Práce z domova – brigáda, přivýdělek, zkušenosti
Počet lidí, kteří pracují z domova, roste s tím, jak se tradiční pracovní doba od devíti do pěti hodin stává minulostí a zaměstnavatelé i zaměstnanci využívají výhod práce na dálku. Pro některé to může znamenat flexibilní přístup k práci v kanceláři i mimo ni, zatímco jiní pracují z domova na plný úvazek. Co je vše je dobré o práci z domova vědět? A existují možnosti, jak získat peníze ihned, případně jak vydělat peníze za klikání?
Velkou roli v tomto přechodu na práci na dálku hrají technologie a stále se zvyšující konektivita. Chytré telefony, tablety a notebooky umožňují být v kanceláři 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a dávají možnost spojit se a pracovat s kolegy a klienty po celém světě.
Práce z domova se může některým zdát jako utopie. Ti, kteří pracují v kanceláři, si obvykle představují pracovníky na home office, jak tráví den v pyžamu nebo popíjejí flat white v kavárně. Obojí může být občas pravda, přičemž studie ukazují vyšší morálku těch, kteří pracují z domova. Nemusí to však nutně vyhovovat každému a je důležité zvážit nevýhody i výhody práce na dálku.
Shrnutí článku
Všichni zaměstnanci mají právo požádat o pružnou pracovní dobu.
Získat práci na home office může znamenat změnit pracovní pozici.
Pro sehnání práce na home office je dobré postupovat podle předem daných kroků.
Práce z domova může zmírnit stres a umožní zaměstnancům dosáhnout lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.
Zároveň je nutné myslet na nevýhody práce z domova.
Hlavní způsoby, jak získat práci z domova
První možností je požádat zaměstnavatele o flexibilní pracovní dobu. Tuto možnost nenabízí všechny pracovní pozice, avšak pokud se naskytne tato možnost a zaměstnanec by ji rád využil, může být řešením práce na home office.
Všichni zaměstnanci mají právo požádat o pružnou pracovní dobu včetně toho, aby zaměstnavatel tuto žádost přiměřeně zvážil. Flexibilní pracovní doba zahrnuje různé formy práce, včetně práce z domova.
Svoji žádost je potřeba odůvodnit – například vysvětlením, proč si zaměstnanec přeje pracovat z domova a jaký by to mohlo mít pro podnik přínos. Důvodů bývá několik, třeba aby se vyhnul zdlouhavému dojíždění a na oplátku byl soustředěnějším a méně vystresovaným členem pracovního kolektivu.
Hledat práci z domova
Pokud chce člověk pracovat na dálku, ovšem současný zaměstnavatel žádost o flexibilní pracovní dobu zamítl, nebo je na pořadu dne změnit zaměstnavatele, pak je dalším krokem hledání práce nové.
Počet skutečných pracovních příležitostí pro práci z domova je v porovnání s počtem lidí, kteří chtějí pracovat na dálku, malý, ovšem existují způsoby, jak lze zvýšit své šance na nalezení a získání takové pozice.
Malá změna jako obměna profilu na síti LinkedIn dá jasně najevo, že člověk hledá pozici pro práci na dálku. Profil by měl být aktuální, ať už jde o:
- dovednosti
- kvalifikaci
- pracovní zkušenosti
- fotografii
Dále se vyplatí hledat firmy, které zaměstnávají pracovníky na dálku. I když momentálně nemají žádné volné pozice, možná by stálo za to je kontaktovat. Mnoho podniků se vyhýbá inzerování svých volných pracovních míst.
Multi Level Marketing (MLM)
Multi level marketing (MLM), neboli víceúrovňový marketing, je způsob prodeje a distribuce produktů nebo služeb. Firma využívá síť nezávislých distributorů (prodejců), kteří nejen prodávají produkty, avšak také mají možnost získávat provize tím, že najímají další lidi, kteří budou prodávat pod nimi.
