Do zahraničí s cestovním pojištěním – tipy, rady, příklady

cestovni-pojisteni-3

Pokud cestuje osoba do zahraničí, je důležité, aby si před cestou sjednala vhodné cestovní pojištění. i přesto, že není povinné, je velmi výhodné ho mít. Chrání před zrušením nebo zkrácením cesty z důvodů, které nemůže cestovatel ovlivnit, před zmeškáním dopravy nebo zpožděním odjezdu opět z neovlivnitelného důvodu, nebo před zdravotními a jinými mimořádnými událostmi. Jak vybrat to nejlepší cestovní pojištění? Na co si dát pozor? Jaké rady a tipy jsou s výběrem spojené?

Cestovní pojištění by mělo vždy zahrnovat krytí léčebných výloh a krytí pro případ, že se v zahraničí osoba zraní nebo onemocní. Předejde se tak nákladům za úraz a případům ze způsobených nehod nebo škod, avšak i škodným událostem u případu ztráty nebo poškození věcí. Výdaje mohou vyrůst do vysokých částek a pojištění ochrání před nečekanými výlohami.

Základem cestovního pojištění je výběr správného a dostačujícího

Pokud osoba cestuje do zahraničí, měla by si před cestou sjednat odpovídající cestovní pojištění. Pokud již cestovní pojištění má, je vhodné si ověřit, jaké krytí poskytuje pro různé případy. Při výběru nové pojistné smlouvy je potřeba nezapomenout na ověření, jak a jaké záležitosti pokrývá. Pokud před cestou není sjednané odpovídající pojištění, může se stát, že osoba bude muset uhradit mimořádné výdaje včetně lékařského ošetření, které mohou stát až miliony korun.

Pokud si cestovatel říká, že jemu se nemůže přeci nic stát, může být na velkém omylu. Cestovní pojištění se jednoznačně vyplatí. I přesto, že pravděpodobnost vzniku škodné události nemusí být vysoká, poměr výše pojistné částky je oproti nákladům a cenám za ošetření jasným argumentem pro sjednání.

Cestovní pojištění by mělo být sjednáno co nejdříve po rezervaci cesty. Při výběru je důležité zhodnotit několik variant a možností. Studium nabídky je základem. Stejně tak jako u jiných smluvních ujednání je důležité přečíst i drobné písmo a seznámit se s případnými výlukami z pojištění.

Kromě toho, že se pojištěná osoba ujistí, že máte vhodné a dostatečné pojištění, měla by si ověřit možnosti, které jsou nabízeny pro přihlášení se k cestovnímu poradenství pro danou destinaci. Může tak předejít komplikacím a bude připravena na případné nenadálé situace.

Sjednat cestovní pojištění je krok první, vzít si s sebou pojistné údaje krok druhý

Při cestě je nutné si vzít s sebou údaje o pojistné smlouvě, včetně čísla pojistné smlouvy a telefonního čísla na asistenční službu pojišťovny. Je vhodné sdělit údaje o své pojistné smlouvě i osobám, které cestují s daným subjektem, avšak i přátelům nebo rodině doma pro případ, že by potřebovali kontaktovat pojišťovnu jménem pojištěné osoby.

Zařídit si cestovní pojištění do zahraničí je opravdu vhodným krokem. Evropský zdravotní průkaz, který vyplívá z klasického zdravotního pojištění, poskytuje nárok v EU a vybraných zemích na nezbytné lékařské ošetření a péči. Pojištění pokryje náklady však jen ve státních nemocnicích. Ty však v destinacích, kam turisté často odjíždí na dovolenou, nejsou.

Právě proto je potřeba sjednat cestovní pojištění do zahraničí, díky kterému si bude osoba moct dovolit ošetření na soukromých klinikách a zdravotních zařízení. Právě ty jsou k dispozici v široké řadě případů dovolených. Při pojištění, které je sjednáno navíc, nemusí osoba řešit ani spoluúčast na lécích. Ta je běžná u evropských států a může se šplhat až na plnou hodnotu.

Kolik stojí ošetření bez cestovního pojištění

Odpověď na otázku, kolik korun v průměru může stát ošetření pro osobu bez sjednaného cestovního pojištění, je prostá. Opravdu hodně. Zprvu je nutné podotknout, že nejen náklady za ošetření budou vysoké. V případě, že by byla situace závažnější a pacient by byl potřeba převést, veškeré náklady na dopravu zpět do ČR jdou za ošetřovanou osobou.

