Pojištění auta – jak k němu přistupovat, na co si dát pozor

pojisteni-auta-2

Porovnání a srovnání dosavadního pojištění auta může přinést úspory. Avšak mnoho majitelů aut každoročně obnovuje své pojistky, aniž by si ověřili ceny u jiných pojišťoven. Faktory cenotvorby povinného ručení jsou dané. Sazby se však u jednotlivých společností často značně liší. I přesto, že jde o stejné krytí. Proto je rozumné porovnat nabídky pojištění auta od více pojišťoven. Jak najít to nejlepší a nejlevnější pojištění auta? Jaké vybrat a na co si dát při výběru pozor?

Trh pojištění aut nabízí řadu variant a balíčků, které mohou být pro vlastníka výhodnější. Je dobré vědět, jaké možnosti může motorista mít a kde je najít. Porovnáním a srovnáním dosavadní pojistky s možnou novou dokáže předejít přeplácení na pojištění auta.

Kdy se majitel vozu nejčastěji poohlíží po nové pojistné smlouvě

Průzkumy na nové pojištění auta hovoří jasně. Majitele vozů by motivovalo k nákupu nové pojistné smlouvy na auto pár důvodů, které vycházejí z jasných názorů. Závisí na věku vlastníka a jeho zkušenostech, či požadavcích.

Více než polovinu respondentů přiměje k nové smlouvě pojištění auta některý z těchto tří důvodů:

 • špatná zkušenost s pojistnou událostí
 • hledání lepší ceny
 • současná pojišťovna nemá typy pojištění, které daný vlastník chce

Starší řidiči, ve věkovém rozmezí 58 až 76 let, volí nejčastěji důvod pro nákup nového pojištění lepší cenu u konkurence. U mladších řidičů, kteří jsou zařazeny do rozmezí věku 18 až 25 let, jsou na prvním místě v motivaci hledání nové smlouvy špatné zkušenosti s pojistnou událostí a typy pojištění.

Řidiči, kteří již mají zkušenosti, mají nárok na nižší ceny pojistky. I z toho důvodu hledají co nejlevnější pojištění auta. Pokud mají svou řidičskou historii bez nehod a škod, mají své hledání značně ulehčené. U mladších, méně zkušených řidičů, je motivací k hledání výhodnější pojistky na auto neuspokojená zkušenost s dosavadním smluvním ujednáním.

Náklady na pojištění vozidel ovlivňuje řada faktorů.

Faktory, které ovlivňují náklady na pojištění vozidel, jsou rozsáhlé. Záleží jak na samotném vlastníkovi, jeho zkušenostech, věku, či místu bydliště, tak i na daném vozidle, které chce pojistit. Čím výkonnější a novější automobil má, tím vyšší cena povinného ručení je.

Náklady na pojištění vozidla se liší v závislosti na několika faktorech, mezi které obvykle patří:

 • řidičská historie
 • věk a počet let řidičské praxe
 • místo, kde vlastník automobilu žije
 • výběr pojištění vozidla
 • výše spoluúčasti u havarijního či komplexního pojištění
 • model vozidla
 • historie pojištění vozidla

Pojistky vycházejí z kalkulačních vzorců, které nemusí řada klientů ani chápat. Vše záleží na velikosti pojištění, limitech a krytých škodách, které chce vlastník zahrnout do pojistky a mít tak finanční ochranu před možnou událostí. Avšak z faktorů výše je jasné, že i on sám svou výši pojistky ovlivní.

Jak najít nejlepší cenu pojištění auta

Jakmile se vlastník rozhodne, jak vysoké pojištění auta potřebuje, je čas začít hledat pojistnou smlouvu. K tomu může pomoci porovnání pojištění auta, které vytváří komplexní přehled o aktuálních nabídkách na trhu pojištění.