Příležitosti MLM jsou všude, od prodeje kosmetických výrobků, dětských knih až po širokopásmové připojení. I když se nejedná o záměrný podvod, mohou nakonec spíše stát peníze, než aby zajistily příjem.
Obecně platí, že společnosti MLM člověk zaplatí předem poplatek za nákup zásob jejich zboží, které pak člověk prodává dál. Typickým příkladem je kosmetika Avon nebo Herbalife. Pokud je člověk rozený prodejce, nemusí to být problém, avšak častěji se jedná spíše jen o přivýdělek a způsob, jak získat peníze ihned než pokrytí nákladů na živobytí.
10 nejlepších příležitostí pro práci z domova
Níže se lze inspirovat několika tipy na práci, kterou lze vykonávat z domova.
- Správce sociálních médií
Manažer sociálních médií má na starosti vedení strategie podniku nebo organizace v oblasti sociálních médií, zvyšuje jejich viditelnost na internetu a podporuje zapojení zákazníků a klientů. Jelikož se tato činnost stává pro podniky všech velikostí stále důležitější, mnoho z nich se snaží tuto práci zadávat externím dodavatelům.
Pro práci manažera sociálních médií není stanovena žádná kvalifikace, avšak je třeba dobře rozumět platformám sociálních médií, zejména ve vztahu k marketingu a budování značky. Dobrým výchozím bodem může být budování vlastní online prezentace na různých kanálech.
- Grafický designér
Grafičtí designéři pracují s počítačovým softwarem nebo ručně vytvářejí vizuální koncepty, které spotřebitelům sdělují myšlenky. Vytvářejí vizuální značku organizací a pracují na celé řadě produktů od webových stránek po plakáty.
Mnoho mediálních, marketingových a reklamních agentur se spoléhá na grafiky na volné noze, takže to může být dobrá cesta pro pracovníky na dálku s příslušnými dovednostmi. Grafičtí designéři potřebují dobré znalosti IT a kreslení. Většina z nich má vysokoškolské vzdělání v oboru grafického designu nebo v jiném oboru zaměřeném na umění a design.
- Spisovatel/redaktor
Spisovatelé a redaktoři pokrývají celou řadu specializací; mohou být zodpovědní za psaný obsah pro tištěná a online média nebo pracovat na obsahu rozhlasových a televizních pořadů či reklam. Specifická kvalifikace není nezbytně nutná, ovšem pomůže titul v příslušném oboru a také silné portfolio prací.
- Virtuální asistent
Virtuální asistent poskytuje stejné služby jako osobní asistent, avšak pracuje z domova jako samostatně výdělečně činná osoba. Obvykle má několik různých klientů a jeho úkoly mohou sahat od správy e-mailů a sociálních médií až po vedení účetnictví a plánování akcí.
Ačkoli mnoho virtuálních asistentů dříve pracovalo jako osobní asistent v kanceláři, není k tomu potřeba žádná zvláštní kvalifikace, takže se jedná o oblíbenou volbu pro lidi s dobrými organizačními schopnostmi, kteří chtějí pracovat z domova.
- Osoba provádějící průzkum
Průzkumné stránky s dotazníky mohou být snadným způsobem, jak si ve svém volném čase a z pohodlí domova přivydělat trochu peněz, aniž by byly potřeba zkušenosti nebo kvalifikace. Většina z nich platí prostřednictvím systému bodů, za které lze následně získat poukázky do různých obchodů. Je to také dobrý způsob, jak vydělat peníze za klikání.
- Zákaznický servis
Pracovníci zákaznického servisu přijímají hovory od zákazníků, vyřizují stížnosti, zpracovávají objednávky a poskytují informace. Přestože mnozí pracují v call centrech, stále častěji jsou tyto pozice obsazovány pracovníky na dálku.
