Půjčka na rodičovský příspěvek – na RD a rodičovské dovolené

pujcka-na-rodicovsky-prispevek

Když se narodí dítě, bývá to většinou událost, z níž se raduje celá rodina. Štěstím ovšem neskáče rodinný rozpočet a prázdná peněženka. Přestože ženy po porodu pobírají peněžitou podporu v mateřství a posléze rodičovský příspěvek, finanční propad je oproti dřívějšku markantní. Jak získat půjčku na rodičovský příspěvek?

V prvé řadě je potřeba neplést si jednotlivé pojmy. Těhotná žena na mateřskou dovolenou nastupuje 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Ode dne nástupu jí už nenáleží plný plat vycházející ze zaměstnání na hlavní pracovní poměr, nýbrž peněžitá pomoc v mateřství.

Ta trvá 28 týdnů (196 kalendářních dnů) pokud se ženě narodí jedno dítě. U dvojčat a vícerčat se doba mateřství prodlužují na 37 týdnů (259 dnů). Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají všechny ženy, které byly před nástupem na mateřskou dovolenou zaměstnány minimálně 9 měsíců v rozmezí dvou let.

Kolik je mateřská a rodičovský příspěvek

To se týká rovněž žen, které pracovaly jako živnostnice a hradily si po stejnou dobu nemocenské pojištění, které je ze zákona nepovinné. Mateřská je počítána jako 70 % z vyměřovacího základu. Při minimální mzdě, která v roce 2024 činí 18 900 Kč, dostane maminka 399 Kč za každý kalendářní den, tj 11 970 Kč měsíčně.

Mateřská za 28 týdnů v případě jednoho narozeného potomka a minimální výplaty je 73 304 Kč, za 37 týdnů u dvou a více ratolestí pak 96 866 Kč. Pokud ženy podmínku k dosažení peněžitého příspěvku v mateřství nesplní, mohou rovnou začít čerpat rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek činí celkem 300 000 Kč na jedno narozené dítě (od roku 2020 byl zvýšen z původních 220 tisíc korun). V případě dvou a více narozených dětí současně tento příspěvek činí 450 000 Kč.

Jak dlouho lze čerpat rodičovský příspěvek

Pobírat rodičovský příspěvek může žena (případně muž) pobírat do věku dítěte čtyř let. Většina rodičů však volí čerpání do tří let věku, kdy je příspěvek 300 tisíc postupně měsíčně vyplácen na účet rodiče po dobu tří let. Dosahuje přibližně 9 700 korun za měsíc.

Při volbě čerpání rodičovského příspěvku po dobu 4 let je měsíční částka vypočítána na 6 250 korun. Nemá-li žena stabilní zázemí a dostačující podporu manžela či rodiny, je tato částka víceméně likvidační. Výplata příspěvku se také může o pár dní či týdnů opozdit, případně nedorazí alimenty od druhého rodiče.

V takových případech nastává nezáviděníhodná situace, kterou je potřeba ihned řešit. Zejména matky samoživitelky se dostávají do svízelných okamžiků, kdy je potřeba každá koruna a není času nazbyt.

Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené

Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené, známá také jako půjčka pro maminky na RD, je pro banky téměř stoprocentně vyloučená. Banky moc dobře vědí, že rodičovský příspěvek je účelovým státním příspěvkem, jenž je poskytován v souvislosti s péčí o dítě.

Neměl by být proto použit z jiných důvodů, tím spíše ne jako doložení příjmu u žádostí o půjčku na mateřské. Banky se brání tvrzením, že mají zodpovědnost vůči klientům a zákonnou povinnost zhodnotit úvěruschopnost potenciálních zákazníků.

Výjimka může nastat v případě, že má žena na rodičovské dovolené ještě přivýdělek bokem, například pracuje na částečný úvazek, má večerní brigádu, nebo vedlejší příjem z pronájmu nemovitosti. Všechny tyto příjmy (vyjma rodičkovského příspěvku) lze sečíst a považovat za doložení příjmu, na jehož základě je možné půjčku pro maminky na rodičovské dovolené poskytnout.

Půjčka na rodičovský příspěvek

Alternativy k bankovním půjčkám jsou nebankovní půjčky. Oproti úvěrům u banky mají vyšší úroky, ovšem na druhou stranu jsou vyvážené mírnějšími podmínkami schválení a větší dostupností i pro rizikovější klientelu, jako maminky na rodičovské dovolené bezesporu jsou.

Nebankovní sektor se půjčce na rodičovský příspěvek prakticky nebrání. Naopak je v jeho zájmu přilákat co největší procento klientů a znásobit vlastní zisky. V inzerátech a na webových stránkách jednotlivých nebankovních společností se proto hojně objevují emočně zbarvené slovní obraty, jejichž primárním cílem je vyvolat v lidech neuhasitelnou potřebu půjčky.

Půjčka na rodičovské dovolené je zhusta prezentována jako vysvobození, záchrana, či konec bezesných nocí. Aby rodičovská dovolená nezůstala v myslích penězprostých žen jako doživotní trauma, při půjčce na rodičovské se jim uleví a znovunabydou práva na spokojený život.

Půjčka na rodičáku

Půjčku na rodičovské neboli také půjčku na rodičáku poskytuje například společnost Ammado, jež je ochotná uvolnit od 5 do 100 tisíc korun se splatností jeden rok až 7 let. Jako bonus Ammado k půjčce na rodičáku nabízí bezplatný odklad splátek až na 4 měsíce.

Nezáleží ani na době trvání rodičovské dovolené. Ani končící rodičák není překážkou v udělení půjčky na mateřské. Půjčku na rodičáku Ammado lze vyplatit na účet případně hotově poštovní poukázkou. Jedná se proto o půjčku na rodičáku bez účtu a dokonce i bez registru.

Alternativy k půjčce na rodičovské

Než se novopečené maminky či tatínkové uchýlí k půjčce na rodičovské, měli by prvotně zvážit všechny dostupné varianty a alternativní řešení. Požádat o finanční pomoc rodiče či sourozence není ostudou, zejména, jedná-li se o mateřství první a nový životní styl a výše výdajů nejsou prozatím stabilizované.

U miminek a malých dětí není nezbytně nutné nakupovat veškeré oblečky zbrusu nové. Kojenci velmi rychle rostou a sotva unosí drahé kousky výbavy. Dětský textil z druhé ruky poslouží stejně dobře jako šaty nové a ušetří cenné koruny v napjatém rozpočtu. To samé platí u kočárků ze second handu.

Mnoho maminek se vrací k dříve populárním znovupoužitelným látkovým plenkám. Jednorázové pleny představují výraznou položku ve výdajích a zatěžují životní prostředí. Spousta žen proto volí ekologičtější a levnější způsoby, jak miminku zajistit základní potřeby. Pomůže také naučit batole na nočník v co nejranějším věku.

Zvážit by rodiče měli také nutnost pořízení různých pomocníků do domácnosti. Opravdu se maminky neobejdnou bez moderních vymožeností typu ohřívačka kojeneckých lahví? Neuškodí přeptat se na rady a triky svých rodičů nebo kamarádek, které už děti mají. Tipů na ušetření peněz při výchově miminka není málo.