Jaká délka fixace je u hypotéky nejvýhodnější?

Uvažujete o tom, že byste si vzali nyní nebo někdy v budoucnu hypotéku a pořídili si vlastní bydlení? Pak si budete muset o hypotékách zjistit alespoň několik základních informací. Až totiž budete chtít požádat o hypoteční úvěr, budete jistě hledat toho poskytovatele, který vám nabídne nejnižší úroky. Podle čeho se při sjednání hypotéky rozhodovat?

A když bude řeč o úrocích, padne také slovo fixace, které je s úrokovou sazbou hypotéky neoddělitelně spojeno. V případě hypotéky na dům i hypotéky na pozemek se pro některou dobu fixace budete muset rozhodnout, a proto byste o fixaci měli něco vědět.

Co je fixace úrokové sazby?

Banka nebo nebankovní společnost, u které si sjednáte hypoteční úvěr, po vás bude samozřejmě požadovat placení úroku. Ten je uváděn v procentech z dlužné částky, vypočítaných za určité období. Zpravidla jde o roční úrokovou sazbu, tj. značenou za znakem procenta písmeny p.a.

Nejobvyklejší je úročení na určitou dobu, kterou si klient zvolí. Většinou se jedná o rozmezí od jednoho roku do třiceti let. Fixace znamená, že po zvolenou dobu bude klient platit sjednaný úrok bez ohledu na vývoj úročení hypoték na trhu. Může si tedy přesně spočítat, jaké splátky v této době bude mít, a i poskytovatel ví, kolik peněz v této době od klienta dostane. Fixační období začíná v den uzavření smlouvy. Pokud se vám tento typ úrokové sazby nelíbí, můžete si zvolit i jinou, např. variabilní.

Jaká fixace je nejvýhodnější? Delší nebo kratší?

Nelze obecně říci, jaká délka fixace je nejvýhodnější. Je to totiž velmi individuální a pro každého člověka to může být doba jiná, záleží na celkové situaci. Lze však určit obecná pravidla, kdy je výhodnější fixace úroků na kratší dobu, a kdy si naopak zafixovat úrokovou sazbu na co nejdelší období. Rozhodnout se však musí každý sám.

V době, kdy vám fixace končí, můžete bez sankcí provádět mimořádné splátky. Je-li tedy šance, že brzy budete mít k dispozici větší částku, kterou byste část hypotéky na bydlení mohli splatit, sjednejte si kratší fixaci úrokové sazby, ideálně do pěti let.

Víte-li však, že po dobu splácení žádné peníze navíc nezískáte a mimořádných splátek nebudete moci využít, uvažujte o delší fixaci, zvláště pokud se vám podařilo získat výhodný nízký úrok. Výjimkou není ani třicetiletá fixace, nejčastěji se však využívá fixace tříletá nebo pětiletá.

Kdy se vyplatí fixaci změnit

Když končí období fixace, můžete samozřejmě dobu fixace změnit. Úroky se snižují nebo zvyšují podle situace na trhu financí, takže změnou fixace můžete jak vydělat, tak prodělat. Pokud se domníváte, že úroky již klesat nebudou, zvolte co nejdelší fixaci.

Myslíte-li, že se úroky v nejbližší době budou snižovat, sjednejte si fixaci krátkou, třeba jen roční. Konec fixace využijte i ke všem změnám, které byste u své hypotéky chtěli provést. Pokud vám nevyhovují podmínky vaší hypotéky nebo jste dostali výhodnější nabídku, můžete v této době i změnit poskytovatele a refinancovat svou hypotéku za lepších podmínek.