Půjčka od soukromé osoby – výhody, nevýhody, recenze
Výběru půjčky se vyplatí věnovat dostatek času. Úrokové sazby, potažmo RPSN se totiž u jednotlivých půjček mohou významně lišit. Zároveň je nutné o úvěr požádat poskytovatele, který je spolehlivý a prověřený klienty. Jak zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Půjčka od soukromé osoby je půjčka od přátel, rodiny, nebo někoho cizího přes inzerát.
PSP půjčky fungují na principu lidé půjčují jiným lidem, prostřednictvím online platformy, respektive virtuálního tržiště.
Člověk v insolvenci, který potřebuje půjčit, může narazit na podvodné půjčky. Často se jedná o lichváře.
Půjčka na směnku od soukromé osoby může být jedna z možností, pokud má člověk záznam v registru dlužníků či se nachází v exekučním nebo insolvenčním řízení.
Tím, zda je poskytovatel půjčky férový a prověřený, by se měli zabývat zejména lidé, kteří se rozhodli pro nebankovní půjčku. Bankovní úvěry jsou totiž zabezpečené, není důvod se bát žádných podvodů ze strany banky.
Zájemci o nebankovní úvěr by se měli obracet pouze na společnosti, které jsou držiteli licence od České národní banky k poskytování spotřebitelských úvěrů. Jedině tak se jedná o oprávněné poskytovatele půjček. Prověřené nebankovní úvěry jsou uvedené v tabulce výše.
Co je půjčka od soukromé osoby?
Do kategorie soukromých půjček patří jak půjčky od soukromé osoby, tak půjčky s anglickým názvem peer–to–peer (P2P).
- Půjčka od soukromé osoby ihned – od soukromníků
Mají nevýhodu, že se na ně nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru. Člověk tak musí být opatrný, protože se může jednat o lichvu, zvláště proto, že nezíská ani odpovídající právní ochranu. Pokud se člověk rozhodne pro půjčku od soukromníka, musí si vždy věřitele nechat zkontrolovat a nikdy by neměl platit žádné poplatky dopředu.
- Půjčky P2P jako půjčky od soukromé osoby (investora)
Jsou oproti tomu bezpečnější a výhodnější variantou. Tyto půjčky fungují na principu – lidé půjčují jiným lidem. Mohou mít dokonce výhodnější podmínky než některé banky a nebankovky.
Výhody a nevýhody půjček od soukromého investora P2P
Každá půjčka, ať už od soukromé osoby (investora), nebo nebankovky přináší klady a zápory. Jaké jsou výhody a nevýhody půjčky od soukromého investora?
Výhody půjčky od soukromého investora:
- půjčky jsou vhodné pro každého (pokud žadatel nespadá do rizikové skupiny)
- schvalování půjčky má mírnější pravidla
- je možný nižší úrok než u klasických bankovních půjček
- zařízení půjčky bez zbytečného papírování
- snadné a rychlé vyřízení online
- peníze jsou k dispozici téměř ihned
- možné vyplacení na účet či v hotovosti
- podmínky půjčky jsou nastavené individuálně
- záznam v registru dlužníku nemusí být problém
- zpravidla bez ručitele a zajištění nemovitostí
- jedná se o neúčelové půjčky
- nemají skryté poplatky
Nevýhody půjček od soukromého poskytovatele:
- možné riziko neúspěchu – žadatel nezíská dost investorů
- riziko negativního hodnocení, pokud člověk nebude splácet půjčku včas
- vyšší sankce za pozdní splátky
- kratší splatnost u půjček na nízké částky
- vyšší úroky pro rizikovější klienty
- možná nutnost doložení příjmu
- některé společnosti požadují vlastní bankovní účet
Člověk by měl vždy zvážit, zda nutně potřebuje peníze, a nebo zda existují alternativní možnosti získání finančních prostředků. Například prodejem nadbytečného majetku, brigáda, druhé zaměstnání, půjčka od příbuzných, apod.
