Konsolidace půjček – pro dlužníky, po splatnosti, online

stressedproblembusinesspersonmanmaleholdingandopenan

Konsolidace půjček spočívá ve sloučení dvou a více stávajících úvěrů do nového. Nabízí výhodnější úrok a nižší splátky. Klientovi se tak díky konsolidaci půjček výrazně sníží finanční, administrativní i správní zátěž. Získá také větší přehled o svých závazcích. Co je konsolidace? Komu se konsolidace půjček vyplatí? Je možné získat nebankovní konsolidaci bez registru?

Konsolidaci půjček poskytují téměř všechny banky. Na trhu však nechybí ani nebankovní konsolidace, která je určena pro ty klienty, kteří u bank se svou žádostí nepochodí. Platí, že banky jsou při schvalování žádostí o konsolidaci přísnější, zatímco nebankovní společnosti příliš bonitu klientů neprověřují.

Co je konsolidace půjček a jak funguje

Klienti často tápou, co je konsolidace, jak funguje konsolidace půjček a zda se jim vyplatí. Konsolidace je specifický finanční produkt, který spočívá ve sloučení dvou a více dluhů do jednoho úvěru u jedné společnosti. Jde o způsob, jak dostat své půjčky a jiné dluhy pod kontrolu, přičemž mohou ulevit i své peněžence.

Předností konsolidace je snížení měsíční splátky a výhodnější úrok. Sloučení několika půjček do jedné umožňuje rovněž snazší administrativu a mnohem lepší přehled o splátkách a další správě dluhu.

Díky konsolidaci půjček se zvyšuje šance na splacení závazků a šťastnou budoucnost bez dluhů. Díky výhodnějším a přehlednějším podmínkám u nové společnosti se klient spíše vyhne sankcím a případnému prodlení ve splácení, než když musel během měsíce splácet několik různých půjček.

Vědět, jak funguje konsolidace půjček, se jednoznačně vyplatí. Může pomoci ve finančních tísních a dokáže předcházet možným problémům.

Konsolidace půjček vs. refinancování

Klientům často není jasné, jaký je rozdíl mezi konsolidací a refinancováním půjčky. Ačkoliv jsou si tyto finanční produkty podobné, protože oba řeší převod dluhu k jiné společnosti za výhodnější podmínky, je mezi nimi jeden rozdíl.

Zatímco konsolidace umožňuje sloučit hned několik půjček, refinancování se týká pouze jednoho úvěru. V rámci refinancování dojde k převodu dluhu k jinému subjektu, který nabízí zpravidla výhodnější úrok a příznivější podmínky než stávající poskytovatel.

Refinancovat lze také některé z nebankovních půjček, ne všechny banky je však akceptují. Pro získání refinancování je nutné disponovat čistým registrem a dostatečným příjmem.

Refinancování ani konsolidaci bez registru banky klientům neposkytují a bonitu si vždy důkladně prověří. Některé z nebankovních společností však tyto finanční produkty nabízejí také a řešením tak může být nebankovní konsolidace půjček. Nebankovní konsolidace půjček nabízí mnoho možných řešení.

Jaké typy úvěrů je možné konsolidovat

Sloučit lze v rámci konsolidace nejrůznější typy dluhů. Platí, že může jít o dvě a více půjček, ať už bankovních či nebankovních.

Konsolidovat je možné tyto typy úvěrů:

Sloučit lze jak krátkodobé půjčky, tak dlouhodobé úvěry. Samozřejmostí je konsolidace mikropůjček. Pro všechny půjčky se však volí pouze jedna doba splatnosti.

Konsolidace půjček online

Sjednání finančních produktů přes internet je dnes již běžnou praxí, ke které přistoupila drtivá většina bankovních i nebankovních společností. Některé z nich dokonce nemusí mít ani pobočky a online žádost je tak jedinou možností, jak využít nabízené služby.

Jinak to není ani s konsolidací online. Díky tomu je její sjednání velmi rychlé a jednoduché. Konsolidace půjček online ulehčí práci. Není třeba běhat na pobočky a probírat se spoustou papírů, jednoduše stačí vyplnit online žádost na webu vybrané společnosti.

Žádost o online půjčku má obvykle podobu kratšího formuláře, do kterého se vyplňují kontaktní, osobní údaje a parametry úvěrů, které si klient přeje konsolidovat. Udává se výše splátky, poskytovatel a zbývající dluh.

Výhody konsolidace

Konsolidace patří k nejlepším řešením nahromadění dluhů. Kdo má více než dva jakékoliv druhy úvěrů, měl by o konsolidaci uvažovat. Maximální počet úvěrů si určuje každá společnost sama, některé nabízejí neomezený počet.