Zároveň je pro cestovatele celková situace složitější. Na celé řešení problému je sám, vše řeší samostatně, jakékoli vyřízení či zprostředkování. U cestovního pojištění je asistenční služba k dispozici a dokáže pomoci a ulehčit celou nenadálou komplikaci.

Příklad výše spoluúčasti v závislosti na daném státu:

LokalitaVýše spoluúčasti
Francie30 % z čerpaných nákladů na péči, léky až s 85 %
Chorvatsko20 % z čerpaných nákladů, výše je omezena limity
Itálie100 % za předepsané léky, často i ošetření
Řecko25 % za lékařské ošetření, přímé platby jsou běžným požadavkem
Každý úkon je odlišný, řízený dle požadavků lokality.

Nejen výše spoluúčasti, kterou by musel ošetřovaný bez cestovního pojištění platit, je vysoká. Léky jsou v Itálii hrazeny ze 100% spoluúčastí. Přímé platby ošetřujícím lékařům jsou v zahraničních destinacích běžnou praxí.

Běžné zdravotní komplikace mohou znamenat obrovské výdaje

Nejčastěji postihnou cestovatele do zahraničí běžné obtíže, jako jsou například střevní problémy, nachlazení nebo záněty. Alergické reakce nejsou však výjimkou. Mezi nejčastější komplikace, které mohou osobu na dovolené potkat, jsou i bolesti zubů nebo jakýkoli úraz se zraněním.

Za ošetření zlomené nohy, které si vyžaduje hospitalizaci a převoz, zaplatí osoba bez pojištění v průměru 110 000 Kč v Chorvatsku a až 405 000 Kč v Rakousku při převozu helikoptérou.

Pokud by cestovatele potkaly střevní a žaludeční potíže, může za ošetření zaplatit kolem 6 000 Kč v Chorvatsku a 5 000 Kč v Řecku. V dnešní době je operace slepého střeva běžným a vcelku malým zásahem. Pokud se tak stane nepojištěné osobě v USA, zaplatí i 500 000 Kč za léčebné výlohy.

cestovni-pojisteni-lokality-6116275
Před cestou je sjednání cestovního pojištění důležitou součástí příprav na dovolenou do zahraničí.

Co je třeba zvážit při nákupu cestovního pojištění

Pohotovostní ošetření a nemocniční účty mohou být nákladné. Právě proto je dobré zvážit cestovní pojištění. Kryje potenciální vysoké náklady a poskytuje ochranu před nečekanými výdaji. Podmínky smluvního ujednání cestovního pojištění je potřeba si dobře pročíst. Často je například převoz pacienta účtován zvlášť.

S tím souvisí i krytí před již existující nemocí či zdravotním problémem. Tato skutečnost musí být nahlášena. Pokud něco osoba neoznámí, může to mít za následek neplatnost cestovního pojištění. Aby byla vybrána vhodná pojistka, doporučuje se využít cestovní pojištění srovnání. Žadatel získá přesné informace o podmínkách a výši pojistky.

Na co se při výběru a smluvení zaměřit:

  • zda se pojistka vztahuje na ošetření ve státních a soukromých nemocnicích
  • kryje pohotovostní převoz, například sanitkou
  • limity pojistného plnění
  • v pojistce musí být stávající potíže nahlášeny, stejně tak probíhající léčba
  • jaké obsahuje aktivity, které může osoba na dovolené provozovat, například sportovní nebo dobrodružnou turistiku (pro některé aktivity může potřebovat specializované pojištění)
  • nepřetržitě fungující asistenční linky, které nabízejí podporu a poradenství ohledně vhodného ošetření.
  • krytí COVID 19 pro případ, že se pojištěný nebo členové rodiny nemůžou vrátit domů, protože bylo během cesty pozitivní testování na COVID

Pro cestovní pojištění srovnání je vhodné využít portál www.123ruceni.cz. Srovnávač cestovního pojištění dokáže najít aktuální nabídky poskytovatelů pro rychlý přehled. Pokud je cestovní pojištění sjednáno online, lze na jeho cenu čerpat i 50 % slevy.

Vybrat to nejvýhodnější a zároveň nejlevnější cestovní pojištění není náročné a díky www.123ruceni.cz lze nalézt opravdu rychle. Cestovní pojištění srovnání pomůže k získání výhodných podmínek a vysokému krytí potenciálních nákladů.