Půjčka – když si nejste jistí, poraďte se

Finanční gramotnost Čechů se již několik let nedaří zvyšovat a stále lze označovat za nedostačující. Poslední průzkumy ukazují, že pouze polovina dotázaných ví, jak řešit složitější finanční operace. Správně vyřešit neočekávanou finanční potíž zvládne méně než polovina respondentů. Vyplývá to z nedávného společného průzkumu Ministerstva financí a České národní banky zaměřeného právě na finanční gramotnost obyvatel České republiky.

Lidé své finanční operace příliš neplánují, což dokazuje i fakt, že třetina Čechů vůbec nepřemýšlí nad otázkou, z čeho budou žít v důchodu. V mnoha případech zapomínají také například na životní pojištění.

Nebojte si říci o radu

Klesající nebo v lepším případě stagnující finanční gramotnost Čechů lze částečně vysvětlit stále se rozšiřujícím trhem s finančními produkty. Pro běžného člověka je trh již příliš komplikovaný a nepřehledný. Působí zde velké množství bank, a každá z nich nabízí hned několik svých produktů, ať už jde o úvěry, hypotéky nebo spoření.

Totéž lze říci o pojišťovnách, kde je situace ještě nepřehlednější. Aktuálnímu stavu nepomáhá ani nová důchodová reforma se svými třemi pilíři. Je tak zcela pochopitelné, že se v tom nemůže každý plně orientovat.

Pokud tedy hodláte uzavřít životní pojištění, hypotéku nebo hledáte vhodný způsob spoření na důchod, nebojte se obrátit na odborníky. Není žádná ostuda, když například nevíte jakou zvolit u hypotéky fixaci. Správná volba vám přitom může ušetřit i desetitisíce.

Využívat služeb finančních poradců se některým lidem zdá zbytečné, neboť se domnívají, že jim pouze vnutí produkt, u kterého mají sami nejvyšší provizi. Ano, i toto se děje, ale tito lidé nejsou skutečnými finančními poradci. Sami se tak jen nazývají, ve skutečnosti to jsou obyčejní dealeři.

V běžném životě se s ostatními radíme prakticky denně. Nikdo z nás není odborník na všechno a tak se radíme při koupi auta, počítače, televize nebo třeba jen když sháníme dobrou knihu. Zkušenosti si vyměňujeme také, pokud chceme zajít někam na dobrou večeři nebo na zajímavý film.

Poradit se tedy není žádná ostuda, i nejúspěšnější lidé ve světě financí se obklopují početným týmem poradců. Plánujete-li tedy nějaké velké nebo dlouhodobé finanční rozhodnutí, zvažte také možnost konzultace daného problému s finančním poradcem, může vám ušetřit značný obnos peněz nebo starosti.