Jak funguje půjčka od soukromé osoby na OP? Půjčka na OP od soukromého investora přes platformu – P2P
Jak fungují půjčky od soukromé osoby na OP? Nejčastěji je vytvořena platforma, tedy aplikace, která propojuje potencionální poskytovatele půjček s případnými zájemci. Tato aplikace je zprostředkovatel půjček mezi soukromými osobami. Zajišťuje nutnou administrativu a zasahuje, pokud člověk nesplácí.
Zájemce o půjčku na OP od soukromého investora vyplní žádost, kde uvede osobní údaje a také osobní příběh, proč soukromou půjčku požaduje – na co chce peníze použít. Právě osobní příběh je důležitý pro získání soukromého investora, zvláště na platformě Zonky.
Pokud se investor zainteresuje, zašle žadateli libovolnou částku až do jím požadované výše. Na půjčku se nejčastěji skládá více investorů.
Existují půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby?
Pokud je člověk v insolvenci, je pro něj těžší získat peníze. Bankovní instituce a i některé nebankovky se rizikovým klientům vyhýbají velkým obloukem. Člověk v insolvenčním řízení, který nutně potřebuje půjčit, může narazit na podvodné půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby. Často se však jedná o lichváře, kteří vyžadují peníze na poplatky předem.
Není jednoduchý úkol najít solidní a bezpečnou půjčku pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby. V tomto případě totiž není možné zvolit jako řešení půjčky P2P od soukromých investorů. Člověk má ovšem větší šanci, že mu půjčí soukromý investor na směnku.
Půjčka na směnku od soukromé osoby – půjčí soukromý investor na směnku i lidem v exekuci?
Půjčka na směnku od soukromé osoby může být jedna z možností, pokud má člověk záznam v registru dlužníků či se nachází v exekučním nebo insolvenčním řízení. Půjčku na směnku by měl zajišťovat prověřený soukromý investor.
I v tomto případě musí být žadatel obezřetný, jelikož může narazit na podvodné půjčky na směnku. Nejčastěji soukromý investor vyžaduje zaplacení různých poplatků dopředu. A to není v pořádku. Může totiž nastat situace, že člověk zaplatí poplatky a půjčky se však nikdy nedočká, což jej může dostat do dalších finančních problémů.
Aby fyzická osoba mohla získat půjčku od soukromé osoby na směnku musí splnit určité podmínky:
- minimální věk 18 let
- občan ČR s trvalým bydlištěm v ČR
- doložení reálné adresy (soukromý investor půjčku na směnku nemusí poskytnout, pokud má žadatel trvalou adresu na úřadu)
- doložení příjmu (nemusí být nutný příjem ze zaměstnaní, leč je nutný jakýkoliv příjem třeba i ze sociálních dávek) – ověření, že žadatel má z čeho půjčku splácet
Vyřízení půjčky na směnku od soukromé osoby může být celkem rychlé. Nicméně je to velmi individuální. Zájemce o směnku od soukromého investora vyplní žádost, uvede základní informace. Rychlost vyřízení dále souvisí s požadovanou výši půjčky, délkou doby splatností a s tím, jak bude žadatel finanční prostředky splácet.
Půjčka na směnku od soukromé osoby má pevně dané datum splatnosti, jenž musí člověk dodržet. U směnky požaduje soukromý investor ručení majetkem, v případě nesplácení se tak dlužník může dostat do obrovských potíží a dokonce přijít o střechu nad hlavou.
Lze získat soukromou půjčku ihned?
Zejména nabídky na soukromou půjčku ihned mohou být lákavé pro ty, kteří se nacházejí ve složité situaci, mají negativní záznam v registru dlužníků či je trápí insolvence. Může se však jednat o soukromé půjčky, které přinesou daleko více problémů. Člověk si tak musí dát velký pozor, od koho míní si vzít úvěr.
Standardně je na poskytnutí soukromé půjčky P2P stanoven termín. Do určeného termínu mohou investoři přispívat libovolnou částkou. Pokud nastane situace, že se peníze nesejdou dohromady, půjčka bude zamítnuta a vybrané peníze vráceny zpět investorům.
