Nebankovní konsolidace půjček

shakinghands-smilingyoungmanrealestatebrokerhandshakingwith

Konsolidace půjček znamená sloučení několika půjček do jedné. Cílem je snížit poplatky a úroky a mít lepší přehled o aktuálních závazcích. Jaké jsou rozdíly u bankovních a nebankovních institucí? Kdy je vhodná nebankovní konsolidace půjček a jak vybrat nejlepší?

Sloučení neboli konsolidace půjček je finanční produkt, který ocení každý, kdo má dvě a více úvěrů. V praxi konsolidace znamená, že vybraná instituce (banka nebo nebankovní společnost) přebere všechny stávající půjčky klienta a splatí je. Klientovi poté poskytne novou půjčku ve výši rovnající se celkové výši jeho půjček, která se splácí běžným způsobem. Klient tedy splácí jen jeden úvěr a úroky jsou mu účtovány pouze jednou.

Konsolidaci je dnes možné sjednat téměř u všech bank i mnoha nebankovních společností, nabídka je tedy velmi široká

K čemu je dobrá konsolidace?

Vzhledem k tomu, že se finanční instituce snaží získat nové klienty, je v mnoha případech možné získat skutečně výhodnou úrokovou sazbu. Pokud má tedy člověk více nesplacených půjček, měl by o jejich sloučení rozhodně uvažovat.

Výhody konsolidace půjček:

  • nižší měsíční splátky
  • lepší přehled o financích
  • možnost přizpůsobit si podmínky půjčky – dobu splácení a výši splátek
  • sjednání a vedení úvěru bez poplatků
  • možnost půjčit si peníze navíc

Konsolidovat je možné celou řadu úvěrů – bankovní a nebankovní půjčky, kontokorenty, kreditní karty, v některých případech také leasingy. Není však možné konsolidovat úvěry na bydlení.

Maximální výše nového úvěru se u jednotlivých poskytovatelů konsolidace liší, nicméně zpravidla se jedná o částky ve výši až do 1 000 000 Kč.

Jaké jsou rozdíly mezi bankovní a nebankovní konsolidací?

Jako jeden z hlavních rozdílů je poskytovatel. To znamená, že bankovní konsolidace spadá pod záštitu bankovní instituce. Naproti tomu nebankovní konsolidace, jak napovídá název, zaštiťují nebankovní společnosti. Další rozdíly se pak liší na základě konkrétních parametrů jednotlivých produktů.

Spousta žadatelů stojí před rozhodnutím, zda vybrat bankovní, nebo nebankovní konsolidace půjček. Možná existují předsudky, co se týče nebankovních společností a lidé mohou bojovat s averzí. Vždy je třeba k tomu přistupovat individuálně, nerozhodovat se ukvapeně a zvážit všechny možnosti.

Pro někoho mohou být výhodné nebankovky z hlediska toho, že nenahlíží do registru dlužníků a nezakládají si na papírování. Oproti tomu je třeba dát pozor na vyšší sankce za nesplácení a úrokové sazby.

Každý žadatel ať u banky, nebo nebankovky, by se měl u svého poskytovatele cítit dobře a bezpečně, aby si nepřidělal další zbytečné trápení víc, než je nezbytné.

Kdy je vhodná nebankovní konsolidace půjček?

Sloučení svých půjček by měl zvážit každý, koho tíží břemeno dvou a více půjček. Tyto půjčky už totiž značně zasahují do rozpočtu víc, než je zdrávo. Nebankovní konsolidace půjček se hodí pro ty, co v bance dostali košem a nemůžou jim vyjít vstříc.

Není ojedinělý případ, kdy starý prohřešek z minulosti jako nezaplacená složenka včas komplikuje získání konsolidace v bance. Nebankovky, pokud se nejedná o závažnější prohřešek dokážou přivřít oči a žadatel má tak vyšší šanci na nebankovní konsolidaci bez zástavy, a to i se zápisem v registru dlužníků.

