Mám dluhy – jak se dostat z dluhů, konsolidace

slouceni-pujcek-do-jedne

Sjednocení neboli konsolidace půjček je výhodné pro každého, kdo má dva a více úvěrů. Zajistí totiž výhodnější splátkové podmínky a lepší přehled o splácení svých závazků.

Sloučení půjček dnes poskytují jak banky, tak nebankovní instituce. Rozdíl mezi bankovní a nebankovní konsolidací spočívá především v tom, že u s nebankovní konsolidací se pojí vyšší RPSN.

A proč se vlastně sloučení půjček vyplatí? Jakmile má člověk dva a více úvěrů, platí poplatky a úroky více bankám či nebankovním institucím. Díky sloučení půjček se však hradí pouze jedna splátka jedné instituci, čímž se splácení usnadní a splátkové podmínky budou výhodnější.

Co je konsolidace? Konsolidace v praxi funguje tak, že instituce, u níž člověk o sloučení půjček žádá, převezme staré dluhy, splatí je a klientovi poskytne půjčku novou. Většinou je možné si půjčit i určitou částku navíc. Většina bank i nebankovních společností se snaží získat nové klienty, tudíž nabízí výhodnou úrokovou sazbu a různé další výhody.

Sloučení půjček online

Konsolidaci je ve většině případů možné sjednat jak na pobočce, tak online prostřednictvím jednoduchého webového formuláře, podobně jako se sjednává například většina nebankovních půjček. Ve formuláři je potřeba vyplnit požadované údaje týkající se úvěrů, které mají být sloučeny, a kontaktní a osobní údaje.

Proč uvažovat o sloučení půjček?

Mezi hlavní výhody konsolidace půjček patří:

  • výhodnější úroky
  • snížení měsíční splátky
  • možnost prodloužení splatnosti
  • sjednání i vedení konsolidace je obvykle zdarma
  • lepší přehled o závazcích

Za benefit lze označit i možnost půjčit si peníze navíc, ovšem sloučení půjček poté tak trochu ztrácí smysl. Pokud je člověk již zadlužený, nové úvěry by si brát neměl.

Jaké druhy půjček lze konsolidovat?

Druhy úvěrů, které je možné sloučit, se mohou v jednotlivých institucích lišit. Obecně je možné konsolidovat bankovní a nebankovní spotřebitelské úvěry, kreditní karty a kontokorenty. Některé banky a nebankovní společnosti umožňují do konsolidace zahrnout také leasingy. Co do ní však zahrnout nelze, jsou hypotéky. Je však možné využít refinancování hypotéky, které funguje na takřka stejném principu.