Půjčka pro nezaměstnané a dlužníky – hotovostní, okamžitá

Leckomu se může stát, že vlivem ztráty zaměstnání přijde o pravidelný příjem. Pak nastávají každodenní potíže. Právě v těchto těžkých chvílích je k dispozici hotovostní půjčka pro nezaměstnané. Kdo ji nabízí? A jaké má parametry?

Získat půjčku, když je člověk nezaměstnaný nebo má dluhy, může být obtížné. Existuje půjčka pro nezaměstnané? Banky a seriózní nebankovní instituce obvykle požadují doklad o pravidelném příjmu, čímž se tato skupina žadatelů automaticky vyřazuje ze hry.

Existují však i alternativní možnosti, jak se dostat k financím, i když člověk zrovna prochází těžkým obdobím.

Shrnutí obsahu

Typy půjček dostupných pro nezaměstnané – hotovostní půjčka pro nezaměstnané, půjčky od soukromé osoby, půjčky od rodiny či jiný druh nebankovní půjčky.

Výhody okamžité půjčky pro nezaměstnané – flexibilita, rychlost, dostupnost, peníze ihned.

Nevýhody okamžité půjčky pro nezaměstnané – vysoké úroky a RPSN, krátká doba splatnosti, poplatky, riziko zadlužení.

Alternativy k půjčkám pro nezaměstnané – oddlužení, refinancování, konsolidace dluhů.

Půjčka pro dlužníky by měla být vždy posledním řešením. Existuje pomoc a podpora pro ty, kteří se potýkají s dluhy.

Co je hotovostní půjčka pro nezaměstnané?

Hotovostní půjčka pro nezaměstnané je krátkodobou půjčku, která je určena lidem bez stálého zaměstnání. Na rozdíl od klasických bankovních úvěrů, nevyžaduje doložení potvrzení o příjmu. Hotovostní půjčku pro nezaměstnané poskytují nebankovní společnosti, a proto je nutné počítat s vyšším úrokem a kratší dobou splatnosti.

Peníze jsou obvykle k dispozici ihned v hotovosti, ať už na pobočce dané společnosti, nebo je přiveze kurýr.

Kdo nabízí okamžitou půjčku pro nezaměstnané?

V České republice existuje několik nebankovních společností, které nabízí okamžité půjčky pro nezaměstnané. Mezi nejznámější patří:

 • Ferratum Bank
 • CreditPortal
 • Zonky
 • PůjčkaGO
 • Flexi Půjčka
 • Český Credit

I když společnosti, které nabízí okamžité půjčky pro nezaměstnané, nepožadují v klasickém smyslu doložení potvrzení o pravidelném příjmu, neznamená to, že neposuzují schopnost žadatele půjčku splácet.

Místo klasického příjmu z práce můžou zohledňovat:

 • Výši a stabilitu příjmů z jiných zdrojů: Například rodičovský příspěvek, mateřská dovolená, penze, invalidní důchod, příjmy z pronájmu, brigády, vedlejší živnost apod.
 • Bonitu: To znamená historii splácení dluhů. Pokud má žadatel v minulosti negativní záznamy v registrech dlužníků, pravděpodobně mu půjčku neschválí.
 • Ručitele: Některé společnosti můžou požadovat ručitele, který má stabilní příjem a dokáže v případě nesplácení za žadatele dluh uhradit.
 • Zástavu: V ojedinělých případech můžou společnosti požadovat zástavu nemovitosti nebo jiného cenného majetku jako jištění splácení dluhu.

I když žadatel splní některou z výše uvedených podmínek, nemusí to automaticky znamenat schválení půjčky. A naopak to platí také. Každá společnost má vlastní pravidla a posuzuje každého klienta individuálně.

Hotovostní půjčka pro nezaměstnané

Ztráta zaměstnání a s ní spojený výpadek příjmů může vést k nepříjemným finančním těžkostem. Pokud se člověk ocitne v této situaci a nutně potřebuje hotovost, hotovostní půjčka pro nezaměstnané může představovat rychlé řešení.

Je však nutné zdůraznit, že tento typ úvěru by měl být vždy krajním východiskem a je nutné k němu přistupovat s maximální opatrností.

I v dnešní době stále existují lidé bez běžného bankovního účtu, případně nemohou účet používat, neboť je exekučně pozastaven. Častokrát rovněž nemohou čekat na bankovní převod, zejména o víkendu a svátcích, kdy jsou bankovní převody omezeny. Peníze jsou potřeba ihned a hotovost je optimálním řešením.