Důvody ke konsolidaci

Možná se většina lidí domnívá, že ke konsolidaci půjček vedou až katastrofické scénáře. Exekuce ale není jediný důvod, který by měl člověka vést ke konsolidaci. V žádném případě se nedá říct, že konsolidace je pouze pro extrémní případy, ba naopak.

Ať už bankovní, nebo nebankovní konsolidace půjček, se může hodit pro každého. Jaké jsou jiné důvody pro sloučení půjček?

  • Stabilizace rodinného rozpočtu

Možná si člověk z nešťastného důvodu musel vzít další úvěr a splátky se začaly hromadit a kupit. Sice člověk zvládá splácet, ale musí počítat každou korunu, než něco koupí. Pak se může hodit jako řešení konsolidace půjček.

  • Žádná finanční rezerva, nesmí se nic stát

Někdy splátky omezují člověka natolik, že sotva vyjde s penězi. Jakmile by nastala další situace, jež by vyžadovala větší finanční obnos, člověk by to neustál a jak se říká, položilo by ho to. I tady by mohla pomoc konsolidace, aby člověk nebyl v neustálým stresu, zda se něco nestane a bude mít na zaplacení.

  • Nezvladatelnost včasného splácení

Pokud nastane okamžik, kdy člověk má vyšší výdaje než příjem, je to vždy problém. Člověk se pořád snaží a snaží, ale bohužel svoje závazky není schopný plnit včas. V budoucnu se mohou zvyšovat sankce za nesplácení včas a člověk se tak snadno dostane do kruhu z kterého neví jak ven. Konsolidace půjček by mohla i v této situaci pomoc.

Pro koho jsou nebankovní konsolidace bez zástavy a se zástavou?

Nebankovky mají benevolentnější a tolerantnější přístup. Podmínky, včetně úrokových sazeb mohou být i tak zajímavé a poutavé. Jsou nabídky, kdy není nutné mít ručitele nebo zastavovat majetek. Nebankovní konsolidace půjček je možné zajistit de facto u většiny spotřebitelských úvěrů.

Na trhu člověk najde nebankovní konsolidace bez zástavy i se zástavou. Konsolidace se zástavou může mít podmínky americké hypotéky.

V tomto případě je nutné zvážit všechna pro a proti. Konsolidace se zástavou nemovitosti se může sjednat například v situaci, že hrozí exekuční odebrání nemovitosti a člověk potřebuje vyplatit exekuci. Nebankovky tak člověka zastoupí v jednání s věřiteli, zajistí uhrazení všech pohledávek.

Zbývající finanční obnos zašlou na účet a člověk je může použít dle svého uvážení. Samozřejmě platí, že člověk má finanční závazky vůči instituci a měl by takové kroky důkladně zvážit a projednat, aby nepřišel o střechu nad hlavou. V tíživých situací je dobré se obrátit na specializované poradny a organizace jako je například Člověk v tísni.

Pokud se jedná o malé částky, které je schopný žadatel splácet a má pravidelný příjem, je nebankovní konsolidace bez zástavy.

V čem se liší konsolidace a refinancování?

Konsolidace a refinancovaní se zakládají na podobném principu. Obě řeší situaci, že člověk má již sjednané nějaké úvěry a trápí ho splátky, které potřebuje snížit.

Hlavní rozdíl je, že konsolidace snižuje splátky na základě sloučení několika úvěrů dohromady. Refinancování řeší pouze jeden úvěr, jenž je pro člověka nevýhodný a potřebuje ho „přeúvěrovat.“ U refinancování je cílem získat výhodnější podmínky.

Doba splácení u refinancování zůstává stejná, nikdy by neměla být kratší. Konsolidace snižuje splátku na minimum a doba splatnosti se tak prodlouží.

Oba tyto produkty mají za cíl, aby člověk neměl tolik stresu z toho, co přijde příští měsíc po výplatě, měl větší klid a pohodu. Některé společnosti poskytují k úvěrům možnosti pojištění, zájemce by se tak měl dotázat a informovat o všech možnostech.