Jaké výhody s sebou konsolidace přináší:

  • nižší měsíční splátka
  • příznivější úrok
  • lepší přehled o dluzích
  • možnost změnit podmínky půjčky
  • neplatí se poplatky za sjednání ani vedení
  • možnost půjčit si peníze navíc

Snížení finanční zátěže každý měsíc může být velmi citelné. Některé společnosti deklarují 30 – 50 % snížení měsíční splátky.

Bankovní konsolidace dluhů u banky

Nejčastěji je možné narazit na bankovní konsolidace dluhů, které nabízí většina bank. Jak je známo, banky jsou velmi opatrné v tom, komu půjčí a na bankovní konsolidaci tak nedosáhne každý.

Na druhou stranu bývají úvěry a konsolidace od banky výrazně levnější než od nebankovní poskytovatelů. Konsolidace úvěrů u bankovní instituce nabízí jasné podmínky, ověřené sazby a jistotu.

Důležité je zjistit, jaké banky nabízí nejvýhodnější konsolidace. K tomu poslouží konsolidace půjček srovnání.

Konsolidace Air Bank

Air Bank konsolidace půjček umožňuje sloučení až 10 různých úvěrů, do výše až 900 000 Kč. Doba splatnosti se pohybuje od 6 do 120 měsíců. Na konsolidace od 200 000 Kč nabízí Air Bank výhodný úrok od 3,9 % p.a.

Výhodné je, že se za konsolidaci dluhů neplatí žádný poplatek navíc. Splátky si lze přizpůsobit libovolně, tak aby klienta co nejméně zatěžovaly.

Konsolidace Česká spořitelna

Konsolidaci České spořitelny si mohou sjednat bonitní žadatelé. Možné je sloučit až 10 různých úvěrů v celkové výši 800 000 Kč. Úrok má počátek na 4,9 % p.a.

Konsolidace České spořitelny lze splácet až 108 měsíců. Velkou výhodou je možnost odložit si dvakrát do roka splátku. Těm, kteří vzorně splácí, bude odpuštěno až 15 splátek.

Konsolidace Equa Bank

Equa Bank umožňuje sjednat si konsolidace neomezeného počtu bankovních i nebankovních půjček, a to v rozsahu 50 000 Kč až 700 000 Kč. Dobu splatnosti lze zvolit v rozmezí od 12 do 120 měsíců.

RPSN startuje na 4,9 %. Předností konsolidace Equa Bank je, že si lze kdykoliv změniv výši splátky. Zdarma je předčasné splacení i vedení úvěru.

Konsolidace Komerční banka

Konsolidace KB umožňuje klientům sloučit půjčky ve výši až 2 500 000 Kč. Splácet lze až do 96 měsíců. Úrok začíná na 3,9 % p.a.

Samozřejmostí jsou nulové poplatky za vedení, sjednání i předčasné splacení převedeného úvěru. Pouze při sjednání konsolidace online je potřeba zaplatit 490 Kč poplatek.

Konsolidace MONETA Money Bank

Moneta konsolidaci si lze sjednat v maximální výši 800 000 Kč. Splátky si při konsolidaci půjček od MONETA lze rozložit po období až deseti let. Úrok má počátek na 4,8 % p.a. Konečné RPSN záleží na bonitě klienta.

Díky sloučení půjček u banky MONETA lze ušetřit na splátkách až 50 %. Využít lze rovněž možnosti si půjčit peníze navíc a novou půjčku si jednoduše přidat k těm stávajícím.

Konsolidace Reisenbank

Také Raiffeisenbank nabízí svým klientům možnost sloučení úvěrů různého typu. Limit konsolidace je nastaven na 800 000 Kč. Splátky se mohou zmenšit až o 50 %, což již hodně uleví rodinnému rozpočtu.

Splácet lze až 120 měsíců a počáteční úrok činí již 2,99 % p.a. Výhodou jsou nulové poplatky za sjednání i vedení úvěru. Klienti se mohou pojistit proti neschopnosti splácet nebo ztrátě zaměstnání.

Konsolidace ČSOB

Stejně tak i banka ČSOB nabízí konsolidaci úvěrů. Jejich podmínky jsou pro žadatele zajímavé.

Splácení nabízí s rozložením až na dobu 10 let, bez poplatků a možností změn. Splácení lze zvyšovat a snižovat, dle potřeb klienta. Předčasné splacení je bez sankcí a může o něj být zažádáno kdykoli v průběhu.

Úrok pro konsolidaci půjček je roven 5,9 % za rok.