Nebankovní společnosti, přestože neprovozují pobočky, realizují výplatu hotovostní půjčky pro nezaměstnané prostřednictvím obchodních zástupců, kteří se s klientem telefonicky či e-mailem spojí, dohodnou se na místě a čase schůzky a obchodní smlouvy včetně peněz doručí osobně. Zpravidla přímo ke klientovi domů.

U některých nebankovních společností lze vybrat hotovostní půjčku na benzínových stanicích EuroOil. Činí tak zejména CreditPortal, který slibuje výplatu již do 15 minut, i o víkendu, na kterékoli ze 191 čerpacích stanic. Do konce roku 2021 byla možnost výplaty půjčky v trafice GECO i u společnosti Zaplo.

Do specifické kategorie lze zařadit půjčky na mateřské. Ženy na MD jsou sice de facto nezaměstnané, nicméně peněžitá pomoc v mateřství i pozdější rodičovský příspěvek jsou považovány za zdroj příjmu. Lze tak dosáhnout jak na nebankovní, tak na bezpečnější bankovní úvěry.

Výhody hotovostních půjček pro nezaměstnané

Finanční stabilita je klíčová, a to i v obdobích nezaměstnanosti. I když se může zdát, že získání půjčky bez pravidelného příjmu je nemožné, ve skutečnosti existují půjčky pro nezaměstnané, které mohou pomoci překonat těžké časy.

Tyto půjčky přinášejí několik výhod, které mohou nezaměstnaným pomoci zlepšit jejich finanční situaci a vyrovnat se s dočasnými obtížemi.

 • Rychlost: Peníze jsou k dispozici ihned, bez zdlouhavého schvalovacího procesu.
 • Dostupnost: Nevyžadují doložení potvrzení o příjmu, tudíž je mohou získat i nezaměstnaní.
 • Flexibilita: Částky a doba splatnosti se liší dle nabídky jednotlivých společností.
 • Hotovost: Peníze v hotovosti, bez nutnosti mít bankovní účet.

Hotovostních půjčky pro nezaměstnané přinášejí rychlý přístup k finančním prostředkům, flexibilní podmínky a často nevyžadují zajištění. Přesto je důležité pečlivě zvážit všechny možnosti a zajistit, že půjčku bude člověk schopný splácet i bez stabilního příjmu.

Nevýhody hotovostních půjček pro nezaměstnané

Vidina peněz ihned je lákavá, přesto je však dobré si hotovostní půjčku pro nezaměstnané dobře promyslet a zvážit i její nevýhody.

 • Vysoký úrok: Nebankovní společnosti si účtují poměrně vysoké úrokové sazby.
 • Krátká doba splatnosti: Půjčku je nutné splatit v řádu dnů či týdnů.
 • Poplatky: Kromě úroků se můžou vyskytovat i další poplatky za sjednání, vedení úvěru apod.
 • Riziko zadlužení: Neodpovědné čerpání a nesplácení půjčky může vést k vážným dluhovým problémům.

Alternativou k hotovostním půjčkám mohou být sociální dávky, pomoc blízkých, oddlužení formou insolvenčního řízení, refinancování dluhů nebo krátkodobá brigáda.

Rychlá půjčka pro nezaměstnané

Nezaměstnaní mají omezené možnosti, co se půjček z oficiálních důvěryhodných zdrojů týče. Pro banky je relevantní dostatečný zdroj příjmů, který bez větších obtíží dokáže pokrýt běžné životní výdaje, a navíc zbyde dostatek na splácení úvěru.

Vyhodnotí-li banka, na základě informací poskytnutých klientem, že dosavadní příjem není dostačující, žádost o půjčku zamítne. Byť může být žadatel dlouhodobě zaměstnán s pravidelným příjmem. Banka vždy porovnává poměr mezi příjmy a výdaji a pokud jsou příjmy příliš nízké vůči vysokým výdajům, musí se klient s vidinou půjčky rozloučit.

Alternativou jsou nebankovní instituce. Ty bývají vůči žádostem o půjčku mnohem vstřícnější. Ačkoli vyžadují totožné informace od klientů jako banka, jednotlivé žádosti posuzují individuálně, případ od případu a mnohdy není nutné, aby byl zájemce o úvěr zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Nebankovní úvěr může tudíž být pojat také coby rychlá půjčka pro nezaměstnané.

