Bezúročná půjčka – smlouva, vzor

bezurocna-pujcka

Kdo žádá o půjčku, měl by jako první řešit úrokovou sazbu a poplatky. Tedy o kolik půjčku přeplatí. Existují i společnosti, které nabízejí bezúročnou půjčku. Jak bezúročná půjčka funguje? A jaký je vzor smlouvy o bezúročné půjčce?

Půjčky bývají dost často strašákem. Obzvláště ty nebankovní, které někdy nemají daleko k půjčkám od lichváře. Kvůli vysokým sankcím, úrokům a poplatkům může dlužník snadno skončit v insolvenci nebo dokonce přijít o střechu nad hlavou.

Ne každá půjčka však musí být zatížena vysokými úroky. Ačkoliv to zní jako pohádka, existuje i bezúročná půjčka. Není to žádný podvod ani levárna. Nabízí je většinou nebankovní společnosti. A dokonce existuje i bezúročná půjčka od státu.

Bezúročnou půjčku, tedy půjčku s úrokem 0 %, sice nabízejí i banky, ovšem ty si účtují různé poplatky (za správu, vyřízení, vedení účtu), takže se nejedná o půjčku zadarmo.

Jaké jsou podmínky bezúročné půjčky? A kdo o ni může žádat?

Bezúročná půjčka – půjčka bez úroků

Už samotný název půjčky napovídá, co je bezúročná půjčka. Je to druh půjčky, u které dlužník neplatí žádný úrok. Proto se lze setkat i s názvem půjčka bez úroků. Některé společnosti tento typ půjčky nabízejí pod názvem první půjčka zdarma.

V praxi bezúročná půjčka funguje tak, že když si dlužník půjčí například 100 tisíc korun, tak bude vracet stejnou částku a ani o korunu navíc. Pochopitelně za předpokladu, že bezúročnou půjčku vrátí včas.

Půjčka bez úroků patří mezi nejlepší nabídky na trhu, protože dlužník půjčku nepřeplácí.

I přesto je dobré si dávat na nabídky bezúročné půjčky pozor. Někteří obchodníci totiž lákají na půjčku bez úroků, kdy například nabízejí nějaký spotřebič na splátky bez navýšení. Mohlo by se tedy jednat o typ bezúročné půjčky, avšak často nabídka zahrnuje skryté poplatky.

Bezúročná půjčka ovšem automaticky neznamená bezplatná. Proto by si měl kupující či žadatel předem prověřit podmínky půjčky a zda opravdu půjčku nepřeplatí.

Dobrým ukazatelem půjčky je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta udává, jaká je celková nákladovost půjčky. Zahrnuje v sobě nejen úrok, nýbrž i všechny ostatní platby (poplatky) související s půjčkou.

Banky běžně nabízejí bezúročné půjčky v podobě kreditních karet. V rámci předem odsouhlaseného rámce může klient čerpat peníze podle potřeby. Pokud zvládá peníze vracet v rámci dohodnutého bezúročného období (většinou 30 – 45 dní), neplatí z této půjčky žádný úrok

Bezúročná půjčka – podmínky

Ne všechny banky a nebankovní společnosti nabízejí bezúročnou půjčku a ne každý žadatel ji automaticky dostane.

Obvykle je potřeba splnit obecné podmínky, mezi které patří:

  • plnoletost
  • bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky
  • vlastní bankovní účet
  • mobilní telefon

Základní podmínkou bezúročné půjčky je vrácení půjčených peněz včas. Pokud dlužník půjčené prostředky nevrátí v domluveném termínu, pak ztrácí možnost získání půjčky bez úroků a poplatků.

V takovém případě banka nebo nebankovní společnost účtuje úroky a další poplatky dle platného ceníku. 

Další podmínkou je, že se většinou musí jednat o nového klienta u daného poskytovatele. Proto také název „první půjčka zdarma“. Podmínkou získání bezúročné půjčky většinou bývá i povinnost doložit pravidelný příjem.

Bezúročná půjčka – výhody a nevýhody

Půjčka bez úroků má mnoho výhod, na které se dlužník může těšit, pokud půjčku včas vrátí. Patří mezi ně:

  • mírné podmínky půjčky
  • nulový úrok a nulové RPSN
  • žádné poplatků
  • kolik si dlužník půjčí, tolik vrátí

Jako všechny typy půjček i půjčka bez úroků má své nevýhody. Jedná se o následující:

  • většinou pouze pro nové klienty
  • nutnost vrátit vypůjčené prostředky včas
  • nutnost pravidelného příjmu
  • účtování vyšších sankcí za porušení podmínek

Je také dobré vědět, že u bezúročné půjčky je možné si půjčit jen nižší obnosy v řádech tisíců korun a navíc s kratší dobou splatnosti.

