Půjčka na mateřské – pro ženy na MD, dlouhodobé

cuteyoungdaughteronapiggybackridewithher

Mateřská dovolená má často do skutečné dovolené opravdu daleko. Jde o období, které je pro maminku i zbytek rodiny velmi náročné. A protože maminky přichází o své pravidelné příjmy, může se jednat o období náročné také po finanční stránce. Existují však půjčky na mateřské, které v tísnivé situaci mohou pomoci. Jak fungují a kdo je nabízí?

Rodiče na mateřské i rodičovské dovolené mohou žádat o nebankovní půjčky, jejichž poskytnutí není podmíněno příjmem ze zaměstnání. Kromě půjček na rodičovský příspěvek nebo půjček na mateřské lze tedy vyhledávat například také půjčky bez doložení příjmu.

Dobrou zprávou však je, že peněžitá pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek jsou považovány za zdroj příjmu, díky čemuž je možné získat bezpečný bankovní úvěr i půjčku od prověřené nebankovní společnosti.

Na druhou stranu může nízký příjem činit z matek na mateřské poměrně rizikové klienty, proto je půjčka pro matky na rodičovské dovolené, stejně jako mnoho dalších typů úvěrů, spíše záležitostí nebankovních institucí.

Nebankovní půjčky jsou ve většině případů dostupné skutečně pro každého, tedy i pro rodiče na mateřské/otcovské dovolené. Většinou stačí splnit pár jednoduchých podmínek, odeslat online žádost a vyčkat na zaslání finančních prostředků. Ovšem ne vždy jde o vhodné řešení, ačkoliv se to tak na první pohled může zdát.

Půjčka na mateřské – kdo ji nabízí?

Ženy na mateřské a rodičovské dovolené nemají dostatečně vysoký příjem. Tento faktor je pro banky při poskytování úvěrů stěžejní, protože se zaměřují na bonitu klienta. Banky obecně své klienty řádně prověřují, a proto u nich nelze najít půjčky bez ověření příjmu a další rizikové úvěry.

Z tohoto důvodu je půjčka pro ženy na MD dostupná spíše u nebankovních institucí. Zdánlivou výhodou těchto institucí je, že půjčují víceméně úplně každému. To má však také své následky.

Půjčky, které poskytují, jsou velmi drahé, protože se snaží vyvážit rizikovost klientů vyšším úrokem a drahými poplatky. Taková půjčka tak ve finanční tísni ještě mnohdy přitíží a i na první pohled neškodná mikropůjčka může způsobit velké problémy.

Nevýhody nebankovních společností spočívají také v tom, že ne vždy se jedná o spolehlivé firmy. Mnohým z nich jde jen o to, aby klienta obraly o co nejvíce peněz. S těmito společnostmi se často pojí i lichvářské praktiky.

Mezi některé z nebankovních poskytovatelů půjček patří následující společnosti:

Jedná se sice o ověřené společnosti, klienti je však hodnotí různorodě. Mezi nebankovní poskytovatele půjček s velmi dobrými recenzemi patří např. P2P půjčka Zonky nebo Kamali, která je dlouhodobě označována za jednu z nejlepších ve své kategorii.

Půjčka pro ženy na MD od Zonky

Zonky je možné zařadit mezi tzv. peer-to-peer půjčky, zkráceně také P2P. V praxi to znamená, že lidé půjčují lidem skrz online platformu. Jedná se o oblíbeného poskytovatele půjček, což potvrzují kladné recenze i skutečnost, že se Zonky spojila s bankou Air bank.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 20 000–900 000 Kč
 • Splatnost: 12–120 měsíců
 • Úroková sazba: od 4,49 %
 • RPSN: od 4,5 %
 • Potřebné dokumenty: doklad o příjmu, výměr mateřské/rodičovské

V rámci této půjčky lze zažádat o 5 000 Kč až 900 000 Kč, přičemž splatnost se pohybuje od 12 do 120 měsíců. Úroková sazba začíná na 3,99 % p. a., RPSN se pohybuje v rozmezí 4,5 % až 7,72 %. Zonky si dále účtuje poplatek 2 % z celkové částky za zprostředkování půjčky.