Před sjednáním rychlé půjčky pro nezaměstnané je třeba pamatovat na to, že:

 • půjčky pro nezaměstnané bývají dražší než klasické bankovní úvěry
 • doba splatnosti je obvykle krátká (v řádu dnů, týdnů, maximálně měsíců)
 • nesplácení půjčky může vést k vážným dluhovým problémům

Člověk by si měl půjčit jen tolik, kolik reálně dokáže splácet. Neměl by si půjčovat na splácení jiných dluhů a využít rychlou půjčku pro nezaměstnané pouze v krajní nouzi a s maximální rozvahou.

Okamžitá půjčka pro nezaměstnané

Okamžitá půjčka pro nezaměstnané je specifický typ úvěru určený pro osoby bez stálého zaměstnání, které se potýkají s nedostatkem financí. Nabízí je výhradně nebankovní společnosti.

Pro nebankovní společnosti je rozhodující nikoli stabilní příjem, nýbrž jakýkoli dostatečný příjem. Je-li klient nezaměstnaný a nemůže doložit výši příjmu či výplatní pásku, postačí nebankovkám výpis z účtu, kde věřitel přehledně vidí, jak si žadatel stojí s příjmy i výdaji.

Za příjem není považována jen výplata ze zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Jsou to příjmy z brigády, výnosy z investic, příjmy z pronájmu nemovitosti, důchod, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, renta, a jiné. Přestože sociální příspěvky mají svůj účel a opodstatnění a nikdy by neměly být použity jako doložení příjmu v žádosti o půjčku, některé nebankovní společnosti v tom nevidí problém.

Okamžité půjčce pro nezaměstnané v takových případech nestojí nic v cestě. Stačí mít kromě příjmu v pořádku doklady totožnosti, trvalé bydliště v ČR a být plnoletý. Tato fakta jsou jako balzámem na duši pro všechny, kteří se s nadějí ptají, zda existuje půjčka pro nezaměstnané.

Před sjednáním okamžité půjčky pro nezaměstnané je třeba:

 • Důkladně si prostudovat nabídky více nebankovních společností a porovnat úrokové sazby, poplatky a podmínky.
 • Půjčit si jen tolik, kolik reálně lze splácet.
 • Seznámit se s všemi podmínkami smlouvy o půjčce před jejím podpisem.
 • Nepůjčovat si na splácení jiných dluhů.
 • Využít okamžitou půjčku pro nezaměstnané pouze v krajní nouzi a s maximální rozvahou.

Pokud má člověk možnost, je lepší se obrátit na rodinu, přátele nebo sociální instituce, které mu mohou s jeho tíživou situací pomoci.

Půjčky pro nezaměstnané a dlužníky

Půjčky pro nezaměstnané a dlužníky prakticky nepředstavují rozdíl. Nebankovní společnosti k oběma kandidátům na půjčku přistupují se stejným metrem a žádají stejné podmínky. Především dostatečný příjem. Záznam v registru dlužníků neznamená definitivní zamítnutí žádosti, ovšem nebankovky potřebují znát okolnosti.

Častokrát je negativní zápis v registru již několik let stará uzavřená záležitost, někdy se jedná jen o jednu opožděnou splátku, jindy měl klient potíže se splácením, neboť ztratil zaměstnání. Nebankovní instituce neházejí všechny do jednoho pytle, nýbrž zjišťují souvislosti a podrobnosti.

Pokud se jim něco v žádosti o půjčku nezdá, zavolají klientovi na telefon a doptávají se detailů. Jeden takový telefonát může znamenat velký obrat. Tam, kde by banka odmítla další diskuzi a vysvětlení, nebankovky věnují klientovi čas a dávají mu prostor jeho finanční situaci objasnit.

Okamžitá půjčka pro dlužníky

Okamžitá půjčka pro dlužníky je specifickým typem úvěru, určeným pro osoby, které se potýkají s negativními záznamy v registrech dlužníků a mají problémy se získáním klasické bankovní půjčky. Nabízí je nebankovní společnosti, a proto je nutné počítat s vyššími úroky a kratší dobou splatnosti.

