Bankovní půjčky a úvěry

bankovni-pujcky

Bankovní půjčky mají v porovnání s nebankovními poskytovateli striktnější požadavky a podmínky. Na druhou stranu však bankovní půjčky představují výhodnější úrokové sazby a vyžadují méně poplatků. Co dalšího je dobré o bankovních úvěrech vědět? Jak vybrat tu nejvýhodnější bankovní půjčku?

Trh finančních produktů představuje široké portfolio možných nabídek pro klienty. Ti si mohou volit mezi řadou bankovních a nebankovních poskytovatelů a jejich úvěrových variant. Banka je ověřenou jistotou, která poskytne jistou finanční půjčku za výhodnějších úrokových sazeb. Vybrat tu nejlepší však může být oříšek.

Bankovní nebo nebankovní sektor

Každý zájemce o půjčku, který se rozhoduje mezi nabídkou banky a nebankovní společnosti, by měl vědět, že na bankovní úvěr je mnohem těžší dosáhnout. Banky velmi důkladně prověřují bonitu žadatele, proto je nutné disponovat skutečně dostatečným příjmem, nemít žádné záznamy v registru dlužníků a podobně.

Proto není divu, že se mnoho lidí obrací na nebankovní subjekty, které půjčí téměř každému, kdo má alespoň nějaký příjem. Na druhou stranu u banky se člověk nemusí bát žádného podvodu a celkově jsou pro klienta bankovní úvěry bezpečnější než ty nebankovní.

Možná zápůjčka je u bankovních institucí často několikanásobně vyšší a doba splatnosti je delší. Nebankovní společnost a její dlouhodobá půjčka nebude z ekonomického hlediska úrokových sazeb srovnatelná s tou bankovní.

Bankovní půjčky a bankovní úvěr, jaký je rozdíl

Bankovní půjčky lze z pohledu klienta považovat za bankovní úvěr. Pro osobu, která si chce v bance půjčit, není mezi půjčkou a úvěrem skoro žádný rozdíl. U bankovní instituce dostane v obou případech zápůjčku ve formě finančních prostředků za předem sjednaný úrok.

Rozdíl, který je mezi termínem bankovní půjčky a bankovní úvěr, spočívá v právní úpravě a jejím znění. Úvěr vychází ze zákona o spotřebitelském úvěru. Může jej poskytnout jedině subjekt, který má oprávnění. Půjčka je legislativně upravena v občanském zákoníku. Tu může poskytovat kdokoli a nemusí být pouze finanční povahy.

Klient tedy rozdíl mezi terminologií nijak nepocítí. Je však dobré vědět, že pro půjčku je přesnější označení zápůjčka a to jak u finančních hodnot, tak i těch materiálních a hmotných.

A jak jsou na tom cizinci žijící v ČR – mají nárok na půjčku? To rozebírá článek půjčka pro cizince a Slováky.

Účelový úvěr

Nebankovní společnosti poskytují půjčky bez nutnosti doložení účelu. Jsou tak využívány půjčky na cokoli. U bankovní instituce jsou úvěry z velké části obdobně bezúčelové. Klientova bonita se prověří a účel zápůjčky není potřeba doložit. Avšak bankovní portfolio produktů disponuje i nabídkou, která účelový úvěr požaduje.

Účelový úvěr je takový typ půjčky, která je specificky využitelná. Úvěrová smlouva obsahuje předem daný účel užití finančních prostředků. Nejvíce častým a zároveň i známým bankovním účelovým úvěrem je hypoteční úvěr.

Hypotéka je typickým příkladem, kdy je účelový úvěr využit. Tento dlouhodobý úvěr slouží svým účelem k bydlení. Opakem je například spotřebitelský úvěr, který může být bez problému bezúčelový. Je poskytnut soukromé osobě, která o půjčku zažádá a splní podmínky k sjednání.

Spotřebitelský úvěr kalkulačka pro výpočet úroků z půjčky

U banky je spotřebitelský úvěr základním finančním produktem, který je nabízen soukromím osobám. Klient je prověřen a v případě splnění požadavků je jeho žádost kladně vyřízena. Banky poskytují úvěry v pracovní dny a půjčka o víkendu je tak možná pouze u nebankovní společnosti. Příkladem může být půjčka Home Credit, která je nabízena 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Splácení probíhá u bankovní i nebankovní společnosti dle předchozí domluvy. Spotřebitelský úvěr je pravidelně splácen v určitém časovém intervalu po smluvenou dobu. Nejčastěji jsou splátky měsíční, jejich výše a počet je dle smlouvy jasně nastaven. Výpočet úroků z půjčky dokáže i samotná kalkulačka spotřebitelského úvěru.

K výběru té nejvhodnější půjčky slouží spotřebitelský úvěr kalkulačka. Má formu interaktivního online formuláře, který vede potenciálního klienta výběrem. Do úvěrové kalkulačky zpravidla stačí zadat požadovanou výši půjčky (tzv. jistinu úvěru) a splatnost.

