Studentská půjčka

studentske-pujcky

Lidé v produktivním věku zpravidla nemívají problém získat půjčku. Jak je to ovšem s půjčkami pro studenty, kteří nemají stálý příjem? Nabízejí banky studentské půjčky? A jaké mají půjčky pro studenty parametry?

Banky i nebankovní společnosti dnes nabízejí v podstatě půjčky pro každého. Půjčky pro maminky na mateřské, půjčky na dovolenou, dokonce i půjčky pro zadlužené nebo nezaměstnané už jsou dnes zcela běžným typem půjček. Byť o jejich výhodnosti by se dalo polemizovat. A jak je to se studenty?

V zahraničí je financování studia pomocí úvěru docela běžná věc. U nás zatím studentské půjčky ještě tak časté nejsou. 

Studenti jsou specifickou skupinou klientů, protože většina z nich nemá stálé příjmy. Studium je však finančně nákladné. Kromě učebnic, notebooku a jiného vybavení musí studenti platit náklady na živobytí, dopravu a také zábavu.

Pokud student nemá rodiče, kteří ho finančně podporují, nebo nechodí na brigády, pak se jakákoliv finanční pomoc hodí. Řešením může být studentská půjčka.

Na co lze půjčku pro studenty využít?

Studentská půjčka je účelovým úvěrem, který je určen na uhrazení nákladů a aktivit spojených se studiem. Lze ji tedy využít například na:

 • studium v zahraničí
 • ubytování na kolejích
 • dopravu do školy
 • vzdělávací kurzy
 • školné
 • studijní materiály (učebnice, skripta)
 • notebook

Menší studentské půjčky

Pokud si studenti chtějí koupit jenom vybavení potřebné pro studium (např. notebook, mobil), mohou využít spíše malé studentské půjčky ve výši pár tisíc korun.

Mnoho bank totiž jako alternativu k půjčce pro studenty nabízí studentské bankovní účty spojené s kontokorentem nebo kreditní kartu ke studentskému účtu s výhodnými podmínkami, příp. studentský účet.

Tento typ studentských půjček je výhodnější, než kdyby o půjčku žádal nestudující klient banky.

Podmínky studentské půjčky

Některé banky nabízejí studentské půjčky pouze pro studenty vysokých a vyšších odborných škol, nicméně existují i půjčky pro studenty středních škol.

Ovšem je potřeba vědět, že na střední škole mohou být peníze z půjčky pro studenty využity jen na placení školného, tedy úvěr je zde čistě účelový.

Kdo tedy může žádat o studentskou půjčku? A co je třeba k jejímu získání?

Žádat o studentskou půjčku nemohou všichni studenti. Podmínkou totiž většinou bývá denní studium a věk maximálně 26 let.

Mezi podmínky, které musí student žádající o půjčku splňovat, tedy patří:

 • věk do 26 let
 • potvrzení o studiu nebo ISIC karta
 • vlastní bankovní účet
studentske-pujcky-7099931
Půjčka pro studenty je v zahraničí zcela běžná. U nás je zatím nabídka studentských půjček poměrně omezená.

Výhody půjčky pro studenty

Od klasických spotřebitelských úvěrů se studentské půjčky liší především v množství dostupných výhod.

Výhody půjček pro studenty spočívají zejména v nízkých úrokových sazbách, nulových poplatcích a v některých případech i v odložené době splatnosti. To znamená možnost splatit celý úvěr až po ukončení studia (a během studia platit jen úroky).

Sjednání i vedení studentských půjček je zdarma. Většinou není nutné prokazovat výši ani zdroj příjmu, nicméně u některých úvěrů může být vyžadován ručitel.

Studentská půjčka Komerční banky

Jedinou bankou, která má oficiálně v nabídce půjčku pro studenty, je Komerční banka. Poskytuje studentskou půjčku ve dvou základních podobách – program Gaudeamus a microGaudeamus.

Půjčka KB Gaudeamus je určená pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Je dostupná ve výši od 20 000 Kč do 600 000 Kč, Splatnost může být až 10 let.

