SMS půjčka – výhody a nevýhody, vyplatí se?

sms-pujcky-2

SMS půjčka je rychlou formou nebankovních půjček, která je oblíbená především mezi těmi klienty, kteří potřebují peníze velmi rychle. Kdo SMS půjčku nabízí? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

SMS půjčku úplně každému nabízejí výhradně nebankovní společnosti. Jde o velmi rychlé půjčky, v rámci kterých si však lze půjčit pouze nižší částky. Bohužel je také třeba počítat s krátkou dobou splatnosti.

SMS půjčky – co to je?

SMS půjčky jsou oblíbené především díky snadnému a rychlému sjednání úvěru. U společnosti, které SMS půjčky poskytují, se nejprve musí zaregistrovat na webových stránkách a tam také o první úvěr zažádat. První půjčka tak může být trochu zdlouhavější než půjčky následující.

O každou další půjčku však mohou stávající klienti zažádat jednoduše tak, že odešlou SMS se zvolenou částkou a dobou splatnosti. Velkou výhodou je, že klient dostane peníze ihned na účet.

Mezi společnosti, které SMS půjčky nabízejí patří například Via SMS půjčka, Mobil půjčka, SIM půjčka nebo Půjčka 7.

SMS půjčka – výhody

SMS půjčky mají hned několik výhod. Určeny jsou především pro osoby s nižší bonitou, tedy s nízkými nebo nulovými příjmy či záznamem v registru dlužníků. Mezi největší přednosti tohoto typu půjček patří:

  • rychlá výplata peněz na účet
  • jednoduché sjednání půjčky
  • vysoké procento schválených úvěrů
  • často není třeba dokládat příjem

Rychlost patří opravdu mezi největší plus SMS půjček. Stačí jen odeslat SMS, do které není třeba vypisovat žádné osobní údaje – ty má společnost díky registračnímu formuláři. Peníze poté dorazí na účet téměř ihned, obvykle do několik minut. U SMS půjčky nonstop jsou přijímány žádosti o peníze 24 hodin denně, tzn. 24/7.

V některých případech jde také o půjčky pro zadlužené nebo pro lidi s nízkým či žádným příjmem. Jedná se tak o půjčku téměř pro každého. Není tak nezvyklé narazit na nabídku, jako je rychlá půjčka bez doložení příjmu.

SMS půjčka – nevýhody

Na druhou stranu má však SMS půjčka také své nevýhody. Před žádostí o SMS půjčku je třeba si rozmyslet, zda je opravdu nezbytné žádat o úvěr. SMS půjčky se totiž zpravidla řadí mezi dražší a rizikovější úvěry.

Mezi nevýhody SMS půjček patří:

  • extrémně vysoké úroky a RPSN
  • možnost žádat pouze o nižší částky
  • krátká doba splatnosti
  • vysoké sankce v případě prodlení ve splácení

Právě vysoké úroky, poplatky a sankce v případě pozdního splacení činí SMS půjčky velmi rizikovými. Jelikož nebankovní společnosti poskytující tento typ půjček půjčí téměř každému, včetně zadluženým klientům, odráží se toto riziko v ceně půjčky.

Krátká doba splatnosti a vysoké úroky jsou nebezpečné, protože hrozí, že dlužník nesežene za tak krátkou dobu dostatek finančních prostředků, aby splatil, co si půjčil, a zároveň uhradil také poplatky.

SMS půjčky – vyplatí se?

SMS půjčky ihned jsou určené pro ty klienty, kteří potřebují finanční obnos co nejrychleji. Mohou sloužit k uhrazení nečekaných výdajů nebo pro pokrytí běžných výdajů pár dní před výplatou, když už klientovi dojdou vlastní finance.

Tento typ půjček také poslouží těm, kteří se nacházejí ve finančních problémech, jedná se totiž o půjčky pro každého. Na SMS půjčku tak dosáhnout také lidé, kteří mají velmi nízkou bonitu a u banky by s žádostí v žádném případě nepochodili.

Díky rychlosti a snadnosti sjednání se SMS půjčky zdají být velmi výhodnou nabídkou. Ve skutečnosti se však jedná o drahé a rizikové závazky, které by si měl člověk dvakrát rozmyslet.

Vysoká RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která se s rychlými SMS půjčkami pojí, je velmi riziková. Hrozí, že dlužník nebude schopen po uplynutí doby splatnosti uhradit půjčku i se všemi poplatky. Poté však nastupují sankce, které jsou v tomto případě také velmi vysoké.

Obecně lze tedy říct, že ačkoliv se SMS půjčky tváří výhodně, o výhodnou nabídku většinou nejde. Před tím, než člověk o tuto půjčku zažádá, by se měl nejprve poohlédnout po jiných dostupných řešeních a půjčku brát až jako poslední možnost.