskytují půjčky v hotovosti, patří:

Některé hotovostní půjčky jsou novým klientům nabízeny zdarma. Z výše zmíněných půjčku zdarma nabízí Zaplo a Provident. Pokud klient splatí půjčky Zaplo a Provident včas, jsou skutečně zcela zdarma, tedy s RPSN 0 %.

Podmínky pro získání půjčky v hotovosti

U jednotlivých poskytovatelů se podmínky pro schválení půjčky mohou lišit, obecně se však jedná o plnoletost, trvalé bydliště na území v ČR, ačkoliv existují i půjčky pro cizince s přechodným pobytem, a pravidelný a doložitelný příjem. Většina společností také nepůjčí žadatelům, kteří mají dluhy nebo jiné aktivní půjčky.

Žádost o půjčku v hotovosti

Získání hotovostní půjčky je velmi jednoduché. Prvním krokem je vyplnění elektronické žádosti na stránkách příslušné úvěrové společnosti. V žádosti je nutné uvést osobní údaje a také údaje o příjmech a výdajích, přičemž zdroj a výši příjmu je někdy potřeba doložit (např. pomocí potvrzení od zaměstnavatele).

Jakmile je žádost vyhodnocena a schválena, jdou obvykle peníze k dispozici k vyzvednutí nebo převzetí. V některých případech je klientovi zaveze zástupce poskytovatele, jindy si je lze vyzvednout například v trafice nebo na čerpací stanici.

Splácení půjčky může většinou probíhat jak v hotovosti, tak na bankovní účet úvěrové společnosti.

Půjčka v hotovosti na benzince

Rychlé půjčky v hotovosti lze vyzvednout například i v trafice nebo na benzince. Tuto možnost nabízí např. Hyper půjčka. O hotovostní půjčku se nejdříve zažádá online prostřednictvím formuláře nebankovní společnosti, kde se zároveň zvolí výše dané půjčky, zadají se osobní údaje a žádost se odešle. Některé společnosti nabízejí i půjčky přes SMS.

Žadatel o získání půjčky ihned v hotovosti musí mít přes 18 let a mít trvalé bydliště na území České republiky. Není tedy vyžadováno ověření výše příjmu.

Výhody půjček v hotovosti na benzínce

  • není třeba dokládat účel půjčování peněz
  • nevyžaduje se doložení příjmů ze zaměstnání
  • není třeba mít založený bankovní účet
  • k dispozici jsou vyšší i nižší částky k půjčení
  • půjčka se jednoduše vyzvedne v hotovosti
  • vše probíhá rychle a bez složité administrativy

Nicméně všechno má své výhody i nevýhody. S půjčkami v hotovosti na benzince by se mělo nakládat velmi opatrně a s respektem, protože mají obvykle vyšší úrok, než je běžné. Klient, který si například půjčuje na zaplacení jiné půjčky, se velmi snadno může dostat do dluhové pasti a nemusí být schopen dále splácet své závazky.

Další nevýhodou hotovostních půjček na ruku je kratší doba splatnosti a nutnost pravidelného příjmu. Navíc se za porušení podmínek, sjednaných s nebankovní společností, platí vysoké poplatky, které se finančně nevyplácejí.

Půjčka na směnku

V oblasti hotovostních půjček existují i hotovostní půjčky na směnku.Tento typ půjček byl vždy tak trochu na hranici legálnosti. Nicméně v roce 2013 byla tato forma hotovostní půjčky finálně postavena mimo zákon a v dnešní době ji nabízejí spíše společnosti s pochybnou reputací, kterým jde spíše o obohacování na složité životní situaci jiných.

Tato hotovostní půjčka na směnku představuje pro dlužníka velké riziko. Její princip spočívá v tom, že dlužník si půjčuje od dané osoby peníze na základě podepsané směnky. Věřitel může i nemusí sepsat s dlužníkem smlouvu. Zkrátka je tato půjčka v hotovosti blízko hraně zákona a lidé by se jí měli raději vyhýbat.

Z důvodu nelegálnosti této půjčky v hotovosti poskytovatel obvykle neřeší nesplácení půjčky u tradičního soudu, ale může se obracet na rozhodčí soud. To v praxi znamená, že o tom, co se bude dít v případě nesplácení, rozhoduje osoba, kterou poskytovatel určí.

Věřitel také obvykle vyžaduje ručení vlastním majetkem, a to i u velmi nízkých částek. V podstatě to znamená, že u hotovostních půjček na směnku se klient může velmi rychle dostat do problémů s exekucí. Směnku může od poskytovatele také kdokoliv odkoupit a dlužník tak přestává mít přehled komu vlastně peníze dluží.

