Půjčka pro nezaměstnané a dlužníky – hotovostní, okamžitá

pujcky-a-uvery

Statistiky pojednávající o nezaměstnanosti v České republice jsou velmi nemilé. Leckomu se může stát, že vlivem ztráty zaměstnání přijde o pravidelný příjem, a ihned nastávají každodenní potíže. Právě v těchto těžkých chvílích jsou k dispozici půjčky pro nezaměstnané a dlužníky. Kdo je nabízí?

Jakožto nezaměstnaná osoba v drtivé většině případů nebude člověk dokládat výši příjmu. Je to logické, bohužel není co doložit. Věřitel bude tedy pravděpodobně vyžadovat ručitele nebo majetek, kterým je žadatel ochoten ručit.

V těchto případech se může jednat o byt, dům či pozemek. Vše záleží na výši úvěru. Bude-li budoucí klient žádat jen menší částku, může se věřitel spokojit pouze s garáží či automobilem.

Do specifické kategorie lze zařadit půjčky na mateřské. Ženy na MD jsou sice de facto nezaměstnané, nicméně peněžitá pomoc v mateřství i pozdější rodičovský příspěvek jsou považovány za zdroj příjmu. Lze tak dosáhnout jak na nebankovní, tak na bezpečnější bankovní úvěry.

Půjčka od banky

Řada nezaměstnaných ani nezkusí o půjčku zažádat o půjčku pro nezaměstnané ve své bance, která je zná a má jejich platební historii. To je velká chyba, která může finální půjčku značně prodražit. Některé bankovní instituce jsou totiž ochotné poskytnout půjčky i nezaměstnaným bez pravidelného příjmu.

Zpravidla si jen ověří, jak klient své dřívější dluhy splácel a zda nefiguruje v registrech dlužníků. Půjčka od bankovní instituce je jedna z nejspolehlivějších a nejvýhodnějších. Žadatel jasně a přehledně ví, kolik bude splácet, kolik přeplatí a jaká je RPSN. Pokud však banka úvěr nedá, bude potřeba sáhnout po některé z nabídek nebankovních institucí.

Půjčka od nebankovní společnosti

Nebankovních společností lze nalézt v ČR spoustu, např. Home Credit, Provident či Cetelem, proto je dobré vybírat mezi těmi známějšími a spolehlivějšími. Nebude na škodu poradit se s kamarádem nebo známým, který má s onou společností zkušenosti. K získání dalších bližších informací poslouží internet.  

V časové tísni se rozhodně nevyplatí sahat po první půjčce, která vyskočí v prohlížeči, nebo na kterou člověk uvidí reklamu. Vše je nutné důkladně promyslet a pročíst si smluvní podmínky, které mohou být velmi přísné a být příčinou pozdějších problémů.

Výhodou nebankovních institucí je rychlé jednání, peníze jsou k dispozici většinou již do druhého dne. Kladem je také možnost vyřídit si půjčku po telefonu či internetu. Na druhou stranu nevýhodou je jednoznačně vyšší úrok a RPSN, které mohou být v některých případech i mnohonásobně vyšší než u běžných bankovních úvěrů.

Rychlá půjčka pro nezaměstnané

Nezaměstnaní mají omezené možnosti, co se půjček z oficiálních důvěryhodných zdrojů týče. Pro banky je relevantní dostatečný zdroj příjmů, který bez větších obtíží dokáže pokrýt běžné životní výdaje, a navíc zbyde dostatek na splácení úvěru.

Vyhodnotí-li banka, na základě informací poskytnutých klientem, že dosavadní příjem není dostačující, žádost o půjčku zamítne. Byť může být žadatel dlouhodobě zaměstnán s pravidelným příjmem. Banka vždy porovnává poměr mezi příjmy a výdaji a pokud jsou příjmy příliš nízké vůči vysokým výdajům, musí se klient s vidinou půjčky rozloučit.

Alternativou jsou nebankovní instituce. Ty bývají vůči žádostem o půjčku mnohem vstřícnější. Ačkoli vyžadují totožné informace od klientů jako banka, jednotlivé žádosti posuzují individuálně, případ od případu a mnohdy není nutné, aby byl zájemce o úvěr zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Nebankovní úvěr může tudíž být pojat také coby rychlá půjčka pro nezaměstnané.

Okamžitá půjčka pro nezaměstnané

Pro nebankovní společnosti je rozhodující nikoli stabilní příjem, nýbrž jakýkoli dostatečný příjem. Je-li klient nezaměstnaný a nemůže doložit výši příjmu či výplatní pásku, postačí nebankovkám výpis z účtu, kde věřitel přehledně vidí, jak si žadatel stojí s příjmy i výdaji.

Za příjem není považována jen výplata ze zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Jsou to příjmy z brigády, výnosy z investic, příjmy z pronájmu nemovitosti, důchod, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, renta, a jiné. Přestože sociální příspěvky mají svůj účel a opodstatnění a nikdy by neměly být použity jako doložení příjmu v žádosti o půjčku, některé nebankovní společnosti v tom nevidí problém.

Okamžité půjčce pro nezaměstnané v takových případech nestojí nic v cestě. Stačí mít kromě příjmu v pořádku doklady totožnosti, trvalé bydliště v ČR a být plnoletý. Tato fakta jsou jako balzámem na duši pro všechny, kteří se s nadějí ptají, zda existuje půjčka pro nezaměstnané.