Půjčka bez navýšení

Jak již bylo uvedeno, pod pojmem půjčka bez navýšení se skrývají nabídky obchodníků, kteří prodávají zboží na splátky bez navýšení.

Půjčka bez navýšení funguje tak, že při nákupu na splátky bez navýšení se celková částka rozdělí na několik splátek. Někteří obchodníci opravdu mají nabídky s nulovým úrokem i nulovými poplatky. V takovém případě kupující nezaplatí o korunu navíc a jedná se o skutečnou půjčku bez navýšení.

Ovšem pozor, je v tom háček a není malý. Proč by přece obchodník nabízel něco zadarmo, když by z toho sám nic neměl? To by mu jeho podnikání asi moc dlouho nevydrželo.

Zboží sice může být nabízeno na splátky bez navýšení, ovšem náklady na splátky mohou rozpočítány již v ceně zboží. Nabídka na nákup zboží či služeb formou půjčky bez navýšení je tak jen jednou z forem marketingových akcí.

Než člověk podepíše smlouvu o půjčce bez navýšení, měl by si porovnat cenu vybraného konkrétního zboží na internetu. Může se totiž stát, že stejný výrobek v jiném obchodě pořídí levněji.

Ne každý nákup a půjčka bez navýšení musí být vždy tak výhodný, jak se na první pohled zdá.

Při sjednávání půjčky bez navýšení platí vždy pouze a výhradně to, co je uvedeno v příslušné smlouvě. Zásadní je nevěřit marketingovým slibům prodejce a důkladně si pročíst obchodní podmínky.

pujcka-bez-uroku-9264994
Jako půjčka bez navýšení bývá nabízeno zboží na splátky bez navýšení.

Bezúročná půjčka od státu

Že by stát dával něco zadarmo zní skoro jako utopie. Je to sice z nevíře, ovšem existuje i bezúročná půjčka od státu.

Typickým příkladem bezúročné půjčky od státu je například program Zateplování z roku 2020, v rámci kterého byla zájemcům po splnění podmínek poskytnutá bezúročná půjčka od státu v celkové výši 600 milionů korun. 

Mezi bezúročné půjčky od státu patří i půjčka COVID. Ta je poskytována malým a středním podnikatelům, kteří byli v rámci svého podnikání znevýhodněni epidemií COVID-19 a souvisejícími opatřeními.

TIP: Podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele nabízí řada poskytovatelů půjček. Jak ji vybrat?

Stát také nabízí půjčky na bydlení pro mladé z programu Vlastní bydlení, ve kterém by pro tyto úvěry letos mělo být k dispozici 700 mil. korun.

Nejedná se sice o zcela bezúročnou půjčku od státu, ovšem žadatelé mohou dosáhnout na nižší úrokovou sazbu než v bance. Úvěr stát nyní nabízí se sazbou 2,49 % ročně s fixací na 5 let. A i podmínky úvěru čerpání jsou mírnější. 

V minulosti byla bezúročná půjčka od státu nabízena v podobě tzv. novomanželské půjčky, kterou nabízel stát novomanželům, aby podpořil mladé rodiny.

Smlouva o bezúročné půjčce – vzor

Skutečná bezúročná půjčka bývá běžná při půjčování v rodině, mezi kamarády, v některých případech i od zaměstnavatele. I když si člověk říká, že své blízké zná a žádnou smlouvu u bezúročné půjčce nepotřebuje, měl by ji uzavřít.

Vzor smlouvy o bezúročné půjčce přitom není nijak složitý. Správně se má tato smlouva nazývat smlouva o zápůjčce, ovšem to zas až takovou roli nehraje. Důležité je, aby smlouva měla základní náležitosti.

Jaký je tedy vzor smlouvy o bezúročné půjčce? Smlouva by měla obsahovat následující:

  • určení smluvních stran (tj. zapůjčitel a vydlužitel),
  • předmět smlouvy (tj. částka, která se půjčuje),
  • datum, do kterého je nutné půjčku vrátit,
  • uvedení, že vydlužitel není povinen platit zapůjčiteli ode dne poskytnutí půjčky do dne jejího vrácení žádné úroky (tj. bezúročná půjčka),
  • způsob splatnosti půjčky (na účet nebo v hotovosti).

Pokud by se chtěl zapůjčitel pojistit, je možné sjednat denní úrok z prodlení pro případ, že by vydlužitel nevrátil půjčku včas.