Pokud se do vybraného data podaří částku vybrat, zprostředkovatel zajistí smlouvu a kompletní proces splácení, přičemž investoři z každé splátky získají poměrnou část podle poskytnutého úvěru.
Zprostředkovatel dále určuje podmínky týkající se úrokové sazby. Úrok bývá stanoven podle rizikovosti klienta. Je také zodpovědný za prověření úvěruschopnosti každého zájemce. Pokud žadatel spadá do rizikové skupiny (záznam v registru, nesplacené závazky a další), bude mít vyšší úrok.
Žadatel pokud nesouhlasí s podmínkami, může půjčku ze soukromých zdrojů odmítnout.
Kdo je soukromý investor, který opravdu půjčí?
Lidé, jež patří mezi rizikové klienty, často hledají soukromého investora, který opravdu půjčí. Jenže takové soukromé půjčky nebývají pod dohledem ČNB a nejsou upraveny zákonem o spotřebitelském úvěru. I když takových poskytovatelů ubývá, stále se tací najdou.
Na internetu může zájemce o úvěr narazit na pochybné inzeráty, které mohou být napsány lámanou češtinou. Tyto soukromé půjčky se označují za lichvu. V současné době by mělo být snadné tyto nabídky odhalit. Žadatel by nikdy neměl posílat žádné poplatky předem.
V tomto případě je důležité říct, že právě tyto osoby, které se vydávají za soukromého investora, který opravdu půjčí, cílí na lidi ve finanční tísni. Poměrně často ve své nabídce mohou uvádět, že peníze půjčí bez rozdílu a nabízejí rychlé a jednoduché schválení i pro problémové žadatele.
Tyto půjčky mívají podobné rysy. Stačí zavolat na telefonní číslo, poslat SMS nebo e-mail. Takto může žadatel získat půjčky od soukromých osob ihned, bez ručitele, bez registru a bez doložení příjmu. Což pro někoho zní zajímavě, zvláště pokud se nachází ve finančních problémech.
Ovšem, co by mělo odradit od takových soukromých půjček je fakt, že patří mezi nejdražší půjčky. Proto se jim říká lichva. To znamená, že je RPSN velmi vysoké a zájemce přeplatí značnou částku na úrocích.
Tito soukromí věřitelé neprověřují zadluženost, takže neberou v úvahu záznam v registru. Tudíž mohou vyžadovat ručení majetkem (byt, dům, auto) či směnku jako záruku za úvěr. Někteří dokonce požadují, aby se zaručila třetí strana místo žadatele.
Zájemce o soukromou půjčku musí pečlivě vybrat investora a zaměřit se na ověřené recenze a zkušenosti. Někdy může být nejlepším řešením obrátit se na někoho z rodiny či přátel.
Jak zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu?
Nejlépe, jak člověk může zjistit, zda se jedná o soukromé půjčky bez podvodu, je se přesvědčit prostřednictvím klientských recenzí. Bez problémů lze dohledat např. Zaplo recenze, Ferratum recenze Profi Credit recenze nebo Zonky zkušenosti.
Vždy je třeba vyhledávat recenze na nezávislých webových portálech, nikoliv na oficiálním webu samotné společnosti. Hodnocení, které je zveřejněné na webu poskytovatele, bude zákonitě pozitivní.
O férovosti a spolehlivosti poskytovatele soukromé půjčky vypovídají také další aspekty, například srozumitelnost a transparentnost podmínek uvedených v úvěrové smlouvě i na webu. Pokud poskytovatel úvěru mlží a zatajuje důležité informace, je lepší dát přednost jinému produktu.
Nabídka nebankovních úvěrů je nebývale široká, proto každý narazí na půjčku, která bude splňovat jeho požadavky. Vyplatí se věnovat výběru úvěru dostatek času. Je důležité se zaměřit zejména na výši RPSN a také na výši sankcí při prodlení se splátkou.