Hotovostní půjčka pro nezaměstnané

Úvěr pro lidi bez stálého zaměstnání může být poskytnut jak bezhotovostně na bankovní účet, tak v hotovosti. Vybrané nebankovní společnosti se specializují na výplatu v hotovosti, neboť chtějí flexibilně reagovat na poptávku trhu.

I v dnešní době stále existují lidé bez běžného bankovního účtu, případně nemohou účet používat, neboť je exekučně pozastaven. Častokrát rovněž nemohou čekat na bankovní převod, zejména o víkendu a svátcích, kdy jsou bankovní převody omezeny. Peníze jsou potřeba ihned a hotovost je optimálním řešením.

Nebankovní společnosti, přestože neprovozují pobočky, realizují výplatu hotovostní půjčky prostřednictvím obchodních zástupců, kteří se s klientem telefonicky či e-mailem spojí, dohodnou se na místě a čase schůzky a obchodní smlouvy včetně peněz doručí osobně. Zpravidla přímo ke klientovi domů.

U některých nebankovních společností lze vybrat hotovostní půjčku na benzínových stanicích EuroOil. Činí tak zejména CreditPortal, který slibuje výplatu již do 15 minut, i o víkendu, na kterékoli ze 191 čerpacích stanic. Do konce roku 2021 byla možnost výplaty v trafice GECO i u společnosti Zaplo.

Půjčky pro nezaměstnané a dlužníky

Půjčky pro nezaměstnané a dlužníky prakticky nepředstavují rozdíl. Nebankovní společnosti k oběma kandidátům na půjčku přistupují se stejným metrem a žádají stejné podmínky. Především dostatečný příjem. Záznam v registru dlužníků neznamená definitivní zamítnutí žádosti, ovšem nebankovky potřebují znát okolnosti.

Častokrát je negativní zápis v registru již několik let stará uzavřená záležitost, někdy se jedná jen o jednu opožděnou splátku, jindy měl klient potíže se splácením, neboť ztratil zaměstnání. Nebankovní instituce neházejí všechny do jednoho pytle, nýbrž zjišťují souvislosti a podrobnosti.

Pokud se jim něco v žádosti o půjčku nezdá, zavolají klientovi na telefon a doptávají se detailů. Jeden takový telefonát může znamenat velký obrat. Tam, kde by banka odmítla další diskuzi a vysvětlení, nebankovky věnují klientovi čas a dávají mu prostor jeho finanční situaci objasnit.

Okamžitá půjčka pro dlužníky

Nebankovní společnosti poskytují okamžitou půjčku pro dlužníky, byť jsou předem obeznámeny s možným rizikem nesplácení. Proti potenciálnímu přerušení splátek se kryjí vysokými úroky a sazebníkem poplatků, které pamatují na sebemenší finanční klopýtnutí.

Vysoké úroky a sankce pokrývají renonci neplatičů, tudíž nebankovní společnost na rizikových okamžitých půjčkách pro dlužníky nikdy netratí. Naopak. Dlužníci jsou pro nebankovky zásadním zdrojem příjmů. Jedná se zpravidla pouze o krátkodobé půjčky, jejichž splatnost je týdenní maximálně měsíční. Časový tlak na splacení půjčky hraje nebankovkám do karet.

Proto se klient prakticky nesetká s dlouhodobou půjčkou pro dlužníky, neboť pro nebankovní instituce není tento produkt finančně výnosný. Preferují krátkodobou půjčku pro dlužníky. Ihned na účet.

Krátkodobé půjčky navíc hrají s psychologickým trikem, kdy má klient pocit, že se půjčky rychle zbaví. Pokud však nedostane svým závazkům, může se dluhová past protáhnout na dlouhé roky.

Půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti

Exekuce i insolvence jsou velkým problémem, kvůli němuž jsou půjčky takřka nemožné. Žádná peněžní instituce na sebe nechce vzít riziko, že přijde o poskytnuté prostředky. Ať už jde o půjčky pro dlužníky s exekucí nebo půjčky pro dlužníky v insolvenci, prakticky jediným řešením je půjčka od soukromníka.

Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Tam, kde nepomůže finanční dům, může zasáhnout soukromá osoba. Za každých okolností je ideálním řešením, pokud dlužníkům v insolvenci půjčí finanční obnos osoba blízká. Příbuzný, přítel, kolega v práci. Ti se s dlužníkem osobě znají a mohou si důvěřovat, častokrát přimhouří oči před prosbou o odklad splátky, bez dalších sankcí a poplatků. Vyplatí se však sepsat smlouvu o půjčce pro oboustranný klid.

Pokud dlužník žádnou takovou osobu ve svém okolí nemá, lze se obrátit na inzerci a najít soukromníka. Zde je opatrnosti třeba více než kde jinde. Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby jsou velkým rizikem, neboť soukromníci nedají na lidskost ani city, nýbrž tvrdě vyžadují své peníze zpět. Mnohdy s velmi lichvářským úrokem atakujícím 100 % úrok.

Půjčky pro dlužníky s exekucí v hotovosti jsou tudíž balancováním nad dluhovou propastí, z níž nemusí být úniku.