Konsolidace dluhů – způsob, jak předejít finančním potížím

Dluhy mohou člověka rychle zahltit a ovlivnit všechny aspekty jeho života. Ať už jde o dluhy z kreditních karet, dluhy z plateb za bydlení, dluhy z osobních půjček nebo peníze na nečekané výdaje, může se zdát, že najít cestu z dluhové pasti je nemožné. Strategická a dobře strukturovaná osobní půjčka by však mohla dlužníkům, kteří se potýkají s dluhy, nabídnout záchranné lano díky konsolidaci dluhů, snížení úrokových sazeb a jasné cestě k finanční svobodě.

Vzhledem k rostoucím životním nákladům se lidé stále častěji zadlužují, aby si mohli pořídit věci, na které by si normálně neušetřili. Například auto, vysokoškolské vzdělání nebo rekonstrukce domu mohou být v současné době pro mnoho lidí nedostupné, proto si spousta lidí vezme na financování těchto větších projektů úvěr (a s ním spojený úrok). 

Dalším důvodem, který může způsobit zadlužení, jsou neplánované výdaje. Zejména v souvislosti s pandemií v roce 2020 se mnoho lidí ocitá v situaci, kdy nejsou dostatečně připraveni řešit neočekávané finanční problémy, jako je oprava automobilu, účet za energie, nebo dokonce něco tak jednoduchého, jako je např. nákup nového spotřebiče. 

Osobní půjčka

Osobní půjčka je nezajištěná půjčka, kterou lze využít z různých důvodů. Je to dobrá alternativa ke kreditním kartám, zejména pokud člověk může získat nižší úrokovou sazbu. 

Osobní půjčky mohou pomoci pokrýt náklady, které se nahromadily z různých důvodů – například na opravu domu, zdravotní výdaje, stěhování nebo dovolenou. 

Osobní půjčky se také dají využít na jednorázové zaplacení dluhů, je však důležité zvolit půjčku s nižšími úroky

Podmínky pro získání osobní půjčky nejsou nijak složité. Většinou je potřeba občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a dále potvrzení o výši příjmu. 

Celkově osobní půjčky mohou poskytnout flexibilitu pro zlepšení okolností dluhové pasti a pomoci s pokrytím životních výdajů. Je důležité zvážit všechny možnosti, než si člověk vezme půjčku, která nejlépe vyhovuje jeho potřebám a situaci.

Peníze od nebankovních společností lze získat i na ruku.

Zachrání mě rodina? 

Pokud člověk nechce využívat na zaplacení dluhů osobních půjček u bankovních nebo nebankovních společností, může se obrátit na někoho z rodiny. V tomto případě se může hodit vzor smlouvy o půjčce peněz

Vzor smlouvy o půjčce peněz může pomoci k tomu, aby i půjčka mezi rodinnými příslušníky proběhla hladce a bez zbytečných hádek. Vždy je důležité pamatovat na to, že při jakémkoliv typu půjčky by měla být sepsána smlouva. 

Půjčka od rodinného příslušníka je často preferovanou možností, pokud jde o půjčení peněz. Výhody takového postupu jsou četné – rodinní příslušníci obvykle dobře znají finanční situaci žadatele z osobní roviny, což pomáhá zajistit, aby podmínky půjčky byly výhodné a realistické. 

Dále mohou být úrokové sazby a podmínky splácení mnohem flexibilnější než u tradičních bankovních úvěrů, takže často lze vyjednat dohodu, která bude vyhovovat oběma stranám. 

Dlouhodobá půjčka pro dlužníky

Dlouhodobou půjčku pro dlužníky poskytují nejčastěji nebankovní společnosti, které se zaměřují právě na klienty v dluhové pasti. Často je poté velmi nesnadné se z dluhové pasti dostat, protože často mají půjčky tohoto typu vysoké úroky nebo nevýhodné podmínky

Dlužníci však často nemají jinou možnost, než si půjčit právě u nebankovní společnosti, protože pokud mají nesplacený dluh, banka jim peníze pravděpodobně nepůjčí

Mezi další půjčky, na které nebankovní společnosti lákají dlužníky, může patřit např.: 

Půjčku ihned nonstop využijí lidé, kteří potřebují okamžitě půjčit peníze, často i v hotovosti. 

Víkendovou půjčku ihned zase využijí klienti, kteří se dostali do krizové situace o víkendu a nemají jinou možnost. 

Půjčka ihned bez hovoru láká klienty na rychlou půjčku, kterou lze vyřídit osobně, např. v trafice nebo pomocí pracovníka nebankovní společnosti. 

Mezi společnosti, které poskytují nebankovní půjčky patří v České republice např. Home credit, CreditLike, Cofidis, Půjčka Tetička a další. 

U společnosti CreditLike si lze půjčit až 150 000 Kč, Home credit nabízí až 250 000 Kč, u Cofidis si lze půjčit až 1 000 000 Kč nebo konsolidovat půjčky a Půjčka Tetička nabízí až 20 000 Kč. Nabídka je tedy široká. 

Konsolidace dluhů

Konsolidace dluhů je finanční strategie, jejímž cílem je zjednodušit a snížit zadlužení. Je to oblíbená možnost pro lidi, kteří se potýkají se zvládáním více účtů s vysokými úrokovými sazbami. 

Jednou z nejvýznamnějších výhod osobní půjčky je možnost konsolidovat více dluhů do jedné zvládnutelné měsíční splátky. Místo žonglování s různými termíny splatnosti, úrokovými sazbami a věřiteli si dlužníci mohou zjednodušit své finanční závazky tím, že si vezmou půjčku speciálně na splacení stávajících dluhů.

Konsolidační půjčky mohou nabízet nižší úrokové sazby, což vede ke snížení měsíčních splátek a přijatelnějším podmínkám.

Jednou z možností, jak se dostat z dluhů, je konsolidace půjček.

Nižší úrokové sazby

Nižšími úrokovými sazbami se rozumí sazby, za které si dlužník může půjčit peníze od věřitele. Úrokové sazby mohou ovlivnit náklady na půjčky pro spotřebitele a podniky. Nižší úrokové sazby totiž mohou zlevnit půjčky na určité účely, například na koupi domu nebo financování podnikání. 

Při sjednávání jakékoliv půjčky je dobré se na úrokové sazby zaměřit a vybrat pokud možno takovou půjčku, která bude mít úroky nejnižší

Pozor však na skryté podmínky u půjček nebo na podmínky, kterým člověk nerozumí

Stanovení jasného plánu splácení

Stanovení jasného plánu splácení je pro úspěšnou finanční cestu zásadní. Uspořádaný plán pomůže udržet si přehled o splátkách a efektivněji snižovat dluhy. 

Při tvoření nové finanční strategie je dobré si odpovědět na následující otázky

  • kolik člověk dluží
  • jaký je jeho příjem
  • jaká je minimální splátka každého dluhu
  • jak dlouho bude trvat splácení dluhů
  • jaká je úroková sazba spojená s každým dluhem

Po zjištění odpovědí je dobré vypracovat postupný plán, který nastíní danou strategii splácení. Vhodné je také nastavení automatického splátkového kalendáře, který zajistí, že pohledávky budou zaplaceny včas a v plné výši. 

Je důležité stanovit si priority a nejprve splatit dluhy s vyšším úrokem, protože ty člověka v dlouhodobém horizontu budou stát nejvíce peněz. Dále je dobré si vytvořit rozpočet, který poslouží jako informace o částce, která se poskytne na měsíční splátky, a také jako plán pro finanční budoucnost.