Vyplatí se nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti?

Pokud jde o koupi nemovitosti, zvažování nebankovní hypotéky má určité výhody. Na druhé straně se také může objevit několik nevýhod. Vyplatí se nebankoví hypotéka na koupi nemovitosti více než od největších bank v ČR?

Před podepsáním smlouvy o hypotečním úvěru je třeba zvážit všechny výhody a nevýhody. Mezi největší výhody patří:

  1. Nižší náklady na uzavření
  2. Flexibilní požadavky na půjčky
  3. Nižší úrokové sazby
  4. Rychlejší schvalování
  5. Nulové sankce za předčasné splacení

Hlavně si dlužník musí být jist, že zvládne svůj dluh platit řádně a včas. Je také potřeba se seznámit se všemi podmínkami smlouvy a porozumět veškerému jejímu obsahu.

Výhody nebankovních půjček

Nižší náklady na uzavření – nebankovní hypotéky často přicházejí s nižšími náklady na uzavření než standardní bankovní půjčky. Tyto hypotéky se obvykle neprodávají na sekundárním hypotečním trhu, což znamená, že poskytovatelé půjček nemusejí dodržovat stejné předpisy jako bankovní půjčky. To má za následek nižší náklady.

Flexibilní požadavky na půjčky – nebankovní poskytovatelé půjček jsou často flexibilnější než banky, pokud jde o požadavky na půjčky. Mohou například vzít v úvahu faktory, jako jsou příjmy z více zdrojů, zkušenosti v určité oblasti a další okolnosti. Nebankovní půjčka by se tak mohla stát atraktivní možností pro někoho, kdo nemusí mít nárok na klasickou hypotéku.

Nižší úrokové sazby – nebankovní poskytovatelé půjček obvykle nabízejí nižší úrokové sazby než banky. Nemusí se totiž řídit stejnými předpisy jako banky, což může mít za následek nižší režijní náklady a vyšší zisky. Vzhledem k tomu, že není zapojen žádný prostředník, může věřitel nabídnout nižší sazby.

Rychlejší schvalování – nebankovní subjekty mají obvykle méně přísný systém schvalování úvěrů než banky, což celý proces urychluje. To by mohlo být velkou výhodou pro jednotlivce, kteří potřebují tento obchod uzavřít rychle.

Žádné sankce za předčasné splacení – Pokud jde o splácení nebankovní hypotéky, předplacené sankce obvykle nepředstavují problém. To je velká výhoda pro ty, kteří mají finanční prostředky na předčasné splacení úvěru.

Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti má sice určité výhody, ovšem je třeba zvážit i několik nevýhod. Tyto půjčky jsou například obvykle dražší než bankovní půjčky.

Před podpisem smlouvy je třeba zvážit všechna rizika nebankovní hypotéky na koupi nemovitosti.

Nevýhody nebankovních půjček

Nebankovní poskytovatelé půjček mají tendenci účtovat vyšší úrokové sazby, které mohou během trvání půjčky znamenat značné množství peněz ke splácení navíc. Kromě toho jsou poskytovatelé nebankovní hypotéky na koupi nemovitosti méně regulováni než banky, což může vystavit dlužníky riziku, pokud se něco pokazí.

Nebankovní hypotéky jsou obvykle rizikovější než klasické hypotéky zajištěné bankou, protože je často nabízejí netradiční poskytovatelé půjček, kteří nemusejí mít v oblasti hypotečních úvěrů tolik zkušeností.

V důsledku toho může být riziko mnohem větší než při spolupráci s bankou, protože nebankovní poskytovatelé půjček mohou postrádat odpovídající infrastrukturu, odborné znalosti a přístup k alternativním možnostem financování.

Kromě toho mohou nebankovní poskytovatelé hypoték nabízet vyšší úrokové sazby, pokud dojde k prodlení, což znamená, že dlužník by nakonec mohl zaplatit mnohem více, než by zaplatil tradiční bankovní hypotékou od menších, nýbrž i od jedné z největších bank v ČR.

