Kreditní karta jako půjčka bez úroků

Stále více Čechů si pro případ nenadálých výdajů oblíbilo jako formu finanční pojistky svou kreditní kartu. Ta totiž svým majitelům přináší možnost získání velmi levného úvěru, v mnoha případech je totiž půjčka zcela bez úroků. Jaké kreditní karty fungují?

Pokud klient splatí úvěr z kreditní karty v průběhu tzv. bezúročného období (zpravidla jeden měsíc až 50 dní), nezaplatí žádný úrok. Na vrub se mu připíší pouze poplatky za vedení karty a získá tak bezúročnou půjčku.

Půjčka z kreditní karty zdarma

To jak obliba kreditních karet sílí, dokazují také poslední průzkumy. Jen za první čtvrtletí letošního roku si Češi pořídili více jak 2 miliony kreditních karet, což je mnohem více než za celý loňský rok.

Klienty bank láká především tzv. bezúročné období, ve kterém mohou půjčku splatit bez úroků. Čerpání úvěru z kreditní karty je tak výhodné zejména pro lidi s pravidelným příjmem, kteří potřebují finančně vyřešit nenadálé vydání. Pokud totiž dokážou půjčku splatit z příští výplaty, bude zdarma.

Jak je to s poplatky?

Půjčku prodražují pouze nejrůznější poplatky, které se pro každou banku liší. Při podpisu smlouvy si pohlídejte zejména výši poplatků za vydání a vedení karty. Setkat se můžete také s poplatkem za vedení úvěrového účtu a měsíční výpis. Za zmínku stojí také poplatek při placení kartou, jeho snížení a maximální hranici však již minulý měsíc navrhla Evropská komice.

Kreditní karta je na pohled stejná jako klasická platební (debetní) karta. Liší se ovšem úvěrovým limitem, který umožňuje platit či vybírat hotovost i v případě, kdy majitel nedisponujete dostatečnými prostředky na svém běžném účtu.

Když skončí bezúročné období?

Do kdy vám běží bezúročné období, si pečlivě hlídejte. Pokud totiž nestihnete úvěr splatit včas, půjčka se vám značně prodraží.

Když se klient rozhodne nebo nestihne splatit půjčku v bezúročném období, bude mu banka úvěr z kreditní karty úročit měsíční sazbou přibližně 2 % (tj. 24% ročně). Pro srovnání – úrok u kontokorentního úvěru se pohybuje v intervalu 12 až 18 %.

Aktuální statistiky

V pololetí bylo aktivních zhruba 2,2 milionu kreditních karet, přičemž celkový počet kreditních karet dosahuje deseti milionů. Aktivních je tedy něco málo přes 20 %. Značná část klientů tyto karty pravidelně nevyužívá, ale ponechávají si je jako finanční rezervu pro nečekané vydání.

Kreditní kartou se nejčastěji platí za potraviny, což je více než v polovině všech případů. Dále se nakupují pohonné hmoty, služby a spotřební elektronika.