Jak si vybrat nejlepší nebankovní konsolidaci?

Při výběru nebankovní konsolidace je podstatné, aby člověk věděl čeho sloučením půjček chce dokázat.

  • Pokud má člověk velmi drahé úvěry, například kreditní kartu, kontokorent či mikropůjčky, měl by se dívat po konsolidaci, jež má nízký úrok a RPSN. Je dobré využít online srovnávače a podívat se po konsolidaci s úrokem od 4,99 % ročně.
  • Člověk, kterého trápí příliš vysoké měsíční splátky, může zvážit nabídku s delší dobou splácení. Konsolidace dokáže měsíční splátky srazit až o polovinu.

Jak si vybrat tu nejlepší nebankovní konsolidaci? Jaké sloučení půjček je pro zájemce nejvhodnější si může spočítat v kalkulačce sloučení půjček. Do té stačí zadat údaje: kolik zbývá zaplatit a jak dlouho chce zájemce půjčku splácet.

Výsledek je vidět během 2 minut. Kalkulačka vyhodnocuje jak banky, tak nebankovky.

Jde sjednat nebankovní konsolidace online?

Žadatel může sjednat nebankovní konsolidaci online, ale je omezen počet poskytovatelů, jež tuto službu nabízí. Žádost o sloučení půjček jednoduše zájemce vyplní na internetových stránkách společnosti během několika minut. Celý proces nebankovní konsolidace půjček online však žadatel vyřeší jen u pár poskytovatelů.

Standardně je třeba ještě zodpovědět pár otázek po telefonu, někdy se člověk nevyhne ani osobní návštěvě pobočky.

Jak sjednat konsolidaci

Zažádat o konsolidaci půjček lze zpravidla online na webových stránkách vybrané společnosti. U pár subjektů se dá vyřešit komplexně online nebankovní konsolidace. Častější ale bývá ještě nějaký telefonát.

Další možností je osobně se vydat na pobočku a vše potřebné tam zařídit. Vyřízení nebývá složité, většinou stačí poskytnout dokumentace týkající se úvěrů, které mají být sloučeny, a potřebné doklady totožnosti.

Nebankovní konsolidace ušetří a sloučí půjčky do jedné

Jak vysoká může být nebankovní konsolidace půjček? Částky se obvykle pohybují v řádech stovek tisíc. Jednotlivé nabídky institucí se tak liší. Menší společnosti mohou nabídnout sjednání nebankovní konsolidace bez zástavy do 250 000 Kč. Velké nebankovky jsou schopny zajistit i více jak půl milionu korun.

Některé subjekty poskytují nebankovní konsolidace až ve výši jeden milion korun. Vyšší částky už ale bez ručení majetkem obvykle nezajišťují.

Člověk s pomocí nebankovní konsolidace může sloučit několik úvěrů do jednoho, bez ohledu na to, zda pochází z bankovního nebo nebankovního sektoru. Je to proces, s nímž má člověk šanci docílit lepších splátkových podmínek a jiných benefitů jako delší splátkové období, vyšší přehlednost a nějaké peníze navíc. Na pomoc při výběru nejlepší nebankovní konsolidace je vhodné využít kalkulačku.

Díky konsolidaci může člověk ušetřit řádově stovky a tisíce korun za rok. Všechno toto se odvíjí od počtu sjednocených úvěrů, dosavadních obchodních podmínek, a zda člověk chce prodloužení délky splatnosti nebo popřípadě nějaký peníz navíc.

Člověk by si nikdy neměl nechat dluhy přerůst přes hlavu. Vše by se mělo řešit dříve, ne až po splatnosti závazků. Protože sjednání pak může být daleko složitější a komplikovanější. Když se člověk dostane do dluhové spirály, měl by zjistit, jak se dostat z dluhů, a svou situaci začít řešit pokud možno okamžitě.