- Online učitel
Online výuka je čím dál populárnější, protože videohovory umožňují učitelům spojit se se studenty po celém světě. Poptávka je zejména po lektorech cizích jazyků. Online výuka může být dobře placená a práce se studenty v různých časových pásmech umožňuje doučovatelům vytvořit si rozvrh, který jim vyhovuje.
- Vedení účetnictví
Pokud má člověk cit pro čísla, může být flexibilním způsobem práce z domova nabízení účetních služeb majitelům malých firem. Účetní se starají o část nebo o celé účetnictví podniku a mezi jejich povinnosti může patřit zaznamenávání finančních transakcí a sestavování finančních výkazů.
- Překladatel
Lidé, kteří ovládají více než jeden jazyk, se mohou uplatnit jako překladatelé pro organizace veřejného nebo soukromého sektoru. Ve většině případů lze tuto práci vykonávat na dálku, protože společnosti zasílají práci k překladu elektronicky.
Kromě plynulé znalosti obou jazyků nemusí mít překladatel nutně žádnou další kvalifikaci, avšak je pravděpodobné, že získá více a lépe placené práce, pokud má odborné znalosti v určitém oboru, například v oblasti práva.
- Webový vývojář
Weboví vývojáři vytvářejí webové stránky pro podniky, organizace i jednotlivce. Vyslechnou si specifikace klienta a poté navrhnou funkční a vizuálně přitažlivé stránky. Weboví vývojáři musí mimo jiné ovládat kódování a programovací jazyky, jako jsou HTML, CSS a JavaScript.
Nejlepší tipy pro hledání práce z domova
Pokud člověku práce z domova stále připadá jako vysněný scénář, zde jsou nejlepší tipy, jak si takovou práci najít.
Krok 1. Vytvořit si síť
Nelze se vyhnout skutečnosti, že pokud chce člověk najít práci z domova nebo jakoukoli jinou práci, musí oslovit potenciální zaměstnavatele a dát najevo, že hledá nové pracovní příležitosti.
Pokud jde o navazování kontaktů online, LinkedIn je vždy dobrým místem, kde začít. Samozřejmě zde lze nalézt pracovní příležitosti, ovšem LinkedIn také nabízí možnost spojit se s lidmi, kteří se pohybují ve stejném oboru. Navazování takovýchto obchodních kontaktů je důležité, protože:
- poskytne další způsob, jak se dozvědět o nových příležitostech
- doporučení jsou jedním z nejčastějších způsobů, jak samostatně výdělečně činní podnikatelé nacházejí nové klienty a práci
- může to být užitečný způsob, jak zůstat v obraze o vývoji v oboru
- členství v síti profesionálů ve stejném oboru může poskytnout tolik potřebnou podporu a rady
Mezi další místa, kde lze navázat kontakty online, patří například i skupiny na Facebooku.
Krok 2. Využít všechny možnosti vyhledávačů práce
Známé pracovní portály nabízejí vyhledávače, díky nimž si zájemce o práci z domova vyfiltruje nabídky, které by mu mohly vyhovovat.
Krok 3. Kontaktovat společnosti přátelské k práci na home office
Pokud člověk najde zajímavé volné pracovní místo, může se zeptat vybrané společnosti, zda by neuvažovala o tom, že by tuto pozici vytvořila na dálku. Také pokud existuje firma, pro kterou by člověk rád pracoval, lze se zeptat, zda by pro ni bylo možné pracovat na home office.
Krok 4. Připravit se na práci z domova
Může se zdát, že je na to trochu brzy, avšak pokud se člověk uchází o práci z domova, zaměstnavatel bude chtít vědět, že nový pracovník má predispozice pracovat na dálku. Požadavky na práci z domova se budou lišit v závislosti na samotné práci, ovšem mezi faktory, které je třeba zvážit, patří například:
Přístup k počítači a veškerému souvisejícímu vybavení, jako je internet, e-mail nebo tiskárna. Mnohé společnosti budou po svých zaměstnancích vyžadovat i sepisování docházky. Evidence pracovní doby – vzor je ke stažení volně na internetu. Je také možné, že vzor evidence pracovní doby poskytne sám zaměstnavatel.
