Soukromé půjčky – půjčky na směnku

pujcka-od-soukrome-osoby

Půjčky od soukromých osob, které jsou v praxi většinou půjčkami na směnku, bývají vyhledávány osobami v exekuci, kterým nepůjčí banka a dokonce ani žádná nebankovní společnost. Co je pro půjčky od soukromých osob charakteristické a proč jsou nebezpečné?

Půjčky na směnku ihned často volí lidé, kteří mají dluhy nebo exekuce. Bývá pravidlem, že se s takovou půjčkou pojí extra vysoké úroky, proto představuje jeden z nejméně výhodných a zároveň nejnebezpečnějších typů úvěrů.

Většinou je součástí půjčky na směnku od soukromé osoby tzv. rozhodčí doložka, na základě níž může věřitel volit arbitra, který rozhodne případný majetkový spor namísto nezávislého soudce. Je nasnadě, že věřitelem zvolený arbitr nikdy nerozhodne ve prospěch dlužníka.

Mezi výhody půjček na směnku lze zařadit rychlé a snadné vyřízení, jelikož není nutné dokládat příjem ani jiné záležitosti, na základě nichž instituce vyhodnocují bonitu žadatele. Fungují jako půjčka na občanský průkaz.

Je však třeba podotknout, že nevýhody půjček na směnku převažují a v žádném případě tento druh půjčky nelze doporučit. Nehledě na to, že půjčky na směnku nejsou legální.

Raději alternativní řešení

Soukromé půjčky, které jsou podložené směnkou, rozhodně nejsou dobrým řešením neblahé finanční situace.

Je-li člověk ve finanční tísni, měl by dát přednost půjčkám od prověřených společností, jako jsou nebankovní půjčky Zonky půjčka, Zaplo.cz nebo Provident. Popřípadě se obrátit na rodinné příslušníky, kteří nebudou vyžadovat vysoké úroky.

Dokonce ani tehdy, když je člověk zadlužen a není schopen své dluhy splácet, není půjčka na směnku vhodná. V takových situacích je bezpečnější a moudřejší přistoupit k insolvenci a své finanční potíže začít pomalu ale jistě řešit.