Zobrazí se aktuálně dostupné nabídky. Zájemce o půjčku si jednu z nich jednoduše vybere a případně rovnou sjedná skrze jednoduchý formulář. Kalkulačky půjček jsou však nezávazné a lze si prostřednictvím nich například jen udělat přehled o trhu s bankovními půjčkami.

nejlevnejsi-bankovni-pujcka
U banky je spotřebitelský úvěr základním finančním produktem, který je nabízen soukromím osobám.

Předčasné splacení úvěru kalkulačka

Kalkulačky slouží především k tomu, aby měl klient jasnou a rychlou představu o výši měsíční splátky, která je pro jeho vybraný finanční produkt vhodná, společně s výší úroku, která z úvěru plyne. Hodnotu splátek si může měnit a zjišťovat tak jeho možnosti splácení.

Řada půjček lze splatit i před uplynutím doby splácení. K tomu poslouží i předčasné splacení úvěru kalkulačka. Díky tomu získá klient jasný obraz toho, kolik korun ho bude stát splacení úvěru předčasně. Může se jednat jak o půjčky, tak i o hypotéky. Jedná se o představu vynaložených nákladů, které plynou z předčasného splacení.

U produktů, kde je předčasné splacení úvěru zdarma, neplynou pro klienta poplatky ani úroky navíc. Požádá svého poskytovatele o vyčíslení zůstatku daného úvěru a zbylou část může doplatit.

Nejvýhodnější bankovní půjčka

Nabídka bankovních půjček je široká a proto může být obtížné se v ní vyznat. Nabízí je každá banka, a to obvykle v několika variantách, tudíž nastává otázka, jak najít tu nejvýhodnější půjčku. Pro vyhledání nejvýhodnějšího úvěru je možné využít online kalkulačky půjček, které jsou dostupné na nezávislých webech věnovaných finančním tématům.

Ukazatelem výhodnosti půjčky je především RPSN (roční procentní sazba nákladů), která v sobě zahrnuje úrokovou sazbu i veškeré poplatky spojené s půjčkou. RPSN je tedy tím, čím se člověk měl při výběru půjčky řídit. Ukazuje totiž celiství pohled finanční zátěže zápůjčky, neboli to, co člověk za půjčku přeplatí.

U bankovních poskytovatelů je záruka ověřených subjektů. Svou bankovní činnost mají schválenou a certifikovanou u ČNB. Banky jsou navíc ekonomičtější alternativou půjček oproti nebankovnímu sektoru.

U jaké banky sjednat půjčku, srovnání bank

Různé varianty půjček nabízí každá tuzemská banka, proto je rozhodně z čeho vybírat. Záleží na podmínkách poskytovatele, požadavcích a možnostech klienta a na aktuálních sazbách úvěrů u daných institucí.

Aktuálně lze o půjčku požádat například u těchto bank:

O bankovní spotřebitelské úvěry úvěry mohou žádat fyzické osoby starší 18 let, které disponují dostatečným příjmem a nemají žádné závazky po splatnosti. Srovnání bank a jejich produktů je doporučeno prostřednictvím online porovnávače aktuálních nabídek.

Bonita klienta kalkulačka

Jak již bylo zmíněno, žádost o půjčku u bankovní instituce je spojena s pevnými a striktními požadavky na klienta. Právě proto je bonita klienta kontrolována a banka si žadatele nejprve prověří. Bonita klienta kalkulačka slouží k ověření a zhodnocení, jak je klient schopný svůj potenciální dluh splácet.

Bonita klienta kalkulačka je bankou posuzována především dle příjmů a výdajů. Dobře bonitní klient je schopen svůj budoucí dluh v bance splatit řádně a včas. U nebankovních společností není bonita posuzována a doložení příjmů není vyžadováno. Proto na bankovní půjčky dosáhne jen omezené množství klientů, kteří bonitu splní.

Na internetových portálech lze výpočet obejít a využít bonita klienta kalkulačka. Vypočte poměrově celkové splátky dluhu vůči příjmům. Nesmí být vyšší než 45 %. U žadatelů do 36 se jedná o poměr maximálně 50 %.

Bankovní půjčky a výplata peněz

Banky půjčky vyplácejí na účet a to zpravidla ihned po schválení žádosti a podpisu smlouvy. Vyhodnocovací proces může nějakou dobu trvat, nicméně poté se peníze na účtu objeví prakticky okamžitě. Bohužel nejsou dostupné žádné bankovní půjčky v hotovosti, půjčka na ruku je doménou nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Výběr bankovního poskytovatele je dobré porovnat s aktuální nabídkou na trhu a vybrat tu, která nabízí výhodné podmínky úvěru a RPSN. Banky a její produkty jsou ověřené, transparentní a úrokově výhodné.