Nebankovní konsolidace půjček online 

Dostupnější, zato dražší variantou jsou nebankovní konsolidace. Nevýhodou je vyšší úrok, než je zvykem u bankovních společností.

Ti, kteří mají horší bonitu, se však musejí s tímto faktem smířit, jelikož na konsolidace od bank bohužel nedosáhnou. Výhodou však je, že se povětšinou jedná o nebankovní konsolidaci bez zástavy. Navíc lze často sjednat nebankovní konsolidace online. 

Nabídka nebankovních konsolidací není tak rozsáhlá jako u těch bankovních, kde je lze nalézt v portfoliu produktů téměř u každé větší banky. Nebankovní společnosti se většinou zaměřují na mikropůjčky, nebankovní konsolidaci tak poskytuje jen pár z nich. I tak je však z čeho vybírat.

Konsolidace Zonky

Jednou z nebankovních společností, která svým klientům nabízí možnost konsolidace půjček od jiných poskytovatelů, je Zonky. Zonky je známou P2P půjčkou, což znamená, že jde o portál, kde lidé půjčují lidem. Jedná se o poměrně výhodnou nebankovní konsolidaci s úrokem již od 2,99 % p.a.

V rámci Zonky konsolidace lze sloučit úvěry ve výši od 5 000 do 900 000 Kč s dobou splatnosti od 6 do 84 měsíců. Velkou výhodou je také snadné online vyřízení a vyšší pravděpodobnost schválení žádosti. Zároveň jde o nebankovní konsolidaci bez zástavy.

Konsolidace Home Credit

Dalším poskytovatelem nebankovní konsolidace půjček je Home Credit. Sjednat ji lze na neomezený počet úvěrů do 600 000 Kč. Splácet je možné od 24 měsíců až do 10 let. RPSN začíná na 8,1 %.

Stejně jako u Zonky, také u konsolidace Home Credit je nutné doložit příjem a obstojnou platební bilanci, nelze tak získat konsolidaci bez doložení příjmu. Podmínky jsou sice příznivější než u bank, avšak přesto se nejedná o konsolidaci pro zadlužené.

Konsolidace Cetelem

Konsolidaci půjček Cetelem si mohli klienti sjednat až na 1 milion Kč, a to na neomezený počet úvěrů. RPSN začínalo na 6,06 % a určoval se individuálně. Jednalo se o výhodnou konsolidaci bez registru a zástavy.

Dnes však Cetelem funguje již pouze jako Hello Bank. Konsolidace je stále dostupná, je možné si půjčit až milion korun se splatností maximálně 108 měsíců. Nyní však již hraje roli také zápis v registru a příjem.

Konsolidace půjček pro dlužníky a po splatnosti

Výhodou je, že konsolidace půjček pro dlužníky umožňuje snížit finanční zátěž a získat přehled ve svých závazcích. Pro osoby, potýkají se s kupícími dluhy, ve kterých se začínají ztrácet a kvůli kterým by jim hrozila exekuce, přinese řešení.

Konsolidaci pro zadlužené mohou však využít i ti, kteří chtějí získat lepší podmínky u jiného poskytovatele, i když jim nehrozí dluhová past. Problém získat bankovní konsolidaci mají osoby se záznamem v registru a s nedostatečným příjmem. Kvůli špatné platební bilanci z historie bohužel klient ztrácí možnost zažádat o konsolidaci u některé z bank.

S takovým rizikem jsou spojené především půjčka na směnku, půjčka bez registru ihned a další nebezpečné úvěry pro zadlužené.

Avšak konsolidace půjček pro dlužníky se záznamem v registru či nízkým příjmem možná je. Stačí se poohlédnou po nebankovní konsolidaci půjček nebo konsolidaci bez registru a zástavy nemovitosti, což jsou finanční produkty určené pro dlužníky. Je ovšem třeba počítat s vyšším úrokem, který vyvažuje riziko, které na sebe věřitel bere.

Nejlepší nebankovní konsolidace i u mikropůjček

Je těžké říct, která bude ta nejlepší nebankovní konsolidace. Záleží na podmínkách, možnostech a nabídce. Konsolidace půjček srovnání zaručí porovnání aktuálních příležitostí pro sloučení úvěrů.

Konsolidace mikropůjček pomůže různé menší dluhy zvládnout. Sjednotí dluhy do jednoho. Nabídne jednodušší splácení a podpoří ekonomickou úroveň.

Před výběrem bankovní či nebankovní konsolidace půjček je třeba dobře zhodnotit situaci. Následně vybrat tu nejvíce lukrativní nabídku a zodpovědně dluh splácet.