Jak poznat bezpečnou půjčku a vyhnout se lichvářům?

jak-najit-bezpecnou-pujcku

Online půjčky nyní vévodí úvěrovému trhu, nikomu se už pro úvěr na pobočku chodit nechce. Internet však skrývá také mnohé podvodníky a není tak těžké se spálit. Jak poznat bezpečnou a důvěryhodnou půjčku?

Většina bankovních i nebankovních společností dnes klientům umožňuje snadné sjednání půjčky přes internet skrze jednoduché formuláře, jako je například žádost o Provident půjčku. Ne každý poskytovatel je však férový a nezřídka se stává, že člověk při shánění půjčky narazí na podvodníka.

Tzv. novodobí lichváři nyní číhají na internetu. Jejich půjčky jsou velmi drahé a podmínky takového úvěru jsou často neférové a zavádějící. Před takovými lidmi by měl člověk být na pozoru, protože ho byť jedna taková půjčka může dostat až do exekuce.

Jak poznat bezpečnou půjčku?

Vedle známých společností, jako je Provident či Zaplo, se na internetu objevují také neznámé půjčky. Může jít například o CashSpot půjčku, Čínskou půjčku nebo rychlou Turbocredit půjčku. Toto jsou příklady méně známých půjček, u kterých mohou často klienti mít problém rozeznat, zda mohou dát takové společnosti svou důvěru.

Na podvodníka lze narazit například pod těmito hesly:

Tyto rizikové půjčky se mnohdy tváří jako velmi výhodné. Opak je však pravdou. Když člověk narazí na půjčku i pro dlužníky, která uvádí na webu skvělé podmínky, měl by být opatrný a nejprve se přesvědčit o její důvěryhodnosti.

Podle čeho tedy poznat bezpečného poskytovatele půjček? Zde je 10 tipů pro bezpečnější půjčky.

1. Licence České národní banky

Prvním informací, po které by se měl člověk pídit, narazí-li na novou úvěrovou společnost, je zda tato společnost disponuje licencí České národní banky. V České republice totiž nesmí žádný poskytovatel nabízet půjčky bez této speciální licence, která je podmíněna licenčním řízením. Je jasné, že poskytovatelé s touto licencí se řadí mezi důvěryhodné.

A kde si licenci ověřit? Každý poskytovatel spotřebitelských půjček by měl licenci od ČNB vystavit na svém webu, tak jako to má například půjčka Tutovka. Všechny licencované půjčky jsou dostupné na stránkách ČNB, kde si může každý ověřit, zda určitá společnost důležitou licenci získala.

2. Veřejný kontakt a podmínky úvěrů

Pokud je firma poskytující úvěry těžko dohledatelná a nikde neuvádí kontakt ani adresu působiště, měl by člověk zpozornět. Na webu by mělo být uvedeno, kdo za půjčkou stojí a tyto lidi by mělo jít snadno kontaktovat.

Netransparentnost je stěžejním znakem neférových poskytovatelů a podvodníků. Ze zákona by každý úvěrová společnost měla na svém webu zveřejnit:

  • možnosti splácení, případně předčasného splacení
  • reprezentační příklad výše úvěrů a celkových nákladů
  • obecné informace o procesu poskytování úvěru
  • typy dostupné úrokové sazby
  • příklady možné doby trvání úvěru
  • náklady půjčky
  • upozornění na důsledky nedodržení závazků

Pokud tyto informace na webu společnosti nejsou k dohledání, možná je něco špatně. Místo líbivých hesel a slibů, by klienti měli mít přístup především k transparentním a praktickým informacím.

3. Extrémní úroky

Podvodné nebo nebezpečné půjčky mají jedno společné – tváří se zprvu velmi výhodně, nakonec však klientovi naúčtují extrémní úroky a astronomické RPSN. Výsledkem tak je, že klient půjčku o hodně přeplácí.

Pozor je třeba dát také na sankce v případě nesplácení, které mohou být u těchto společností velmi vysoké. Novodobí lichváři se nebojí nekalých praktik a vytáhnou z člověka i poslední korunu.

4. Recenze

Recenze na internetu mohou být často zavádějící, obzvlášť ty, které poskytovatel sám zveřejní na svém webu. Pomoci mohou například diskuze na různých fórech nebo sociálních sítích, kde si lidé sdílí své zkušenosti. Pokud zájemce narazí na negativní hodnocení firmy, měl by si dvakrát rozmyslet, zda o půjčku opravdu zažádá.