Půjčky pro každého – pro studenty, bez registru, na splátky

pujcka-pro-studenty

Vzít si půjčku není nic výjimečného. Není ostudou přiznat, že pro jednou není peněz nazbyt, a požádat o půjčku. Jak ovšem postupovat v případě, pokud žadatel stále studuje a nemá stálý příjem, nebo má z minulosti záznam v registru a není snadné úvěr získat? Kde najít půjčku pro každého?

Základními kategoriemi půjček jsou úvěry bankovní a nebankovní. Zatímco prvně jmenované půjčky jsou poskytovány klasickými bankovními domy s fixními a nepohyblivými pravidly, nebankovní úvěry poskytované licencovanými společnostmi mají svobodnou volbu rozhodovat o tom, komu půjčku udělí a komu nikoliv. U takových společností se tak najde půjčka pro každého.

Na bankovní půjčku tudíž dosáhnou pouze solventní bezproblémoví klienti, kteří ve své úvěrové historii nemají žádný negativní záznam. K účelům kontroly takových historií slouží registry dlužníků typu SOLUS, BRKI nebo NRKI, které spolupracují s poskytovateli finančních služeb. Přičemž zápisy v registrech zůstávají i několik let po uhrazení dluhu.

Půjčky se záznamem v SOLUSu

Pro mnoho klientů jsou takové registry velkou přítěží, neboť je omezují v budoucích žádostech o úvěr. Banky půjčky se záznamem v SOLUSu kategoricky zamítají a žadatelům nezbývá, než se obrátit na nebankovní instituce. S tolerantnějšími podmínkami, ovšem s vyššími úroky a poplatky.

Půjčka na splátky bez registru je řešením pro ty, kteří se potýkají s dosud nevyřešenými předchozími finančními závazky, opozdili se se splátkami, případně se jejich jméno ve sporadických případech ocitlo v registrech úředním nedopatřením. Všechny varianty však znamenají ztíženou cestu k novým půjčkám.

Nebankovním společnostem stejně jako tradičním bankám ukládá zákon povinnost registry dlužníků kontrolovat a každého žadatele o půjčku předem prověřit. Cílem takových kontrol je minimalizace rizika, že klient nebude schopen svoji půjčku splácet. Nebankovní domy ovšem posuzují případ od případu a ani negativní záznam o zpožděné platbě nemusí být překážkou při schvalování žádosti.

Velká konkurence nutí nebankovky k přimhuřování očí a pro mnoho z nich není problém o tři dny opožděná splátka u úvěru splaceného již před dvěma lety. Důležitější je dostatečná bonita klienta, která nebankovce zaručí dostatečnou jistotu, že bude mít klient z čeho úvěr splácet. Tuto bonitu si žádá doložit dokladem o příjmu, či potvrzením o zaměstnání a zpravidla třemi posledními výplatními páskami.

Půjčka pro studenty

Poněkud jiná pravidla se váží ke studentským půjčkám. Banky a většina nebankovních společností vyžaduje krytí úvěru dostatečným pravidelným příjmem. Jak je to však u studentů, kteří tráví většinu svého času čtením učebnic a na vydělávání peněz jim hodiny nezbývají.

Vícero bank vidí ve studentech budoucí potenciální klienty a je ochotno podstoupit riziko poskytnutí financí i méně zajištěným osobám. Jedná se o půjčku bez doložení příjmu a bez ručitele nebo spoludlužníka.

Půjčka pro studenty je vítaným produktem, který dokáže zajistit financování školného, studia v zahraničí, vzdělávacích kurzů, ubytování na koleji, dopravu do školy, případně pomůcek ke studiu jako je notebook nebo mobilní telefon. U studentů středních škol výhradně jen školné.

Jedná se o účelový úvěr, jenž bývá potřeba doložit potvzením o studiu a zpravidla i otevřením účtu u dané banky. Jednu z takových půjček poskytuje MONETA Money Bank nebo Komerční banka. Úvěr Gaudeamus je možné získat ve výši od 20 do 600 000 Kč s úrokem počínajícímna 4,9 %.

Zažádat o něj mohou plnoletí studenti jak středních škol, tak vyšších odborných i vysokých. Splatnost úvěru je 10 let, přičemž během trvání studia lze hradit jen úroky a jistinu splatit až po absolvenci. Alternativou k půjčce pro studenty je kontokorent, případně kreditní karta.