Nejlevnější půjčka na auto – kalkulačka nejlevnější a nejvýhodnější
Půjčka na auto představuje velkou pomoc pro každého, kdo se bez vlastního vozidla neobejde a zároveň nemá dostatek financí na jeho koupi. Nejlevnější půjčky na auto nabízejí banky, půjčit si však lze i od nebankovních poskytovatelů. Kde získat nejvýhodnější půjčku na auto? Lze získat půjčku na auto bez registru?
Ať už jde o automobil nový nebo ojetý, vždy se jedná o poměrně velkou investici. Zároveň se však málokdo bez auta v každodenním životě obejde. Proto se lidé, kteří aktuálně na zaplacení auta nemají finance, často obracejí na instituce, které nabízejí půjčky na auto.
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Financovat nový nebo ojetý vůz je možné třemi základními způsoby: spotřebitelským úvěrem, finančním leasingem nebo operativním leasingem.
K vyhledání nejvýhodnější půjčky na auto slouží úvěrové kalkulačky.
Výhodnou půjčku na auto je možné sjednat například u ČSOB, Komerční banky, České spořitelny nebo MONETY Money Bank. Jako nebankovní alternativa se nabízí například půjčka od Zonky či Cofidis.
Na trhu je nepřeberné množství nabídek, a tak se může zdát výběr toho správného úvěru jako složitý oříšek. Jaká je ta nejlepší půjčka na auto?
Nejlevnější půjčka na auto – kalkulačka
Kalkulačka půjčky na auto je velmi přínosným nástrojem, který umožňuje srovnání úvěrů. Díky online kalkulačce si lze ještě před žádostí nezávazně a zdarma zjistit, jak vysoká splátka by žadatele čekala v případě, že by se pro auto na splátky rozhodl.
Na webech jednotlivých bankovních i nebankovních společností jsou kalkulačky půjčky na auto běžně dostupné. S jednotlivými ukazateli si lze pohrát a zjistit tak, jaká bude výše splátky a o kolik se úvěr přeplácí v případě určité výše úvěru a době splatnosti.
Například spotřebitelský úvěr KB, který zahrnuje také půjčku na auto, si lze sjednat pomocí jednoduché a intuitivní kalkulačky. Zvlášť se zde ukazuje také cena za pojištění schopnosti splácet, které je ovšem dobrovolné.
Půjčka na auto – srovnání
Kdo se rozhodne pro půjčku na auto, měl by si důkladně projít dostupné nabídky, aby si nesjednal příliš drahý úvěr. K vyhledání nejvýhodnější půjčky na auto slouží úvěrové kalkulačky. Jsou k dispozici na nezávislých webových stránkách a fungují jako srovnávače.
Srovnání půjček na auto je velmi užitečným nástrojem, díky kterému lze do několika minut zjistit, kdo nabízí nejlepší půjčku na auto, za kolik a jaké jsou podmínky úvěru.
V tabulce je přehledné srovnání bankovních a nebankovních půjček na auto.
Poskytovatel | Výše úvěru | Úroková sazba | Doba splatnosti (měsíce) |
Air Bank | 5 000 – 1 500 000 Kč | Od 4,9 % | 6 – 120 |
Cofidis | 10 000 – 1 000 000 Kč | 11,1 % | 12 – 108 |
Česká spořitelna | 2 000 – 2 500 000 Kč | Od 4,69 % | 12 – 120 |
ČSOB | maximální výše není omezená | Od 5,29 % | 24 – 96 |
Komerční banka | 10 000 – 2 500 000 Kč | Od 4,5 % | 6 – 96 |
Raiffeisenbank | 5 000 – 1 200 000 Kč | Od 4,8 % | 3 – 120 |
Zonky | 5 000 – 1 500 000 Kč | Od 4,49 % | 12 – 120 |
Většina nabízených půjček na auto má povahu bankovního úvěru. Nebankovních společností, u kterých si lze na nový vůz půjčit, neexistuje mnoho. Většina z nich totiž nabízí spíše krátkodobou půjčku a mikropůjčku. Jde tak spíše o půjčky před výplatou než o úvěr, který se dá použít na financování auta.
Nejlepší půjčka na auto – financování
Financovat nový nebo ojetý vůz je možné třemi základními způsoby:
- spotřebitelským úvěrem
- finančním leasingem
- operativním leasingem
Spotřebitelskou půjčku na auto je možné sjednat u bank i nebankovních společností. I v tomto případě platí, že bankovní půjčky jsou hůře dostupné, zato bezpečnější a zpravidla také levnější. S nebankovními úvěry je spojena vyšší RPSN, na druhou stranu u nich existuje také vyšší pravděpodobnost schválení žádosti.
Další možností financování automobilu je finanční leasing. Nevýhodou klasického (finančního) leasingu je skutečnost, že se dlužník nestává majitelem vozu během splácení leasingu. Stane se jím až po splacení celé částky. Je také třeba předem zaplatit tzv. akontaci, tedy určitou část (až 30 %) z ceny vozu z vlastních zdrojů.
Operativní leasing má podobu pronájmu. Klient si vůz pronajme na určitou dobu, během které posílá měsíční platby na účet pronajímatele. Po uplynutí předem dané lhůty se na něj automobil nepřipisuje a vlastníkem tak i nadále zůstává leasingová společnost.
Nejvýhodnější půjčka na auto – spotřebitelský úvěr
Teď, když je již jasné, jaké způsoby financování jsou zájemcům dostupné, zbývá si vyjasnit, který z nich je nejvýhodnější. Pokud si chce klient auto vlastnit, zbývá mu volba mezi klasickým leasingem a spotřebitelským úvěrem, jelikož operativní leasing je pouze pronájem.