Při žádosti o půjčku je třeba doložit dva doklady totožnosti a také zdroj a výši příjmu. Při žádosti o půjčku na mateřské může být navíc vyžadován i výměr mateřské či rodičovské.

Půjčka na mateřské od Home Credit

Společnost Home Credit poskytuje půjčky v rozmezí 10 000 Kč až 250 000 Kč, přičemž doba splatnosti je flexibilní. Konkrétní výši úrokové sazby ani RPSN společnost neuvádí.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 10 000–250 000 Kč
 • Splatnost: dle výše půjčky
 • Potřebné dokumenty: doklad o příjmu

Home Credit mimo klasickou půjčku nabízí také Tesco půjčku, kterou je možné sjednat až do výše 250 000 Kč. Přestože je půjčka poskytována také maminkám na mateřské, doložení příjmu je potřeba.

Půjčka pro ženy na MD od Kamali

Kamali se řadí mezi nejbezpečnější mikropůjčky u nás. Patří mezi nebankovní úvěry s nejvýhodnějšími podmínkami na trhu, kromě toho lze získat také první půjčku zdarma. Tyto půjčky jsou obzvlášť výhodné, protože u nich klient nic nepřeplatí.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 1 000–20 000 Kč (15 000 Kč při první žádosti)
 • Splatnost: 14 dní až 10 měsíců
 • Úroková sazba: od 0 %
 • RPSN: od 0 %

S první půjčkou zdarma se nepojí žádné úroky ani poplatky navíc. Je jen důležité ji včas a řádně splatit, aby byla opravdu zdarma. Noví klienti mohou zažádat o půjčku až do výše 15 000 Kč se splatností 14 až 30 dní. Pokud ji splatí do 14 dní, je Kamali půjčka zdarma a bez poplatků. Výhodou je posouzení žádosti do 1 minuty.

Rozsah této půjčky je v rozmezí 1 000 Kč až 20 000 Kč. V případě potřeby je dobu splatnosti možné prodloužit až na 10 měsíců. Kamali si za odložení termínu splatnosti o 30 dní žádá poplatek 49 Kč za každou půjčenou tisícikorunu.

Jak získat půjčku na mateřské ihned?

Mnoho nebankovních půjček je poskytováno bez ohledu na to, odkud plynou příjmy žadatele. Mohou je proto získat i nezaměstnaní, důchodci nebo právě rodiče na rodičovské dovolené či maminky na mateřské. Často je možné tyto půjčky získat prakticky ihned, respektive okamžitě po schválení žádosti.

Pro získání půjčky na mateřské dovolené je třeba vyplnit jednoduchou online žádost na webu příslušného poskytovatele. Ta obvykle obnáší vyplnění základních údajů o žadateli včetně výše jeho příjmu. Poté již stačí žádost odeslat a počkat na její schválení.

V dnešní době jsou žádosti o půjčky schvalovány velmi rychle, proto lze peníze získat ještě v ten samý den. Zpravidla jsou finanční prostředky odesílány ihned po schválení žádosti.

Podmínky, které musí zájemce o půjčku splňovat, většinou zahrnují bezdlužnost, věk min. 18 let, doložení výše příjmu a bydliště na území ČR. Existuje také expres půjčka bez doložení příjmu, kterých mohou využívat i momentálně nezaměstnaní.

Hotovostní půjčky na MD – na ruku a bez čekání

Některé nebankovní úvěrové společnosti nabízejí mimo jiné také hotovostní půjčky, a to například po označením půjčky na MD na ruku. Výhodou půjček na MD na ruku je, že je lze získat například i o víkendu, kdy nemusí probíhat bezhotovostní transakce.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že o půjčku na MD na ruku je nutné žádat výhradně u prověřených společností. Hotovostní půjčky totiž nabízejí také různí podvodníci, a to například ve formě nelegální půjčky na směnku. Takovým službám je nutné se vyhnout, protože mohou vést k velkému zadlužení a celkovému zhoršení finanční situace.

