Kde získat peníze, když dává banka ruce pryč

Existuje mnoho možností, kde získat půjčku. Nebankovní věřitelé mohou být užitečnou cestou při zajišťování financování, pokud člověk nesplňuje podmínky pro tradiční bankovní úvěr nebo si nechce půjčit od banky. Na koho se v takových případech obrátit? Existuje půjčka pro nezaměstnané? Jaké jsou možnosti u nebankovních společností?

Nebankovní společnost je finanční instituce, která půjčuje peníze, avšak nepracuje s plnou bankovní licencí. Nenabízí vkladové, šekové ani spořicí služby. Oproti bance však může mít na trhu výhodnější pozici, zejména pokud je svolná poskytovat takové produkty, jakými jsou půjčka pro dlužníky nebo půjčka po insolvenci ihned.

Výhody nebankovních věřitelů

Snadná žádost. Většina nebankovních věřitelů zdokonalila zjednodušený přístup k žádostem o úvěr. Některým platformám nebo věřitelům trvá pouhých 15 minut schválit žádost.

Flexibilnější kontrola bonity. Pokud klient požádal o půjčku u tradiční instituce a byla zamítnuta, měl by zvážit využití nebankovního věřitele. Protože nebankovní věřitelé mají pružnější požadavky, je velká šance, že vyhoví žádosti o financování jednotlivcům s méně než hvězdnou bonitou.

Rychlý přístup k finančním prostředkům. Nejenže je proces žádosti nebankovního věřitele rychlý, schválení dlužníci mohou také očekávat přístup k finančním prostředkům již za jeden den.

Vybudování bankovního vztahu. Spolupráce s nebankovním věřitelem dává příležitost vypěstovat si symbiotický vztah. Včasným splácením dluhu a pokračováním v pozitivním vztahu si lze v budoucnu zajistit nižší úrokové sazby nebo vyšší částku úvěru.

Nevýhody nebankovních věřitelů

Žádná záruka slevy za předčasné splacení. Ačkoliv se to u jednotlivých věřitelů liší, některé nebankovní subjekty neposkytují klientům slevu v případě, že úvěr splátky před řádným termínem.

Skryté poplatky. Před podpisem smlouvy je doporučeno zajímat se o různé navazující náklady, jako jsou poplatky za předčasné splacení, snížení splátek nebo za splátkové prázdniny.

Riziko vysokých úrokových sazeb. Úrokové sazby u nebankovních věřitelů mohou být vyšší než ty u tradiční banky. Nebankovní instituce podstupují větší riziko, neboť půjčují peníze i rizikovějším klientům. Proto tento risk vyvažují vyššími úroky a RPSN a také nižší maximální částkou úvěru.

Krátká doba splatnosti. Nebankovní poskytovatelé zpravidla uvolňují jen nižší částky, opět z důvodu zvýšeného rizika. U opakovaných půjček lze na základě vzájemně vybudované důvěry požadovanou částku navýšit.

Půjčky od nebankovních společností

Mnozí se ptají, zdali existuje půjčka pro nezaměstnané, půjčka pro dlužníky, půjčka pro lidi v exekuci, půjčka po insolvenci ihned a další. Bývá to proto, že tito žadatelé u tradiční banky neuspěli a obracejí se na alternativní zdroje. Nebankovní instituce v rámci konkurenčního boje s bankami sázejí na snazší přístup k penězům a jejich schvalovací procesy a podmínky úvěru nejsou tak rigidní jako u bank.

Půjčka od soukromé osoby ihned

Obecně lze říci, že jakákoliv půjčka představuje riziko. Jak pro žadatele, tak pro věřitele. V ideálním případě člověk najde přijatelné alternativní řešení, jak zafinancovat své budoucí plány, v horším případě bude nucen požádat o půjčku. Aby bylo riziko co nejnižší, obrací se řada žadatelů na své nejbližší, což je vhodná půjčka od soukromé osoby ihned.