Nebankovní společnosti poskytují okamžitou půjčku pro dlužníky, byť jsou předem obeznámeny s možným rizikem nesplácení. Vysoké úroky a sankce okamžité půjčka pro dlužníky pokrývají riziko nesplácení, tudíž nebankovní společnost na rizikových okamžitých půjčkách pro dlužníky nikdy netratí. Naopak.

Dlužníci jsou pro nebankovky zásadním zdrojem příjmů. Okamžitá půjčka pro dlužníky je zpravidla pouze krátkodobá půjčka, jejíž splatnost je týdenní, maximálně měsíční. Časový tlak na splacení půjčky hraje nebankovkám do karet.

Proto se klient prakticky nesetká s dlouhodobou půjčkou pro dlužníky, neboť pro nebankovní instituce není tento produkt finančně výnosný. Preferují krátkodobou půjčku pro dlužníky. Ihned na účet.

Krátkodobé půjčky navíc hrají s psychologickým trikem, kdy má klient pocit, že se půjčky rychle zbaví. Pokud však nedostane svým závazkům, může se dluhová past protáhnout na dlouhé roky. Okamžitá půjčka pro dlužníky tedy může mít vážné následky. Pokud se člověk ocitne v tíživé finanční situaci, měl by raději vyhledat odbornou pomoc.

Půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti

Exekuce i insolvence jsou velkým problémem, kvůli němuž jsou půjčky takřka nemožné. Žádná peněžní instituce na sebe nechce vzít riziko, že přijde o poskytnuté prostředky. Ať už jde o půjčky pro dlužníky s exekucí nebo půjčky pro dlužníky v insolvenci, prakticky jediným řešením je půjčka od soukromníka.

Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Tam, kde nepomůže finanční dům, může zasáhnout soukromá osoba. Za každých okolností je ideálním řešením, pokud dlužníkům v insolvenci půjčí finanční obnos osoba blízká. Příbuzný, přítel, kolega v práci. Ti se s dlužníkem osobě znají a mohou si důvěřovat, častokrát přimhouří oči před prosbou o odklad splátky, bez dalších sankcí a poplatků. Vyplatí se však sepsat smlouvu o půjčce pro oboustranný klid.

Pokud dlužník žádnou takovou osobu ve svém okolí nemá, lze se obrátit na inzerci a najít soukromníka. Zde je opatrnosti třeba více než kde jinde. Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby jsou velkým rizikem, neboť soukromníci nedají na lidskost ani city, nýbrž tvrdě vyžadují své peníze zpět. Mnohdy s velmi lichvářským úrokem atakujícím 100 % úrok.

Půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti jsou tudíž balancováním nad dluhovou propastí, z níž nemusí být úniku.

Půjčka od nebankovní společnosti

Nebankovních společností lze nalézt v ČR spoustu, např. Home Credit, Provident či Cetelem, proto je dobré vybírat mezi těmi známějšími a spolehlivějšími. Nebude na škodu poradit se s kamarádem nebo známým, který má s onou společností zkušenosti. K získání dalších bližších informací poslouží internet.  

V časové tísni se rozhodně nevyplatí sahat po první půjčce, která vyskočí v prohlížeči, nebo na kterou člověk uvidí reklamu. Vše je nutné důkladně promyslet a pročíst si smluvní podmínky, které mohou být velmi přísné a být příčinou pozdějších problémů.

Výhodou nebankovních institucí je rychlé jednání, peníze jsou k dispozici většinou již do druhého dne. Kladem je také možnost vyřídit si půjčku po telefonu či internetu. Na druhou stranu nevýhodou je jednoznačně vyšší úrok a RPSN, které mohou být v některých případech i mnohonásobně vyšší než u běžných bankovních úvěrů.

Půjčka od banky

Řada nezaměstnaných ani nezkusí o půjčku zažádat o půjčku pro nezaměstnané ve své bance, která je zná a má jejich platební historii. To je velká chyba, která může finální půjčku značně prodražit. Některé bankovní instituce jsou totiž ochotné poskytnout půjčky i nezaměstnaným bez pravidelného příjmu.

Zpravidla si jen ověří, jak klient své dřívější dluhy splácel a zda nefiguruje v registrech dlužníků. Půjčka od bankovní instituce je jedna z nejspolehlivějších a nejvýhodnějších. Žadatel jasně a přehledně ví, kolik bude splácet, kolik přeplatí a jaká je RPSN. Pokud však banka úvěr nedá, bude potřeba sáhnout po některé z nabídek nebankovních institucí.