Výhody práce z domova
Mnoho zaměstnanců uvádí, že balancování s pracovním a osobním životem je hlavní příčinou jejich stresu. Práce z domova může tuto zátěž zmírnit a umožnit zaměstnancům dosáhnout lepší rovnováhy.
- Žádné dojíždění: Mnoho lidí tráví velkou část pracovního týdne cestou do kanceláře a zpět. Práce z domova tento čas ušetří a omezení cestování může mít také pozitivní dopad na životní prostředí.
- Vyšší produktivita: I když se o tom stále diskutuje, studie naznačují, že lidé pracující z domova jsou produktivnější, a většina lidí, kteří pracují z domova, by s tím souhlasila. Bez rušivých vlivů kancelářského života, jako jsou nekonečné schůzky a upovídaní spolupracovníci, pracující z domova obecně zjistí, že toho stihnou více za kratší dobu.
- Širší možnosti: Práce z domova znamená, že zaměstnanci nejsou tolik omezováni geografickými podmínkami. Pracovník z domova může pracovat pro společnost v jiném městě, dokonce v jiné zemi nebo získá klienty z celého světa.
Mohou obvykle pracovat podle vlastního rozvrhu, což je ideální pro ty, kteří chtějí svou práci přizpůsobit jiným závazkům nebo zálibám. Práce z domova je také ideální příležitostí pro invalidní důchodce, kteří ze zdravotních důvodů nemohou denně dojíždět do zaměstnání.
Lepší než brát si půjčku pro invalidní důchodce a složitě při omezeném rozpočtu hledat nejnižší splátky, které zprostředkovává splátková kalkulačka, je najít zaměstnání na home office.
Nevýhody práce z domova
Práce z domova má i druhou stranu. Jaké jsou její hlavní nevýhody?
- Osamělost a izolace: To může být pro mnoho pracovníků na dálku velký problém, protože jim často chybí kamarádství a sociální aspekty kancelářského života.
- Problémy s komunikací: Přestože jsou lidé propojeni více než kdy jindy, někdy je rychlý rozhovor tváří v tvář stále nejefektivnějším způsobem komunikace. Když tyto rozhovory probíhají převážně online, je v nich méně spontánnosti a osobního propojení. Problémem se může stát také plánování, pokud člověk pracuje v různých časových pásmech.
- Negativní dopad na kreativitu: Pracovníci na dálku mají méně možností spolupracovat s kolegy a předávat si nápady, což může kreativitu potlačit.
- Menší zodpovědnost a přehled: Pokud na zaměstnance šéf fyzicky nedohlíží, může být těžší najít motivaci k práci. Je také těžší zapůsobit na šéfa, pokud nevidí, jak tvrdě člověk pracuje. Někteří pracovníci pracující doma mohou být v pokušení polevit, zatímco jiní jdou opačnou cestou a dělají více, než je nutné, aby se osvědčili.
- Stírání hranic mezi pracovním a soukromým životem: Pokud si všude s sebou člověk bere kancelář, může být obtížné na konci dne vypnout a odejít od práce.
- Falešná pracovní místa: S tím, jak stále více lidí hledá možnosti práce na dálku, přibývá i podvodů na domácím trhu práce, které slibují rychlé peníze. Je důležité mít se na pozoru před vším, co se zdá být příliš dobré na to, aby to byla pravda.
Práce z domova má svoje klady, i zápory. Než se pracovník rozhodne pro pracování pouze z domova, musí promyslet i možná negativa.
Umělá inteligence jako hrozba práce na dálku
S rostoucím nástupem umělé inteligence bude těžší pracovat na home office a některé pozice postupem doby samy vymizí. Dnes již není problém najít takřka dokonalé online překladače z cizích jazyků, aplikace na samotvorbu log a designu či tvorbu unikátních textů dle zadání.