Půjčka od soukromé osoby

businesspeoplediscussingsomethingwhilesittinginoffice-focusat

Výběru půjčky se vyplatí věnovat dostatek času. Úrokové sazby, potažmo RPSN se totiž u jednotlivých půjček může významně lišit. Zároveň je nutné o úvěr požádat společnost, která je spolehlivá a prověřená klienty. Jak zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu?

Tím, zda je poskytovatel půjčky férový a prověřený, by se měli zabývat zejména lidé, kteří se rozhodli pro nebankovní půjčku. Bankovní úvěry jsou totiž bezpečné, není třeba se bát žádných podvodů ze strany banky.

Zájemci o nebankovní úvěr by se měli obracet pouze na společnosti, které jsou držiteli licence od České národní banky. Jedině tak se totiž jedná o oprávněné poskytovatele půjček, v opačném případě jde zpravidla o lichvu. Prověřené nebankovní úvěry jsou uvedené v tabulce výše.

Co je půjčka od soukromé osoby?

Do kategorie soukromých půjček patří jak půjčky od soukromé osoby, tak půjčky s anglickým názvem peertopeer (P2P).

Mají nevýhodu, že se na ně nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru. Člověk tak musí být opatrný, protože se může jednat o lichvu, zvláště proto, že ani nezíská odpovídající právní ochranu. Pokud se člověk rozhodne pro půjčku od soukromníka, musí si vždy věřitele prověřit a nikdy by neměl platit žádné poplatky dopředu.

 • Půjčky P2P jako půjčky od soukromé osoby (investora)

Jsou oproti tomu bezpečnější a výhodnější variantou. Tyto půjčky fungují na principu – lidé půjčují jiným lidem. Mohou mít dokonce výhodnější podmínky než některé banky a nebankovky.

Výhody soukromého investora pro poskytování úvěrů P2P

Každá půjčka, ať už od soukromé osoby (investora), nebo nebankovky přináší výhody a nevýhody. Člověk by měl vždy zvážit, zda nutně potřebuje peníze. Jaké jsou výhody soukromého investora pro poskytování úvěrů?

Výhody soukromé investora pro poskytování úvěru:

 • půjčky jsou vhodné pro každého (pokud žadatel nespadá do rizikové skupiny)
 • schvalování půjčky má mírnější pravidla
 • je možný nižší úrok než u klasických půjček
 • zařízení půjčky bez zbytečného papírování
 • snadné a rychlé vyřízení online
 • peníze jsou k dispozici téměř ihned
 • možné vyplacení na účet či v hotovosti
 • podmínky půjčky jsou nastavené individuálně
 • záznam v registru dlužníku nemusí být problém
 • zpravidla bez ručitele a zajištění nemovitostí
 • jedná se o neúčelové půjčky
 • nemají skryté poplatky

Nevýhody soukromého poskytovatele půjček P2P

Konkrétní nevýhody soukromého poskytovatele půjček:

 • možné riziko neúspěchu – žadatel nezíská dost investorů
 • riziko negativního hodnocení, pokud člověk nebude splácet půjčku včas
 • vyšší sankce za pozdní splátky
 • kratší splatnost u půjček na nízké částky
 • vyšší úroky pro rizikovější klienty
 • možná nutnost doložení příjmu
 • některé společnosti požadují vlastní bankovní účet

Jak funguje půjčka od soukromé osoby na OP? Půjčka na OP od soukromého investora přes platformu – P2P

Jak fungují půjčky od soukromé osoby na OP? Nejčastěji je vytvořena platforma, tedy aplikace, která propojuje potencionální poskytovatele půjček s případnými zájemci. Tato aplikace je zprostředkovatel půjček mezi soukromými osobami. Zajišťuje nutnou administrativu a zasahuje, pokud člověk nesplácí.