Často se také stává, že si poskytovatelé těchto hotovostních půjček vybírají osoby, které mají potenciál spíše nesplácet. Takovýmto společnostem vůbec nejde o splacení dluhu, ale o to, aby potenciálně získaly exekucí danou nemovitost.

Výjimkou jsou pouze podnikatelské úvěry, u nichž může být směnka použita jako jistá forma záruky, kterou věřitel kryje půjčku v případě neschopnosti splácet. Naopak osoby nepodnikatelé by se měly této půjčce obloukem vyhnout a s jejími poskytovateli raději ani nekomunikovat. Jedná se totiž pravděpodobně o velmi neseriózní poskytovatele, kteří se dopouštějí nelegální činnosti.

Hotovostní půjčka po telefonu

V digitální době není žádným překvapením, že si lze stále snadněji půjčit peníze. Poskytovatel obvykle nevyžaduje žádné potvrzení o příjmech a nezajímá ho, jestli je dlužník již zadlužen, nebo dokonce v exekuci. Navíc jsou s hotovostní půjčkou po telefonu spojeny i vysoké úroky a další poplatky, které tuto půjčku ihned v hotovosti velmi znevýhodňují.

V případě neschopnosti splatit půjčku ihned narůstají vyšší úroky. Procento RPSN se v případě hotovostních půjček po telefonu pohybuje v astronomických výškách, kolem 500 % a více. Nebezpečí hrozí i v případě, že si dlužník půjčuje na uhrazení půjčky. Tato situace obvykle končí osobním bankrotem.

Mnoho společností má dnes v nabídce půjčku v hotovosti po telefonu.
Mnoho společností má dnes v nabídce půjčku v hotovosti po telefonu.

Existuje také možnost, že klient do dané nebankovní společnosti zavolá a její zástupce peníze přiveze rovnou domů ke klientovi. Nicméně je dobré zamyslet se, jestli je půjčka v hotovosti ještě dnes opravdu nutná a nebude lepší hledat řešení ve zvýšení měsíčních příjmů.

Hotovostní půjčka o víkendu

V dnešní době není nutné si při půjčování peněz lámat si hlavu s tím, jestli je pracovní den, nebo víkend. Hotovostní půjčky o víkendu jsou totiž stále častějším jevem. Poskytovatelem této půjčky je většinou nebankovní společnost, která půjčí peníze rychle i v sobotu nebo v neděli.

Najdou se životní situace, kdy je takovýto druh půjčky v hotovosti potřeba. Nicméně i přes rychlost půjčky je lepší si vše dobře promyslet a zvážit možná rizika. Při sjednávání půjčky v hotovosti je dobré také věnovat pozornost výši úroků, které bývají často velmi nevýhodné. Takový úvěr se pak ve finále může velmi nepříjemně prodražit.

Obvykle je potřeba pro získání hotovostní půjčky o víkendu splnit určité podmínky. Žadatel musí být starší 18 let a mít trvalé bydliště na území České republiky. Nicméně již není potřeba nic dalšího dokládat, dokonce ani výši pravidelného příjmu.

Žádat o peníze lze kdykoliv během víkendu i svátků a lze je zaslat na bankovní účet, nebo získat přímo v hotovosti. Úvěr většinou bývá sjednaný na poměrně krátkou dobu a pohybuje se obvykle spíše v nižších částkách.

Hotovostní půjčka na ruku

V případě půjček v hotovosti ihned si lze sjednaný obnos peněz vyzvednout na smluveném místě. U půjček v hotovosti nezáleží na tom, jestli chce klient hotovost obdržet doma, na benzince, v trafice nebo v kavárně. Některé společnosti mají pro tyto případy k dispozici zástupce, který peníze předá.

Hotovostní půjčka na ruku může být výhodná pro ty, kteří mají raději hotovost, nemají zrovna přístup k bankovnímu účtu, chtějí získané peníze hned utratit nebo nechtějí řešit složité výběry peněz z bankomatů. Při půjčce v hotovosti se nemusí čekat, až peníze dorazí na účet, a klient je může ihned po obdržení začít využívat.

Nicméně je vždy před hotovostní půjčkou na ruku lepší zvážit, jestli ji klient opravdu potřebuje, nebo jestli se jedná spíše o rozmar. Pokud člověk peníze skutečně potřebuje, je dobré si nejdříve zkusit půjčit například u rodiny.