Bankovní poskytovatelé a dlouhodobé půjčky ženám na mateřské

Přestože podmínky bank nejsou tak benevolentní jako podmínky nebankovních institucí, i některé banky poskytují půjčky pro ženy na MD. Je dobré mít na paměti, že banky většinou matkám na mateřské půjčují jen do určité výše. Maximální částka mnohdy činí 20 000 Kč.

Jednodušší to mají ženy v případě, že si při mateřské či rodičovské dokážou přivydělat. Díky přivýdělku se totiž jejich příjem zvýší, což pro banky znamená větší úvěruschopnost. Ne všechny maminky však mají tuto možnost.

V určitých případech je opravdu složité bankovní půjčku získat. I přesto některé banky poskytují krátkodobé i dlouhodobé půjčky ženám na mateřské. Řadí se mezi ně například:

 • Air bank
 • Equa Bank
 • Česká spořitelna
 • Komerční banka
 • UniCredit Bank
 • ČSOB

Je dobré mít na paměti, že většina bank půjčuje maminkám na mateřské jen v případě, že mají kromě příspěvků ještě nějaký příjem navíc nebo jsou pouze spolužadatelkami.

Pokud už banky půjčku schválí, tak je výhodou, že se často jedná o dlouhodobé půjčky ženám na mateřské, které mají výhodnější podmínky než úvěry na kratší dobu. Mezi tyto bankovní poskytovatele půjček pro ženy na MD se řadí také např. MONETA nebo Hello bank.

Půjčka na mateřské od Komerční banky

Komerční banka nepovažuje peněžitý příspěvek v mateřství za překážku. Z tohoto důvodu se řadí mezi bankovní společnosti, které poskytují půjčky i na mateřské dovolené. Jediným problémem může být to, že tuto půjčku lze vyřídit online pouze za předpokladu, že má žadatel internetové či mobilní bankovnictví KB.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 10 000–2 500 000 Kč
 • Splatnost: 12–96 měsíců
 • Úroková sazba: od 6,9 %
 • Potřebné dokumenty: doklad o příjmu, výměr mateřské/rodičovské příspěvku

V případě žádosti o půjčku na mateřské tedy může být nutné zajít na pobočku osobně. S sebou je nutné mít doklady totožnosti a také výměr mateřské. Půjčku je možné sjednat v rozmezí 10 000 Kč až 2 500 000 Kč s dobou splatnosti 1 rok až 8 let. Úroková sazba začíná na 6,9 % p. a.

Půjčka na mateřské od Equa Bank

Výše půjčky od Equa Bank se pohybuje v rozmezí od 5 000 Kč do 800 000 Kč, přičemž doba splatnosti činí 3 až 120 měsíců. Úroková sazba začíná na 5,7 % p. a. a RPSN je max. 17,51 %.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 5 000–800 000 Kč
 • Splatnost: 3–120 měsíců
 • Úroková sazba: od 5,7 %
 • RPSN: max. 17,51 %
 • Potřebné dokumenty: doklad o příjmu, výměr mateřské/rodičovského příspěvky

Maximální částka, kterou je Equa Bank maminkám ochotna půjčit, se odvíjí od výše rodičovského příspěvku a dalších příjmů, pokud je žena má. Klíčová je také úvěrová historie a další údaje uvedené v žádosti.

Equa Bank půjčku na mateřské je možné sjednat online, což je velkou výhodou oproti mnoha jiným bankám, které vyžadují osobní návštěvu pobočky.

Půjčka na mateřské od Air bank

Ani Air bank nepovažuje mateřskou dovolenou za překážku a poskytuje půjčky i ženám na MD. Stejně jako Equa Bank, také tato banka umožňuje sjednat půjčku na mateřské online. K žádosti je nutné přiložit dva doklady totožnosti a potvrzení o příspěvku na mateřské od ČSSZ.

