Cestovní pojištění jako neodmyslitelná součást dovolené

cestovni-pojisteni-2

K dovolené v zahraničí patří nepovinná možnost pojištění. Jedná se o finanční ochranu především před možnými výlohami na zdraví. Cestovní pojištění kryje finanční náklady, které jsou potřeba vynaložit při potenciálním onemocnění či úrazu. Proč je cestovní pojištění potřebné? K čemu slouží a jak vybrat to nejlepší pojištění před odjezdem na dovolenou?

Ne každý si před zahraniční dovolenou sjedná cestovní pojištění. Avšak jeho uzavření je jednoznačně správným krokem k ochraně. Cestovní pojištění kryje osobu před potřebnými náklady na léčebné úkony, které mohou vzniknout v zahraničí. Díky pojištění před odjezdem vytvoří ochranu na výdaje, které mohou být opravdu vysoké.

Cestovní pojištění chrání před vysokými náklady

Cestovní pojištění, známé také jako pojištění na dovolenou, je určeno ke krytí neočekávaných nákladů na cestách nebo na dovolené. Pokud se na dovolené v zahraničí stane pojištěnému úraz a potřebuje lékařské ošetření, může mu cestovní pojištění pomoci uhradit náklady na lékařské ošetření.

Standardní cestovní pojistky se obvykle vztahují na ztrátu zavazadel, lékařskou péči a nebo například na zpoždění cesty. Krytí takových věcí, jako jsou aktivity, pomůcky a pasy, je obvykle k dispozici jako doplněk pojistné smlouvy. Cestovní pojištění však není zákonnou povinností, ale může zajistit potřebný klid na cestách do zahraničí. Zejména pokud člověk cestuje někam, kde není bezplatná zdravotní péče. Cestovní pojištění srovnání poskytuje například www.vpojisteni.cz.

Cestovní pojištění poskytuje finanční ochranu v případě, že se na cestách nebo na dovolené osoba setká s určitými problémy. Pokrývá celou řadu možností, od ztráty zavazadel až po náklady na lékařskou péči, pokud onemocní nebo se stane úraz. Tyto potřebné výlohy se mohou šplhat až do milionů korun. Díky cestovnímu pojištění má cestovatel jistotu, že případné náklady budou díky pojištění kryty.

Co kryje cestovní pojištění

Cestování bez pojištění může přijít člověka velmi draho, pokud se něco pokazí. V závislosti na pojistné smlouvě se cestovní pojištění vyplácí v celé řadě případů.

Většina pojistek zahrnuje krytí pro:

 • ztracená nebo odcizená zavazadla, u některých pojistek se jedná o příplatek
 • nouzové léčebné výlohy, příkladem jsou náklady na ošetření a dopravu domů
 • náklady na zrušení, zpoždění nebo zkrácení cesty, pojištění storna se někdy připlácí
 • narušení cesty nebo ubytování
 • právní náklady

Přesné krytí, které je pro cestovatele k dispozici, se u různých pojišťoven a pojistných smluv výrazně liší. Proto je důležité seznámit se se zněním pojistné smlouvy ještě před jejím uzavřením. Každý z poskytovatelů cestovního pojištění může nabízet jiné balíčky. Při výběru té nejlepší nabídky je potřeba brát v úvahu hned několik důležitých faktorů.

U porovnání cestovního pojištění je potřeba řešit obsah balíčku a limity pojistného krytí. Výhodná cena pojištění neznamená tu nejvýhodnější pojistku. Člověk může po vzniku události zjistit, že nejlevnější cestovní pojištění se na danou situaci nevztahuje.

Co cestovní pojištění nekryje

Hodně záleží na pojistné smlouvě a pojišťovně, kterou si klient vybere. Existuje však několik věcí, které cestovní pojištění obvykle nekryje, nebo které mohou být dostupné pouze za příplatek. Jedná se o situace, které jsou z cestovního pojištění z jasných důvodů vyloučeny.

Většina cestovních pojištění nezahrnuje krytí na:

 • dobrodružné sporty, zimní sporty a potenciálně nebezpečné aktivity, např. horolezectví a rafting
 • řada pojistek nekryje výlohy pro cesty do zemí nebo oblastí, kterým je doporučováno se vyhnout
 • vyloučené jsou drahé nebo luxusní předměty, např. hodinky, šperky, notebooky a fotoaparáty
 • nemusí být nabízeno pojistné krytí, pokud cestu ovlivní události, jako jsou občanské nepokoje, zemětřesení, pandemie nebo teroristické útoky
 • na osoby starší 65 let a/nebo se zdravotními potížemi se nemusí pojištění vztahovat

Nebezpečné sporty jsou do cestovního pojištění zahrnuty jen díky příplatkům a se speciální pojistnou smlouvou. Země, které jsou rizikové a nedoporučují se navštěvovat, mohou být z pojistného krytí úplně vyloučeny. Drahé předměty často přesahují pojistnou částku a tudíž jsou z pojištění vyselektovány. Nepředvídatelná událost, která je bez zavinění blízkých subjektů, není důvodem pro krytí škod pojišťovnou.

Pokud je osoba starší 65 let a/nebo má zdravotní potíže, může potřebovat specializované pojištění. V případě, že má zdravotní potíže, musí o nich informovat pojišťovnu. Pokud to neřekne, riskuje, že pojistná smlouva pozbude platnosti. Tím pádem může být pojistná událost zamítnuta.