Nebankovní hypotéky navíc mohou být i delší dobu dražší než klasické hypotéky kvůli zvýšenému riziku a vyšším úrokovým sazbám s nimi spojeným. Kromě toho mají nebankovní hypotéky tendenci postrádat odpovídající ochranu spotřebitele, kterou poskytují hypotéky zajištěné bankou.

To znamená, že spotřebitelům nemusí být poskytnuta ochrana, jako je spravedlivé vymáhání pohledávek, právo zrušit půjčku v určité lhůtě nebo spravedlivé zveřejnění všech podmínek. K předčasnému splacení hypotéky dochází často třeba v případě, že přijde člověk s hypotékou k nečekanému bohatství a rozhodne se svůj dluh splatit dříve.

Na internetu je k dispozici nespočet vzorů na všechny možné situace. A to i pro žádost o předčasné splacení hypotéky, ovšem lze nalézt třeba i vzor životopisu, nebo vzor výpovědi ve zkušební době.

A konečně, nebankovní poskytovatelé hypotečních úvěrů mohou mít omezenější přístup k úvěrovým programům, což ztěžuje kvalifikaci pro typ úvěru, který je potřeba.

Největší banky v ČR, které poskytují hypotéky

Do žebříčku tří největších bank v ČR patří ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka. Tyto banky poskytují hypotéky na koupi nemovitosti.

Člověk, který si chce vzít hypotéku, musí oplývat alespoň průměrnou finanční gramotností. Hypotéka na koupi nemovitosti je velký závazek, který bude dlužník splácet i 30 let.

Je tedy dobré mít alespoň základní přehled o pojmech jako jsou jistina úroku, co jsou to úroky jako takové a co je to anuitní splátka a podobně.

K dispozici je na internetu nespočet kalkulaček neboli srovnávačů, které mohou pomoci s představou o tom, jakou finanční zátěž hypotéka obnáší. Kalkulačka složené úročení velmi dobře porovná, stejně tak v jiných případech dobře poslouží i kalkulačka na výpočet čisté mzdy.

Mezi běžné finanční produkty patří poskytování kreditních a debetních karet, hypoteční úvěry, spotřebitelské úvěry a investice.

Česká spořitelna

Česká spořitelna je součástí skupiny Erste Group, která sídlí ve Vídni. Podle počtu klientů (cca 4,5 milionu) je největší bankou na českém území. Má celkem 429 poboček, 1800 bankomatů a hodně se angažuje i v charitativní činnosti.

Mezi hlavní produkty ČS patří:

  • vydávání kreditních karet a debetních karet
  • poskytování půjček
  • správa běžných účtů
  • spořicí účty
  • termínované vklady
  • stavební spoření
  • doplňkové penzijní připojištění
  • investiční příležitosti

Česká spořitelna slibuje hypotéku s úrokovou sazbou od 4,49 % ročně se splatností 5-30 let. V případě hypotéky je možné získat až 90 % ceny nemovitosti a využívat dlouhé fixace. Pro více podrobností lze využít kalkulačku hypoték České spořitelny.

ČSOB

ČSOB, pod celým názvem Československá obchodní banka je instituce, která působí v Česku i na Slovensku. Poskytuje finanční produkty fyzickým osobám i podnikatelským nebo institucionálním subjektům.

ČSOB má přibližně 4,2 milionu klientů a 200 poboček. Úzce spolupracuje s Českou poštou. K dispozici je cca 1000 bankomatů. Poskytuje půjčky, spoření, hypotéky a investiční příležitosti.

Komerční banka

Komerční banka má v česku zhruba 1,7 milionu zákazníků. Zabývá se především drobným bankovnictvím, kde zajišťuje komplexní služby jak fyzickým osobám, tak i podnikatelským subjektům. Mezi produkty patří depozitní a úvěrové produkty, investice například do podílových fondů, hypotéky a další.

Má zhruba 240 poboček a 857 bankomatů.