Zájemce o půjčku na OP od soukromého investora vyplní žádost, kde uvede osobní údaje a také osobní příběh, proč soukromou půjčku požaduje – na co chce peníze použít. Právě osobní příběh je důležitý pro získání soukromého investora, zvláště na platformě Zonky.

Pokud se investor zainteresuje, zašle žadateli libovolnou částku až do jím požadované výše. Na půjčku se nejčastěji skládá více investorů.

Existují půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby?

Pokud je člověk v insolvenci je pro něj těžší získat peníze. Bankovní instituce a i některé nebankovky se rizikovým klientům vyhýbají velkým obloukem. Člověk v insolvenčním řízení, který nutně potřebuje půjčit, může narazit na podvodné půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby. Často se ale jedná o lichváře, jež vyžadují peníze na poplatky předem.

Není jednoduchý úkol najít solidní a bezpečnou půjčku pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby. V tomto případě totiž není možné zvolit jako řešení půjčky P2P od soukromých investorů. Člověk ale má větší šanci, že mu půjčí soukromý investor na směnku.

Půjčka na směnku od soukromé osoby – půjčí soukromý investor na směnku i lidem v exekuci?

Ano, půjčka na směnku od soukromé osoby může být jedna z možností, pokud má člověk záznam v registru dlužníků či se nachází v exekučním nebo insolvenčním řízení. Půjčku na směnku by měl zajišťovat prověřený soukromý investor.

I v tomto případě musí být žadatel obezřetný, jelikož může narazit na podvodné půjčky na směnku. Nejčastěji soukromý investor vyžaduje zaplacení různých poplatků dopředu. A to je špatně! Může totiž nastat situace, že člověk zaplatí poplatky, půjčky se však nikdy nedočká, což může člověka dostat do dalších finančních problémů.

Aby člověk mohl získat půjčku od soukromé osoby na směnku musí splnit určité podmínky:

 • minimální věk 18 let
 • občan ČR s trvalým bydlištěm v ČR
 • doložení reálné adresy (soukromý investor půjčku na směnku nemusí poskytnout, pokud má žadatel trvalou adresu na úřadu)
 • doložení příjmu (nemusí být nutný příjem ze zaměstnaní, ale je nutný jakýkoliv příjem třeba i ze sociálních dávek) – ověření, že žadatel má z čeho půjčku splácet

Vyřízení půjčky na směnku od soukromé osoby může být celkem rychlé. Nicméně je to velmi individuální. Zájemce o směnku od soukromého investora vyplní žádost, uvede základní informace. Rychlost vyřízení dále souvisí s požadovanou výši půjčky, délkou doby splatností a s tím, jak bude žadatel finanční prostředky splácet.

Půjčka na směnku od soukromé osoby pevně daný datum splatnosti, jenž musí člověk dodržet. U směnky požaduje soukromý investor ručení majetkem, v případě nesplacení se tak dlužník může dostat do obrovských potížích, a dokonce přijít o střechu nad hlavou. Je lepší se takovým půjčkám vyhnout.

Dá se získat soukromá půjčka ihned?

Zejména nabídky na soukromou půjčku ihned mohou být lákavé pro ty, co se nachází ve složité situaci, mají negativní záznam či je trápí insolvence. Bohužel se ale může jednat o soukromé půjčky, které přinesou daleko více problémů. Člověk si tak musí dát velký pozor od koho si chce vzít úvěr.

Standardně je na poskytnutí soukromé půjčky P2P stanoven termín. Do určeného termínu mohou investoři přispívat libovolnou částkou. Pokud nastane situace, že se peníze nedají dohromady, půjčka se zamítne a vybrané peníze se vrací zpět investorům.

Pokud se částka do vybraného data podaří vybrat, zprostředkovatel zajistí smlouvu a kompletní proces splácení, že investoři z každé splátky získají poměrnou část podle poskytnutého úvěru.