Půjčky v rámci rodinného či přátelského kruhu však také musejí mít svoje náležitosti. Ačkoliv půjčení peněz rodinnému příslušníkovi může být vnímáno jako málo rizikové a jednodušší než oslovení velkých úvěrových institucí, nese s sebou rizika, o kterých věřitel ani dlužník často neuvažují.

Největším rizikem při jakékoliv formě půjčování je prodlení dlužníka se splácením. Obvykle se při poskytování úvěrů vyžaduje, aby byl zajištěn zástavním právem nebo ručitelem, které věřiteli umožňuje převzít dlužníkův majetek, pokud dlužník není schopen napravit své selhání.

Půjčky od příbuzných jsou často poskytovány s velmi malými formalitami, to znamená, že jsou často nezajištěné. Bez ohledu na to, zda půjčka představuje dar z „lásky a náklonnosti“, nebo půjčku, kterou je třeba později splatit, je důležité zdokumentovat dohodu uzavřenou mezi věřitelem a dlužníkem.

Paměť mnohdy klame a může se stát, že každá ze stran zapomene na drobné detaily dohody, špatně si je vyloží nebo si je vyloží jinak. Písemná smlouva o půjčce by měla tyto situace eliminovat.

Prověřené půjčky od soukromých osob

Jde o takzvané peer-to-peer půjčky, které probíhají přímo mezi jednotlivci. Populární je platforma Zonky. Investorům poskytují příležitost dosáhnout vyššího výnosu, než jsou sazby nabízené jinými investicemi. Dlužníkům umožňuje získat finanční prostředky, pokud nesplňují podmínky pro získání běžných půjček.

Jedním z důvodů, proč obliba peer-to-peer půjček vzrostla, jsou přísnější úvěrová omezení uvalená bankami. Vše probíhá na internetové platformě a jedná se tudíž o prověřené půjčky od soukromých osob. Tento proces může například pomoci dlužníkovi splatit dluh.

Pokud se dlužníkům nahromadil dluh na kreditní kartě a uvízli při jeho splácení s vysokou úrokovou sazbou, díky peer-to-peer půjčování mohou dlužníci získat peníze na splacení dluhu na kartě a poté půjčku splatit soukromému investorovi s nižší úrokovou sazbou, než jakou nabízí kreditní karta.

Rozdíl v peer-to-peer půjčkách je skutečně v tom, že do nich není zapojena banka. Má širokou demokratickou skupinu investorů, kteří se nezávisle rozhodují, zda chtějí financovat, nebo ne. Potenciální dlužníci zveřejňují informace o tom, kolik peněz potřebují, a také proč peníze potřebují.

Před investicí je velmi důležité provést průzkum. Skutečnost je taková, že pokud dlužník není schopen půjčku splatit, je pro soukromého věřitele obtížné získat peníze zpět. Je hezké, když někdo řekne, že potřebuje tyto peníze na nákup zásnubního prstenu, a soukromník chce této osobě pomoci, avšak musí se jen ujistit, že si vše řádně prověřil.

Půjčka od lichváře

Na druhou stranu existují i soukromé půjčky zcela mimo registrované platformy. Jsou to takové, které lze nalézt na inzertních portálech jako půjčky od soukromníků. Zde platí dvojnásobná obezřetnost, neboť tento způsob poskytování peněz nese velmi nechvalnou pověst, a to zejména kvůli nepoctivým věřitelům.

Soukromé osoby jsou si dobře vědomy hlubokých finančních potížích, v jakých se žadatelé o půjčku nacházejí. Neostýchají se proto za půjčení peněz žádat abnormálně vysoké úroky s často velmi šibeniční krátkou dobou splatnosti. Je bez podivu, že lidé začali tento způsob financování nazývat jako půjčka od lichváře. Je nasnadě, že půjčkám od lichváře je potřeba se velkým obloukem vyhnout.