K výběru toho nejvýhodnějšího cestovního pojištění může pomoci srovnávač pojištění 123ruceni.cz. Ušetří čas i finance za pojištění. Kalkulačkou online lze rychle zjistit, jaká aktuální nabídka na trhu poskytne požadované pojištění za výhodnou cenu.

kryti-cestovniho-pojisteni-3622392
Cestovní pojištění poskytuje finanční ochranu v případě, že se na cestách nebo na dovolené osoba setká s určitými problémy.

Jak uzavřít dobré cestovní pojištění

Cest, jak sjednat cestovní pojištění, je více. Vždy je ovšem důležité smluvit cestovní pojištění včas a před odjezdem. Pojistka je smluvena během několika málo minut a často lze provést i online. Dokumenty, které jsou k pojištění potřeba, jsou pojistné osobě zaslány obratem na e-mail.

Možnosti, kde si osoba může koupit cestovní pojištění:

 • srovnávací weby
 • pojišťovací makléři

Webové srovnávače, například jako www.vpojisteni.cz nebo srovnávač pojištění https://www.123ruceni.cz, představují dobré místo, kde se může klient porozhlédnout po nejvýhodnějších nabídkách. Měl by se však snažit použít alespoň dva různé weby, protože ne vždy používají stejná kritéria nebo pokrývají stejné poskytovatele. Nutno opět zmínit, že nejlevnější cestovní pojištění nemusí být nutně nejlepší. Nemá smysl uzavírat nejlevnější pojistku, pokud se nevyplatí, když je pro cestovatele nedostatečná.

Pojišťovací makléři mohou pomoci získat nejvhodnější cestovní pojištění pro danou, individuální situaci, zejména pokud by žadatel mohl být považován za rizikovější. Cestovní pojištění si rozhodně může osoba sjednat až po rezervaci cesty. Vždy je však lepší uzavřít pojištění co nejdříve, nejlépe několik dní před odjezdem. Pokud bude otálet, můžete přijít o možné výhody.

Na co si dát u výběru pojištění pozor

Při výběru a následujícím sjednávání cestovního pojištění je potřeba myslet na pár věcí, které zajistí, že cestování bude s jistotou a klidem po celou dobu. I přes potenciální hrozby a možné problémy, které mohou nastat. Jeden z hlavních kroků je cestovní pojištění srovnání, avšak i další parametry souvisí s rozhodovacím procesem.

Je důležité poskytnout pojišťovně všechny informace, které si vyžádá. Při uplatnění pojistné události si pojišťovna ověří zdravotní anamnézu klienta. Pokud v žádosti neodpoví pravdivě, přesně, nebo něco neuvede, může být pojistná událost zamítnuta. Proto je upřímnost při sjednání důležitým faktorem.

Ke čtení a vyplňování žádosti je potřeba dostatek času. Proto je dobré se ujistit, že klient přesně ví, co je a není kryto. Je potřeba si uvědomit, že definice a výluky, na co se pojištění nevztahuje, se mohou u různých pojišťoven lišit. Pokud žadatel narazí na něco, čemu nerozumí, musí se zeptat pojišťovny nebo pojišťovacího makléře. S tím souvisí i drobné písmo a dodatky, které jsou nedílnou součástí ujednání.

Jak již bylo zmíněno, nejlevnější cestovní pojištění nemusí být nutně to nejlepší. Je potřeba se ujistit, že pojistka je správná, dostačující a úplná. Jinak se může stát, že pojištěný nebude moci uplatnit pojistnou událost, když ji bude opravdu potřebovat. Před sjednáním jsou hlavní informace o výhodách a vlastnostech primární. Pak klient přesně ví, za co platí a s čím může počítat.

S tím souvisí i možná spoluúčast. Při porovnávání pojistek je důležité zkontrolovat její výši, protože ta může změnit nabídku z levné na velmi drahou. Spoluúčast je částka, kterou se zavazuje pojištěný zaplatit v případě, že bude muset uplatnit pojistnou událost. Stejně tak i výše limitů může ovlivnit výhodnost pojistky. Pojistná smlouva musí nabízet slušnou úroveň krytí, která bude dostatečná na možné plynoucí náklady.

Jakou pojistku před odjezdem na dovolenou vybrat

Výběr vhodného cestovního pojištění vychází nejen z dobré nabídky od určitého poskytovatele, ale i z jejího druhu. Druhy cestovního pojištění lze kategorizovat dle jejich účelu. Záleží na pojistném krytí, limitech, důvodu pojištění nebo lokality dovolené.

Existují smlouvy o jednorázovém cestovním pojištění určené pro jednu cestu. Pro časté cestovatele, kteří cestují do zahraničí například za obchodními účely, však existuje možnost sjednat si cestovní pojištění na více cest. V nabídce jsou často i studentské pojistky, které jsou speciálně navrženy pro studenty, vyjíždějící do zahraničí za účelem studia a to za přijatelné pojistné.

Některé pojistky trvají celý rok a vztahují se na více cest do určité destinace. Volba takových pojistek je pro podnikatele a časté cestovatele do určité destinace cenově mnohem výhodnější. Maximální délka cesty může trvat 30, 45 nebo 60 dní.

Dalším typem cestovního pojištění je skupinové cestovní pojištění. Skupinová pojistka se často vztahuje na 7 a více cestujících. Tyto pojistky jsou cenově výhodné a nabízejí podobné výhody jako pojistky cestovního pojištění pro jednu cestu.

Je snadné vybrat si pojistku, jakmile žadatel zná jeho požadavky. Při plánování cesty do zahraničí si vybere takové cestovní pojištění, které poskytuje vyčerpávající pojistnou ochranu s vysokým krytím.