Zprostředkovatel dále určuje podmínky týkající se úrokové sazby. Úrok bývá stanoven podle rizikovosti klienta. Je také zodpovědný za prověření úvěroschopnosti za každého zájemce. Pokud žadatel spadá do rizikové skupiny (záznam v registru, nesplacené závazky a další) bude mít vyšší úrok.

Žadatel pokud nesouhlasí s podmínky, může jednoduše půjčku ze soukromých zdrojů odmítnout.

Kdo je soukromý investor, který opravdu půjčí?

Lidé, co patří mezi rizikové klienty často hledají soukromého investora, který opravdu půjčí. Jenže takové soukromé půjčky nebývají pod dohledem ČNB a nejsou upraveny zákonem o spotřebitelském úvěru. I když takových poskytovatelů ubývá, stále se tací najdou.

Na internetu může zájemce o úvěr narazit na pochybné inzeráty, které mohou být napsány zvláštní, takzvanou lámanou češtinou. Tyto soukromé půjčky se označují za lichvu. V současné době by mělo být snadné tyto nabídky odhalit. Žadatel by nikdy neměl posílat žádné poplatky předem.

V tomto případě je také důležité si říct, že právě tyto osoby, co se vydávají za soukromého investora, který opravdu půjčí, cílí na lidi ve finanční tísni. Poměrně často ve své nabídce mohou uvádět, že peníze půjčí bez rozdílu, rychlé a jednoduché schválení i pro problémové žadatele.

Tyto půjčky mívají podobné rysy: stačí zavolat na telefonní číslo, poslat sms nebo email. Takto může žadatel získat půjčky od soukromých osob ihned, bez ručitele, bez registru a bez doložení příjmu. Což samozřejmě pro někoho zní zajímavě, zvláště pokud se nachází ve finančních problémech.

Ovšem, co by mělo odradit od takových soukromých půjček je, že patří mezi nejdražší půjčky. Právě proto se jim říká lichva. To znamená, že RPSN je opravdu vysoké a zájemce přeplatí značnou částku na úrocích.

Tito soukromí věřitelé neprověřují zadluženost, takže neberou v úvahu záznam v registru tudíž mohou vyžadovat ručení majetkem (byt, dům, auto) či směnku jako záruku za úvěr. Někteří dokonce požadují, aby se zaručila třetí strana místo žadatele.

Zájemce o soukromou půjčku musí pečlivě vybrat investora, zaměřit se na ověřené recenze a zkušenosti. Někdy může být nejlepším řešením se obrátit na někoho známého, z rodiny či někoho z přátel.

Jak zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu?

Nejlépe, jak člověk může zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu, je se přesvědčit prostřednictvím klientských recenzí. Bez problémů lze dohledat např. Zaplo recenze, Ferratum recenze Profi Credit recenze nebo Zonky zkušenosti.

Vždy je třeba vyhledávat recenze na nezávislých webových portálech, nikoliv na oficiálním webu samotné společnosti. Hodnocení, které je zveřejněné na webu poskytovatele, bude zákonitě pozitivní.

O férovosti a spolehlivosti poskytovatele soukromé půjčky vypovídají také další aspekty, například srozumitelnost a transparentnost podmínek uvedených nejen v úvěrové smlouvě, nýbrž i na webu. Pokud poskytovatel úvěru mlží a zatajuje důležité informace, je lepší dát přednost jinému produktu.

Nabídka nebankovních úvěrů je nebývale široká, proto každý narazí na půjčku, která bude splňovat jeho požadavky. Určitě se vyplatí věnovat výběru úvěru dostatek času. Je důležité se zaměřit zejména na výši RPSN a také na výši sankcí při prodlení se splátkou.

Půjčka od soukromé osoby P2P – recenze

Jak už bylo zmíněno, půjčky od soukromé osoby P2P fungují jako lidé půjčují lidem. Tyto půjčky se dají sjednat online přes aplikaci, tedy platformu. Provozovatelé těchto aplikací zveřejňují nabídky a poptávky, ověřují bonitu žadatele a mají na starosti celý proces realizace včetně následného splácení.