Jaké jsou výhody spotřebitelské půjčky na auto?
- klient se stává ihned majitelem vozu
- není potřeba skládat akontaci (první platbu ve výši až 30 % ceny vozidla)
- většinou levnější než leasing
- vůz lze kdykoliv prodat a dluh uhradit
- libovolná délka splácení
Naopak nevýhodou je složitější proces dokazování bonity v případě půjčky na auto od banky. Jedná se také o závazek na několik let, je třeba počítat s tím, že splácet bude klient klidně až 10 let.
Půjčka na auto bez registru
Žádná z výše zmíněných společností půjčku na auto bez registru neposkytuje. Při tak vysoké částce a delší době splatnosti je příliš vysoké riziko, že člověk se záznamem v registru nesežene dostatek finančních prostředků a půjčku nesplatí.
Úvěry bez nahlížení registru lze nalézt spíše na trhu mikropůjček a krátkodobých úvěrů.
Výjimkou je snad jen Acema půjčka, která nabízí až 8 milionů Kč s dobou splatnosti 20 let. Jde tedy svým způsobem o půjčku na auto bez registru. Otázkou je, jak moc je tento úvěr bezpečný a jaké budou nastavené podmínky splácení.
Před půjčkou na auto je vždy na místě zvážit, zda je vůz opravdu nutný. Pádným důvodem pro koupi vozu je především dojíždění do práce či za vzděláním.
Je tedy potřeba si rozmyslet, zda nepostačí pouze veřejná doprava nebo tzv. carsharing, tedy sdílení aut, které je vhodné pro občasné jízdy.
Nejlevnější půjčka na auto – kdo nabízí?
Pro získání spotřebitelské půjčky na auto je potřeba splnit několik podmínek, z nichž jednou je i dostatečný příjem. Zvláště banky důkladně kontrolují bonitu žadatele a ne každému proto půjčku poskytnou.
Výhodnou půjčku na auto je možné sjednat například u ČSOB, Komerční banky, České spořitelny nebo MONETY Money Bank. Jako nebankovní alternativa se nabízí například půjčka od Zonky či Cofidis.
Česká spořitelna – půjčka na auto
U České spořitelny lze zažádat o neúčelový úvěr, tzn. půjčka na cokoliv, tedy i na automobil. Při žádosti o tento typ úvěru není třeba bance sdělovat, na co budou poskytnuté finanční prostředky použity.
V rámci půjčky na auto České spořitelny si lze půjčit až 2 500 000 Kč, splátky si je možné rozložit po dobu 10 let, v případě řádného splácení 108 měsíců. Tyto parametry umožňují koupit dražšího a nového vozu. Úrok má počátek na 4,69 % p.a. a určuje se individuálně podle bonity klienta.
ČSOB – půjčka na auto
Zatímco u České spořitelny je možné žádat pouze o úvěr na cokoliv, ČSOB si pro klienta přichystala speciální úvěrový produkt. Půjčka na auto ČSOB v sobě zahrnuje také povinné ručení a havarijní pojištění od pojišťovny ČSOB.
Půjčit si je možné částku, kterou klient potřebuje (maximální výše tudíž není omezena a je hodnocena individuálně) s maximální splatností 96 měsíců. Úrok začíná na 5,29 % p.a. Peníze z půjčky na auto od ČSOB lze využít kromě osobních aut také na motocykl, nákladní automobil nebo přívěs.
ESSOX – půjčka na auto
Společnost Essox spadající pod Komerční banku se na úvěry na automobily specializuje a nabízí tak špičkové služby. Financovat lze jak ojetá auta (maximálně 15 let staré), tak nová auta do 3,5 tuny.
S Essox půjčkou na auto lze financovat až 100 % vozu s maximální splatností 120 měsíců. Klienti, kteří si vyberou Essox půjčku na auto, získají fixní úrokovou míru po celou dobu splácení. Samozřejmostí je také pojištění auta, konkrétně nejlevnější havarijní pojištění a povinné ručení, a bezplatné předčasné splacení.
Zonky – půjčka na auto
Půjčku na auto Zonky lze získat v rámci neúčelového úvěru, který tato známá P2P půjčka nabízí. Maximální výše úvěru u Zonky je 1 500 000 Kč. Zonky se dlouhodobě řadí mezi nejvýhodnější úvěry na trhu, s úrokovou mírou od 4,49 % dokonce předčí i některého banky. Je však potřeba upozornit na to, že úrok se posuzuje individuálně dle bonity klienta.
Maximální doba splatnosti u Zonky je 10 let. Díky mírnějšímu posuzování bonity je pravděpodobnější, že bude žádost schválena.
Klasický leasing – výhody a nevýhody
Auto na leasing lze získat u leasingové společnosti. Po dobu splácení dlužník není majitelem vozu a nemůže s ním nakládat podlé své vůle. Mezi výhody finančního leasingu patří především:
- snadné a rychlé vyřízení
- nízký příjem není překážkou
Finanční leasing má však také mnoho nevýhod, z nichž nejvýraznější je ta, že dlužník není majitelem vozu až do chvíle, kdy leasing plně splatí. S tím se pojí riziko odebrání vozidla na umoření dluhu v případě krachu leasingové společnosti.
Dalšími mínusy klasického leasingu jsou:
- vyšší poplatek za uzavření smlouvy
- potřeba sjednat si havarijní pojištění
- poruchy musejí řešit autoopravny
- délka splácení dána zákonem (3-7 let)
- platba akontace
Spotřebitelský úvěr na auto tak v celkovém srovnání vychází jako levnější a výhodnější varianta. Záleží však na specifické situaci a finančních možnostech klienta.