Sazby se u jednotlivých společností často značně liší. Pokud jde o stejné krytí, je rozumné porovnat nabídky pojištění auta od více pojišťoven. Prvním krokem k tomu, jak získat nejlevnější pojištění auta, je poohlédnutí se po nabídkách. Pokud se vlastník nebude zajímat o ostatní nabídky, nebude vědět, zda jsou jeho sazby na horní hranici nebo nejlevnější. Pro rychlý přehled je vhodné využít ePojistka.cz, kde lze srovnat pojištění do 2 minut.

Získání více nabídek pomůže najít nejvýhodnější pojišťovnu pro pojištění vozidel. Bezplatné nabídky může osoba najít online nebo ve spolupráci s pojišťovacím agentem. Nezávislí pojišťovací agenti mohou poskytnout nabídky od více společností. Nabídky pojištění jsou vždy zdarma. Při zjišťování nabídek autopojištění je dobré se zeptat i na slevy.

Náklady na pojištění auta může obvykle snížit sleva za:

 • sloučení více pojistných smluv od stejné společnosti, například pojištění auta a domácnosti
 • pojištění více než jednoho vozidla u stejné společnosti
 • kvalifikaci pro slevu pro dobré řidiče
 • platba za pojištění vozidla v plné výši za dané období, nikoli měsíčně

Zvolení vyšší spoluúčasti má na cenu další vliv. Zatímco je pro povinné ručení cena určena dle limitů krytí škod, u havarijního a komplexního pojištění je dalším faktorem i spoluúčast. Spoluúčast je částka, kterou pojišťovna odečte od kontroly pojistného plnění. Čím vyšší je spoluúčast, tím méně za pojištění vlastník zaplatí.

pojisteni-automobilu-7047199
Srovnávač ePojistka.cz nalezne nabídky, které jsou výhodné, s asistenční službou a spolehlivě kryjí škodné události.

Jak funguje pojištění auta dle ujetých kilometrů

Pokud vlastník s automobilem moc nejezdí, vyplatí se zvážit pojistka na auto dle ujetých kilometrů. Jedná se o pojistku na kilometr. Tyto pojistky účtují měsíční základní sazbu a také sazbu za ujetý kilometr. Mohou být cenově dostupnější variantou, pokud za volantem pojištěný netráví mnoho času.

Princip funguje na prvotním odhadu motoristy. Ten určí, kolik kilometrů za daný rok předpokládá ujet. Pojišťovna si od klienta vyžádá fotografii tachometru, kterou určí aktuální a přesný počet najetých kilometrů k začátku pojistného období.

Dle předpokladu o ujetých kilometrech za rok je vypracována výše pojistného, která se klientovi stanoví. Tři měsíce před ročním zúčtováním je vlastník povinný zaslat novou, aktuální fotografii tachometru. Na základě toho je vytvořeno pojistné na nové období. Jelikož výpočtu předchází pouze odhad, může se stát, že najeté kilometry budou vyšší nebo nižší.

V případě, že řidič nenajede daný počet kilometrů za rok, který ve svém odhadu uvedl, má nárok na přeplatek z pojistky. Pojišťovna mu danou částku vrátí nazpět. Pokud by však odhadované kilometry překročil, bude muset danou výši doplatit.

Povinné ručení výhodně a levně, havarijní s ohledem na krytí

U povinného ručení je výběr snadnější. Limit krytí je ze zákona stanoven na minimální výši 35 milionů korun na škody na zdraví a 35 milionů korun na škody na majetku. Pokud by však chtěl řidič šetřit při výběru havarijního pojištění, nemusí se mu toto jednání vyplatit. Je potřeba přemýšlet na obsahu pojištění, limitech a situacích, na které se pojistka vztahuje.

Pojištění vozidla ochrání před drahými, někdy i zničujícími překvapeními. Když se řidiči stane krytá nehoda, jako pojištěný vlastník může získat pomoc při úhradě účtů za lékařskou péči, opravy, některé náklady na právní obhajobu a další.

Jednoduchý a levný balíček havarijního pojištění může znamenat to, že řada škodných událostí se nebude na pojistku vztahovat. Stejně tak jako u jiných finančních produktů, podmínky jsou důležitou součástí smluvních ujednání.