Parametry půjčky:

 • Výše půjčky: 5 000–90 000 Kč
 • Splatnost: 6–114 měsíců
 • Úroková sazba: od 4,4 %

Zájemci o půjčku mohou zažádat o částku v rozmezí 5 000 Kč až 900 000 Kč. Doba splatnosti se pohybuje od 6 do 114 měsíců. Úroková sazba začíná na 4,4 % p. a. Podmínky dokládání různých dokumentů se liší v případě žádosti o půjčku na mateřské a rodičovské dovolené, toto je tedy třeba si pohlídat.

Jak získat půjčku na mateřské od banky

Klíčovým faktorem pro poskytnutí bankovní půjčky je pravidelný příjem. Důležitým faktorem pro schválení je také výše rodičovského příspěvku a doložení potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).

Klíčovým bodem při žádání o půjčku u banky je také úvěrová historie, která musí být bez zápisu v registru. Banky totiž rozhodně neposkytují půjčky pro zadlužené a podobné rizikové úvěry. S těmi se lze setkat pouze u nebankovních institucí.

Některé banky budou dále vyžadovat rodný list dítěte či doklady o dalších příjmech. Podmínky bank se mohou různě lišit, vyplatí se proto podmínky dané instituce řádně prozkoumat.

Podmínky pro získání bankovní půjčky na mateřské lze shrnout do následujících bodů:

 • minimální věk 18 let
 • občanství ČR
 • dva doklady totožnosti
 • výpis z účtu či jiný dokument prokazující příjem
 • potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ
 • dobrá úvěrová historie

Požadavky bank budou s největší pravděpodobností o něco přísnější, pokud jde o dlouhodobou půjčku pro ženy na mateřské. U menších půjček, s nimiž se pojí krátká doba splatnosti, jsou většinou banky shovívavější.

Plusem je vždy nějaký další příjem, například ve formě brigády nebo zkráceného úvazku. Následně pak žadatelka vyplní žádost o danou půjčku a bude čekat na její vyhodnocení.

Nejvýhodnější půjčka na mateřské

Nejvýhodnější půjčku na mateřské dovolené, která přesně odpovídá požadavkům žadatelky, lze rychle a jednoduše vyhledat pomocí srovnávače půjček, který je dostupný na nezávislých portálech věnovaných financím.

Díky tomu, že srovnávače pracují s obrovským množstvím nabídek úvěrů, lze během pár okamžiků vyhledat ideální produkt na míru. Tyto srovnávače také přinášejí užitečné informace o různých poskytovatelích půjček.

Nezávislé srovnávače dávají možnost přečíst si recenze a hodnocení daných institucích i jejich produktů. Recenze jsou velmi důležité, ovšem je třeba brát v potaz to, že na oficiálních webech úvěrových společností bývají recenze často zcela smyšlené, popřípadě zde z pochopitelných důvodů nebývají zveřejňovány recenze negativní.

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské se mnohým může zdát nerealistická, ovšem i matky na mateřské o hypotéku mohou zažádat. Proces získávání hypotéky na mateřské je však složitější, než když má klient standardní příjem ze zaměstnání.

Jak zvýšit své šance na hypotéku? Maminky zvýší své šance nejlépe tak, že nebudou žádat samy. Pokud má například manžel maminky standardní příjem ze zaměstnání, šance získat hypoteční úvěr se výrazně zvýší. Dále pomůže mít další příjmy navíc, stejně jako je tomu u spotřebitelské půjčky na mateřské.

Velkou výhodou je, pokud je peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek jen doplňkem k některému z hlavních příjmů. Tím může být např. příjem ze závislé činnosti, podnikání nebo pronájmu. Nevýhodou budou naopak přídavky na děti nebo podpora v nezaměstnanosti.

Alternativy k půjčce pro ženy na MD

Půjček pro ženy na mateřské existuje celá řada. Z velké části se ovšem jedná o nabídky nebankovních institucí, které se často velmi prodraží. Je třeba myslet na to, že i z menších a na první pohled neškodných půjček se může vyklubat veliký problém.

Proto je třeba zvážit, zda nejdříve raději nepožádat o pomoc rodinu či přátele. V tomto případě je také možné dohodnout se na splátkovém kalendáři, popřípadě podepsat klasickou smlouvu o půjčce.