Studenti vysokých a vyšších odborných škol mohou půjčku splatit až po studiu. Vyřízení, vedení i předčasné splacení půjčky je zdarma. Pro studenty středních škol je půjčka pouze na úhradu školného.

Půjčka microGaudeamus je určena pro studenty vyšších odborných a vysokých škol. Jedná se o menší půjčku v rozsahu 10 000 až 30 000 Kč. Maximální doba splatnosti je 8 let a podmínkou je studentský účet u Komerční banky.

Studentská půjčka Česká spořitelna

Kdo hledá studentskou půjčku od České spořitelny, může být zklamán. Česká spořitelna v dřívější době půjčky pro studenty poskytovala, nyní tomu tak není. Místo dříve známé studentské půjčky České spořitelny banka nyní nabízí „jen“ studentský účet.

Studentské půjčky ostatních bank

Pravda je taková, že nabídka studentských půjček ostatních tuzemských bank není žádná.

Ve vyhledávači se sice objeví „studentská půjčka ČSOB“, „studentská půjčka Moneta“ nebo „studentská půjčka Air Bank“, ovšem nejedná se o klasické půjčky pro studenty.

Většinou tyto banky nabízejí kreditní kartu pro studenty, kterou vedou zdarma a s úvěrovým rámcem okolo dvaceti tisíc. Výhodou je také snížený úrok, případně o možnost přečerpání účtu do mínusu, tedy kontokorent.

Půjčka od 15 let

Na úvod je třeba uvést, že nabídka půjčky od 15 let je omezená. Studentské půjčky bývají nabízeny zpravidla pro vysokoškolské studenty. Některé společnosti však nabízejí i půjčky pro studenty středních škol.

Například v rámci programu Gaudeamus od Komerční banky tak lze získat i půjčku od 15 let, pokud se jedná o studenta střední školy.

Také je třeba pamatovat na to, že žadatelem je nezletilec, který podle českých zákonů není plně svéprávný. Žadatel o půjčku od 15 let tak bude potřebovat souhlas zákonných zástupců. Děti totiž nemají takovou finanční gramotnost jako dospělí, proto mohou snadno spadnout do dluhové pasti.

Rodiče by tak měli zvážit, zda je půjčka od 15 let skutečně nutná a zda budou schopni ji splácet.

Jaký je nejlepší účet pro studenty?

Podmínkou získání půjčky pro studenty je mj. vlastní bankovní účet. Na českém trhu je hned několik společností, které účet pro studenty nabízejí.

Pokud člověk hledá nejlepší účet pro studenty, měl by se zaměřit na následující parametry:

 • bezplatné sjednání,
 • bezplatné vedení účtu,
 • vyšší úrok,
 • výběry zdarma,
 • kontokorent.

Nejlepší účty pro studenty pak lákají i na další výhody a četné slevy. Na otázku, jaký je nejlepší účet pro studenty, však není jednoduché odpovědět.

Vždy záleží na potřebách a požadavcích konkrétního studenta. Student studující v zahraničí bude mít určitě jiné potřeby než tuzemský student.

Studentský účet Moneta

Klasický studentský účet Moneta Money Bank v nabídce nemá. Místo něj však nabízí zvýhodněný běžný účet Tom Plus.

V zásadě má stejné výhody jako studentský účet – založení, vedení i zrušení účtu je zcela zdarma, stejně jako výběry ze všech bankomatů po celém světě. Finance lze snadno ovládat v aplikaci mobilního bankovnictví. A nabízí odměny za platby kartou v partnerské síti bene+.

UniCredit studentský účet

UniCredit Bank nabízí studentský účet všem mladým lidem do 26 let, a to v rámci START účtu, který nahradil dříve známé U Konto. Jedná se o klasický studentský účet, u nějž je vše bez poplatku.

Součástí START konta je internetové bankovnictví i platební karta. Za vedení tohoto konta mladí lidé nic neplatí.

Bezplatné jsou rovněž všechny příchozí a odchozí platby, stejně jako výběry ze všech bankomatů v Česku i v zahraničí nad 2 000 Kč. Peníze lze na účet vkládat bezplatně prostřednictvím vkladomatů UniCreditBank.