Na půjčku se skládá několik investorů. Žadatel musí převážně doložit příjem a základní informace. Čím více toho o sobě žadatel prozradí, tím má šanci získat výhodnější nabídku.

Nabídka společností, jež poskytují půjčky P2P není zas tak obsáhlá, i přesto však může být pro zájemce nesnadný úkol, jak vybrat tu nejlepší. V tom pomůže online srovnávač půjček.

Žadatel, jež má záznam v registru dlužníků, nemá doložitelné příjmy a je na něj uvalena exekuce, pravděpodobně u této soukromé půjčky nepochodí. Jaké jsou recenze soukromé půjčky P2P?

1. Zonky

Platforma www.zonky.cz s licencí od ČNB propojuje soukromé investory a lidi s potřebou půjčit si peníze. Hlavním majitelem Zonky (oficiálně Benxy s.r.o.) je skupina Home Credit, jež na českém trhu poskytuje nebankovní půjčky, ale fungování obou společností je od sebe důkladně odděleno. 

Rizikovost půjček na Zonky je určena roční úrokovou mírou, jež se projevuje v takzvaném ratingu.

 • minimální riziko (2,99 % a 3,99 %)
 • velmi nízké riziko (4,49 %)
 • nízké riziko (5,99 % až 10,99 %)
 • střední riziko (13,49 %)
 • vyšší riziko (15,49 %)
 • rizikové půjčky (19,99 %)

Žadatelovi je přiřazen rating, s tím souvisí výše úroku. Investor tento úrok musí akceptovat. Zájemce musí uvést příběh, jež slouží k oslovení investorů.

2. Bankerat

Bankerat – internetová aukční platforma pro poskytování a správu P2P půjček v Česku. Na trhu úspěšně působí již od roku 2010.

U soukromé půjčky Bankerat si mohou žadatelé určit výši úroku i dobu splácení podle svých možností. Tuto půjčku je možné uzavřít i bez doložení příjmu. Oproti některé konkurenci však má vyšší úrok, a to dokonce nejméně 9 %. Bankerat nenabízí možnost sjednat pojištění proti neschopnosti splácet.

3. Prestito

Platforma Prestito se zakládá na stejném principu. Zájemce o soukromou půjčku si může sám určit výši úroku a jak dlouho chce splácet. Na portálu chybí informace jako nejnižší a nejvyšší úrok a jaká je splátka. Uvedená je pouze minimální výše půjčky 10 000 Kč a maximální 1 000 000 Kč.

Ovšem žadatel může využít orientační kalkulačku, kde může zjistit, jaká splátka by mu vyhovovala. Celková výše se ale změní podle úroku, na kterém se žadatel s investorem domluví.

Shrnutí soukromých poskytovatelů půjček

Soukromí poskytovatelé půjček P2P mohou nabízet dokonce i výhodnější podmínky než banky. Kolektivní půjčování roste na oblibě, i když v Česku nejsou tolik rozšířené. Zájemce ocení, že se dá úvěr zařídit online, aniž by musel něco obíhat a řešit administrativu. Vždy je ale nutné zvážit všechna pro a proti, dostatečně se informovat a využít nezávislý srovnávač.

Na pozoru by se měl mít člověk před pochybnými inzeráty soukromý investor, který opravdu půjčí, hlavně pokud čeština nepůsobí přirozeně. Když je člověk ve finančních problémech až po uši, spadá do rizikové skupiny, musí důkladně vybírat a nenechat se zlákat lichváři.

To do budoucna přinese daleko větší potíže, protože člověk na úrocích značně přeplatí, a dokonce při ručení majetkem může přijít o svůj domov. Bezpečná a výhodnější varianta jsou soukromí investoři na platformách. Tyto půjčky podléhají ČNB.