Půjčka od soukromé osoby P2P – recenze
Půjčky od soukromé osoby P2P fungují na principu lidé půjčují lidem. Tyto půjčky se dají sjednat online přes aplikaci, potažmo platformu. Provozovatelé těchto aplikací zveřejňují nabídky a poptávky, ověřují bonitu žadatele a mají na starosti celý proces realizace včetně následného splácení.
Na půjčku se skládá několik investorů. Žadatel musí převážně doložit příjem a uvést základní informace. Čím více toho o sobě žadatel prozradí, tím větší má šanci získat výhodnější nabídku.
Nabídka společností, jež poskytují půjčky P2P není tak obsáhlá, i přesto však může být pro zájemce nesnadný úkol, jak vybrat tu nejlepší. V tom pomůže online srovnávač půjček.
Žadatel, jenž má záznam v registru dlužníků, nemá doložitelné příjmy a je na něj uvalena exekuce, pravděpodobně u této soukromé půjčky nepochodí. Jaké jsou recenze soukromé půjčky P2P?
1. Zonky
Platforma www.zonky.cz s licencí od ČNB propojuje soukromé investory a lidi s potřebou půjčit si peníze. Hlavním majitelem Zonky (oficiálně Benxy s.r.o.) je skupina Home Credit, jež na českém trhu poskytuje nebankovní půjčky, ovšem fungování obou společností je od sebe důkladně odděleno.
Rizikovost půjček na Zonky je určena roční úrokovou mírou, jež se projevuje v takzvaném ratingu.
- minimální riziko (2,99 % a 3,99 %)
- velmi nízké riziko (4,49 %)
- nízké riziko (5,99 % až 10,99 %)
- střední riziko (13,49 %)
- vyšší riziko (15,49 %)
- rizikové půjčky (19,99 %)
Žadateli je přiřazen rating a s tím souvisí výše úroku. Investor tento úrok musí akceptovat. Zájemce musí uvést příběh, jenž slouží k oslovení investorů.
2. Bankerat
Bankerat – internetová aukční platforma pro poskytování a správu P2P půjček v Česku. Na trhu působila od roku 2010 do roku 2023.
U soukromé půjčky Bankerat si mohli žadatelé určit výši úroku i dobu splácení podle svých možností. Tuto půjčku bylp možné uzavřít i bez doložení příjmu. Oproti některé konkurenci však měla vyšší úrok, a to nejméně 9 %. Bankerat nenabízel možnost sjednat pojištění proti neschopnosti splácet.
3. Prestito
Platforma Prestito se zakládala na stejném principu. Zájemce o soukromou půjčku si mohl sám určit výši úroku a jak dlouho chtěl splácet. Na portálu chyběly informace jako nejnižší a nejvyšší úrok a jaká je splátka. Uvedena byla pouze minimální výše půjčky 10 000 Kč a maximální 1 000 000 Kč.
Ovšem žadatel mohl využít orientační kalkulačku, kde mohl zjistit, jaká splátka by mu vyhovovala. Celková výše se měnila podle úroku, na kterém se žadatel s investorem měli domluvit.
Shrnutí soukromých poskytovatelů půjček
Soukromí poskytovatelé půjček P2P mohou nabízet výhodnější podmínky než banky. Kolektivní půjčování roste na oblibě, i když v Česku zatím není tolik rozšířené. Zájemce ocení, že se dá úvěr zařídit online, aniž by musel něco obíhat a řešit administrativu. Vždy je nutné zvážit všechna pro a proti, dostatečně se informovat a využít nezávislý srovnávač.
Na pozoru by se měl mít člověk před pochybnými inzeráty – soukromý investor, který opravdu půjčí, hlavně pokud čeština nepůsobí přirozeně. Když je člověk ve finančních problémech a spadá do rizikové skupiny, musí důkladně vybírat a nenechat se zlákat lichváři.
To do budoucna přinese daleko větší potíže, protože člověk na úrocích značně přeplatí, a i při ručení majetkem může přijít o svůj domov. Bezpečná a výhodnější varianta jsou soukromí investoři na platformách. Tyto půjčky podléhají supervizi ČNB.